Herkesin malumu Milli Eğitim Bakanlığında idareci kıyımları yaşanmış,  yıllardır şerefleri ile özveri ile, bulundukları konumu kendi yetenek ve liyakatları ile elde etmiş okul yöneticileri çıkarılan bir yasa ile kıyıma uğradılar. Kimisine Paralelci, kimisine Gezici, kimisine Ülkücü Milliyetçi, kimisine Alevi dendi. Yaptıkları iş ile değil de mensubiyetleri refere  edilerek değerlendirildiler.  Hal böyle olunca görevlerine son verilen idarecilerin yerine tek özelliği EBS denilen bir oluşumun üyesi olmaktan başka bir şey olmayan zevatlar idareci oldular. Bu idareciler arasında yönetici olmayı gerçekten hak eden kişiler de yok değil. O kişiler o kadar az ki genele baktığımızda arada kaybolup gidiyorlar. 
Daha önce okul yönetme tecrübesi olmayan taze müdürlerimize yardımcı olmasını ümit ederek, öğrencilere , velilere ve öğretmenlere hitaben bir tanışma konuşması kaleme aldık. Faydamız dokunur ise ne mutlu bize… 
    
    Sayın veliler, değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler hepinizi saygıyla selamlarım. 
   
     Sayın veliler ve sevgili öğrenciler okulunuza yeni müdür olarak görevlendirildim, eski müdürünüz adı üstünde biraz eski kafalı idi. Çağın gereklerine ayak uyduramadı; kendisini geliştiremedi bu çağda bu zamanda hala dik durmak, idealist davranmak, ahlaki değerlere sahip olmak, düşünce adamı olmak gibi demode düşüncelere sahipti. Oysa zaman değişti artık, böyle değerlerle bir yerlere gelinmez, havayı iyi koklamak lazım rüzgar nereden eserse yönümüzü oraya dönmeliyiz. Başka türlü başarılı olamayız, hedeflediğimiz yerlere gelemeyiz. Sevgili öğrenciler sizlerde bir yerlere gelmek istiyorsanız büyük başlara baş eğeceksiniz, hak, hukuk, liyakat gibi değerlere takılıp kalmayacaksınız. Gerektiğinde kırk yıllık davadan feragat edecek, hedefe ulaşma yolunda her yolu mübah göreceksiniz.
    
     Sevgili öğrenciler sizlere okulumuzdaki bazı değişikliklerden bahsetmek istiyorum.
Okulumuzda çalışkan öğrencilerin kopya çekmesinde bir sakınca görmeyeceğiz. Sonuç olarak çalışıyor çabalıyor sınav esnasında hatırlamaya yardımcı olması amacıyla biraz destek almasında ne sakınca olabilir. Çalışıyorsan ufak tefek bilgi hırsızlığı görmezden gelinebilmeli. Çalışkan olmayanlar için böyle bir durum söz konusu değil ! Hem az çalışacaksın hem de bilgi hırsızlığı yapacaksın olmaz öyle şey. Hırsızlık çalışan için haktır bunu unutmayın.  Sakın disipline gideriz diye korkmayın, sonuç olarak disiplin kurulunun başı benim!!  Aleyhinize düzenlenen her türlü delili yok eder, size ceza vermek isteyen kurul üyelerini kuruldan atarım merak etmeyin. Hatta onları değil disiplin kurulundan almak okullarını bile değiştirtirim. Kesmedi görevlerinden alınmalarını sağlarım.

Diğer bir değişiklik derslerde olacak; matematik dersinde paralel kenar konularını işlemeyeceksiniz. Çünkü her türlü paralele karşıyız; bu ister kenar olsun ister sanal olsun ister uyduruk olsun paralelle mücadele öncelikli işimiz olacak. Dört işlemden fazlasını öğrenmenize gerek kalmayacak, evet olayı pekiştirelim tüm öğrenciler bir göstersin bakalım elleriyle ,kaç işlemmiş?  Evet evet elleri görelim dört yapsın kaldırsın havaya. ( Bu sırada bir fotoğraf çektirilmesi uygun olur,ileride lazım olabilir.)

Sayın velilerimiz değerli öğrenciler gerek kayıt esnasında gerekse sınıfta tanışma sırasında hiçbir şeyi gizlemeyeceksiniz, Sünni isen Sünni, Alevi isen Alevi , Şafi isen Şafi olduğunu beyan edeceksin. Kürt müsün ? Zaza mısın ? Laz mısın? Çerkez, Gürcü, Ermeni misin? Açık açık, göğsünü gere gere açıklayacaksın. Türk isen susacaksın ırkçılığa müsaade edemeyiz Yeni Okulumuzda.
     
      Öğretmenlere de bir uyarıda bulunmak istiyorum. Okul artık eski okul değil, Yeni Okul. Bu okulunda başı benim. Ben ne dersem o olur. Öyle kurul kararıydı, iş bölümüydü yönetmelikti, mevzuattı beni bağlamaz. Ben gücümü yasalardan değil beni bu makama layık görenlerden alıyorum, benim onay vermediğim hiçbir sivil toplum kuruluşuna üye olmayacaksınız! Aksi durumda ne ders programınız, ne süt izniniz ne de diğer konularda benden bir şey beklemeyin. Kanuni hak falan dinlemem üzerim sizi.

Öğrenci meclisi seçimlerinde kimse benden habersiz aday olmasın, benim onaylamayacağım ve burada ilan etmeyeceğim hiçbir aday seçime katılamayacak. Aynı durum sınıf başkanlıkları için de geçerli. Benden izin ve onay almayan hiçbir öğrenci sınıf başkanlığı seçimine katılmayacak. Hem öyle bir başkanlık için birkaç aday mı çıkarmış? Bir koltuk için bir aday olur onu da ben belirlerim.
      Bu duygu ve düşüncelerle hepinize iyi bir yıl geçirmenizi diliyor, saygılarımı sunuyorum.
Sinan SAKALLI
Türk Eğitim-Sen İst
9 Nolu Şb.Yön.Krl.Üyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.