5.05.2023 12:28:00

Burhan ÇINAR

 Köşe için


Konut Yapı Kooperatifcilği

1980 ve 1990 lı yıllarda nüfusun yüzde 75'i konut sahibi iken bu oran bu gün yüzde 55'e düşmüş bulunuyor. Bu duruma göre kiracıların sayısı çok fazla artmış durumda.

2000 yılı öncesi 30 yılda Türkiye'de konut yapı kooperatifcileri aracılığı ile yüzbinlerce sosyal konut üretildi. Tüm belediyeler gecekondu önleme bölgeleri adıyla arsalar ürettiler.

Konut yapı kooperatiflerini devlet destekliyor ve  uzun vade ödemeli konut kredileri veriyordu. Devlet ve belediyeler konut yapı kooperatifleri için altyapılı arsa üretimi yapıyorlar, uydu kentler kuruyorlardı.

Bu gün kiralar çok yükselmiş asgari ücretle çalışanlar kira ödeyemez hale gelmişlerdir. Kiralar hala artmaya devam etmektedir.

Devletin yapması gereken konut yapı kooperatiflerine yeniden imkanlar hazırlaması hem arsa üretmesi hemde kredi vermesidir. Kooperatifler için bütün il ve ilçelerde yeni uydu kentler oluşturulmalıdır.


TÜM YAZARLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.