Öne Çıkanlar teknoloji hürbakış gazetesi Cagliari Beylikdüzü belediye başkanı Ekrem İmamoğlu iktidar gazete

Kar Marmara'ya girdi
 TEKİRDAĞ'da gece yarısından itibaren başlayan sağanak yağmur yağışı kent merkezi ve ilçelerini etkisi altına aldı. Ergene ve Çorlu derelerinin taşması sonucu buğday ekili alanlar sular altında kaldı. Hayrabolu'daki Çene Deresi’nin taşması sonucu ise Tekirdağ- Hayrabolu yolu ulaşıma kapandı.  


Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, Tekirdağ ve Kırklareli'nde etkili oldu. Gece yarısı başlayan yağmur yağışı nedeniyle Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki Çorlu Deresi taştı. Taşkın nedeniyle köprü araç trafiğine kapatıldı. Dere kenarında bulunan hayvan çiftlikleri ise sel tehlikesine karşı boşaltıldı. Dere yatağında bulunan evlerde oturanlar da sele karşı uyarıldı.

Karatepe mevkiinde, yaklaşık 20 ton hayvan yemi yüklü 22 DL 985 plakalı kamyon suların neden olduğu çökmeler nedeniyle yolda yan yattı. Kamyonda yüklü yem yol dışına savrulurken, kamyon sürücüsü ise kazayı yara almadan atlattı. Çorlu ilçe merkezinde Halit Ziya Uşaklıgil Caddesi ile altyapı çalışmaları devam eden Mustafa Kemal Caddesi, su birikintilerinin çökmelere neden olmasından dolayı geçici olarak trafiğe kapatıldı. Çorlu'da dün geceden bu yana metrekareye 40 kilo yağış düştüğü belirtildi. Hava sıcaklığının 2 dere ölçüldüğü ilçede yağışların gün boyu devam etmesi bekleniyor.

TEKİRDAĞ- HAYRABOLU YOLU KAPALI

Tekirdağ’ın Saray İlçesi’nde son 24 saatte metrekareye düşen 20 kilo yağış nedeniyle Ergene Nehri taştı, 2 bin dönüm buğday ekili alan sular altında kaldı. Hayrabolu İlçesi'nde ise Çene Deresi taştı. Taşkın nedeniyle yolda oluşan su birikintisi Tekirdağ- Hayrabolu yolunu ulaşıma kapattı. Çene Köyü Muhtarı Tuncay İrik, köydeki menfezlerin tıkalı olması ve barajdaki suların bırakılmasından dolayı her yıl köy arazisinin sular altında kaldığını söyledi. Geçen yıl yağmur yağışı nedeniyle köyde 10 günde 3 kez su baskını yaşandığını belirten İrik, “Geçen seneden bu yana değişen bir şey yok, en az yağışlı havalarda bile bu durumla karşı karşıya kalıyoruz. Köy etrafındaki arazilerde su baskınında dolayı her sene 3 bin ile 4 bin dekar ekili alanlara zarar veriyor. Yoğun sulardan dolayı Çene Deresi taştı, yollar trafiğe kapatıldı” dedi.

LÜLEBURGAZ DERESİ'NİN DEBİSİ YÜKSELDİ

Sağanak yağmur yağışı Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde de etkili oldu. Dün geceden beri devam eden yağışlar nedeniyle Lüleburgaz Deresi'nin debisi yükseldi. Taşkın olasılığına karşı belediye ekipleri, kepçe ile derenin üzerindeki köprü ağızlarında biriken ağaç dallarını temizlemeye çalışıyor.

Meteoroolji Müdürlüğü yetkilileri, Tekirdağ’da gün boyu kuvvetli sağanak, Kırklareli’nde ise karla karışık yağmur yağışının beklendiğini bildirdi.

BAZI BÖLGELER “YENİ YILA KARLA GİRECEK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, hava sıcaklığının yarın Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu'da,Perşembe ve yılın son günü tüm yurtta 6 ila 8 derece azalacağını, yağışların iç ve doğu bölgelerde kar şeklinde olacağını bildirdi.

Çağlar, bugün Marmara ve Ege bölgesinde etkili olan sağanak yağışların, yarın Marmara'nın Doğusu, Ege, Karadeniz ile İç  Anadolu'nun kuzeybatısında Ankara, Çankırı ve Eskişehir çevrelerinde devam edeceğini belirtti. Yarın Bolu, Düzce, Kastamonu, Afyon, Uşak, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Çankırı ve Ankara çevrelerinde görülecek yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını ifade eden Çağlar, rüzgarın Marmara ve batı Karadeniz'de kuzeydoğu yönlerden saatte 50 - 70 kilometre hızla kısa süreli fırtına şeklinde eseceğini söyledi.

Mehmet Çağlar, şunları kaydetti:

“Hava sıcaklığı yarın Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu'da, perşembe ve yılın son günü cuma tüm yurtta 6 ila 8 derece azalacak. Yağışlar iç ve doğu bölgelerde kar şeklinde olacak. Perşembe günü; Çorum, Amasya, Kırıkkale, Yozgat, Malatya, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Tunceli ve Bingöl'de, cuma günü doğu Anadolu'nun doğusu ile Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevrelerinde görülecek. Yeni yılın ilk günü Doğu Karadeniz ile doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin doğusu yağışlı, diğer bölgelerimiz az bulutlu geçecek.”

Çağlar, beklenen sıcaklık düşüşlerinin sebep olacağı buzlanma, don olayı, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı ile kar yağışlarının meydana getireceği olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmalarını istedi.

SICAKLIKLAR 6-8 DERECE AZALDI 

İstanbul'da hava sıcaklığı düne göre 6-8  derece azalırken, il genelinde görülen sağanağın, akşam saatlerinde etkili olması  bekleniyor.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, il geneli ve çevresinde bugün ve yarın kuvvetli poyraz görüleceğini  söyledi.

Bugün havanın parçalı bulutlu ve yağışlı olacağını ifade eden Yıldırım,  düne göre hava sıcaklığının da 6-8 derece azaldığını bildirdi.

Özellikle akşam saatlerinde il genelinde yağışların etkili olmasının  beklendiğini dile getiren Yıldırım, şu bilgiyi verdi:

“Çarşamba günü hava poyrazla birlikte yağmurlu olacak, en düşük  sıcaklığı 3, en yüksek ise 6 derece bekliyoruz. Perşembe günü havanın bulutlu  geçmesini tahmin ediyoruz. En düşük sıcaklık 3, en yüksek sıcaklık ise 8 derece  öngörülüyor. Cuma günü de az bulutlu olacak. O gün yağış beklemiyoruz. Sıcaklığın  en düşük 1, en yüksek 10 derece olacağı tahmin ediliyor.”

Yılın ilk günü olan cumartesi için İstanbul ve çevresinde yağış  beklemediklerini ifade eden Yıldırım, o gün havanın açık ve az bulutlu olacağını  belirterek, “En düşük sıcaklık 1, en yüksek ise 11 derece olacağını bekliyoruz”  dedi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, İzmir'in batısında bulunan bulut kütlesinin, İzmir'in kuzey kesimleri ile Balıkesir'in batı kıyılarında kuvvetli yağışlara sebep olacağının tahmin edildiğini bildirdi.  

Meteoroloji, vatandaşları ve ilgilileri, kuvvetli yağışların neden olabileceği, ani sel, su baskını, yıldırım gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.   

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Çanakkale, İzmir, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Bursa, İstanbul ve Yalova çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su baskını vb.) rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) olarak esmesi beklendiğinden, başta denizciler olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

SİS, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde, sabah ve gece saatlerinde sis beklendiğinden özellikle ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı, doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) olarak esecek 9

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde yer yer sisli 13

İZMİR: Çok bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) olarak esecek 17

ANTALYA: Parçalı zamanla çok bulutlu 19

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu 18

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde yer yer hafif sis ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor 4

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık 13

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, Trakya'da karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Yağışların ilk saatlerde Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ile gece saatlerinde İstanbul, Bursa ve Yalova çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) olarak esecek.

EGE: Çok bulutlu, Kıyı Ege ile gece saatlerinde Kütahya çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, İzmir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/s) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısı çok bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde yer yer hafif sis görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Zonguldak ve Düzce çevreleri ile zamanla bölge geneli yağmurlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde sabah saatlerinde yer yer sis görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis ile birlikte Bayburt çevrelerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde yer yer hafif sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.