TEKSTİLCİLİKTEN STARLIĞA

Müzik piyasasında "fantezi  müziğin başarılı ismi olan Berdan Mardini “Hazır mısın” isimli çıkış parçası ile listelerin ilk sırasına oturmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Albümünde usta isimlerle çalışan Mardini, amacının 20 yıl sonra da zevkle dinlenecek eserler meydana getirmek olduğunu belirtiyor...

Startlife Müzik hayatınız nasıl başladı?

Berdan MARDİNİ: Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablam ve ağabeyim yazıldığı için ben yazılamadım. Ama o kadar heves doluydu ki içimağabeyimve ablam evde çalışırken onları seyreder, daha sonra ağlamayı gizlice alıp kendi kendime çalışırdım. Bir süre sonra bende bağlama çalmaya başlamıştım. O yıl içerisinde yine okulun düzenlediği konser ve faaliyetlerde yer aldım. Üniversite sınavını kazanamadım ve iş hayatına atılmak zorunda kaldım. Hayatta en çok istediğim şey Enstrüman çalarak şarkı söylemek oldu... Babamın açmış olduğu tekstil firmasında kardeşlerimle birlikte çalışmaya başladık. Burada işin bütün safhalarında çalıştım. Ortacısından tutunda makineci, pastalcı olarak her alanında faaliyet gösterdim. İki senemi burada geçirdikten sonra fabrikamızın yakınındaki bağlama kursuna yazıldım. Kursa giderken çok iyi bağlama çalan birine rastladım. Bir gece onunla birlikte Avcılar sahilinde bir bara gidip eğlenmeye karar verdik. O barda ses düzeni henüz yeni kurulduğu için herkes kendimasasında çalıp söylüyordu. Kendi kendilerine mırıldanırken barın sahibi rica etti ve ses düzeniyle okumamı istedi. Orada bir iki türkü okuyunca çok beğenildim ve geceleri sahneye çıkmamı istedi.

Müziğe başlamam tamamen tesadüftü...

Bu dönem içerisinde sabahtan akşama kadar işyerinde,işten sonra da ailemden gizli olarak sahne hayatına başlamıştım. Çevremdeki her kes çok başarılı olduğumu söyleyerek, sürekli ileriye yönelik adım atmam konuşunda baskı yaptı. Gün geçtikçe İstanbul'un değişik semtlerinden teklifler gelmeye başlamıştı. Bu arada profesyonel anlamda müziğe merak sarmaya başlamış ve teklifleri değerlendirme kararı almıştım. Ama konfeksiyon hayatı devam ediyordu. İkisinin de bir arada gitmeyeceğini düşünerek aileme korku içinde gece sahne aldığımı ve artık müzikle uğraşmak istediğimi söyledim. Ailemden de olumlu yanıtı alınca konfeksiyon hayatına son verip Bakırköy Prestij Bar'dan gelen teklif doğrultusunda orada sahne almaya başladım. İşe başladıktan sonra, farklı birçok teklifler gelmeye başladı. Profesyonel bir müzik hayatı için durmaksızın nota ve solfej dersleri alarak kendimi bu anlamda geliştirmeye başladım. Aslında konservatuar okumak istiyordum, hatta sınavlarına da girdim fakat başarılı olamadım. Yalnız bu işin okulunu okumanın şart olmadığını, insanın kendini bu anlamda geliştirmek için dışarıdan da özel eğitimler alabileceğimi ve kendimi hazırlayabileceğimi düşünüyordum.Türk toplumu olarak her alanda bir kimlik problemi yaşamaktayız. Milli ve manevi değerlerimizi, örf ve adetlerimizi tanıyıp, tarihimizle bir bütün olarak barıştığımızda belki umutlanmak için iyi bir sebebimiz olacaktır. Bir iki yıl Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmamı istemişti. Pazar günler i orada çıkmaya baş ladım. Bir dönem sonra Taksim Mektup Bar’da çıkmaya başladım. Sahne yıllarına başladıktan sonra benden iki yaş büyük olan ağabeyimle gitar çalmaya başladım ve o da bana sahnede eşlik etti. Nihayet profesyonel çalışmam 2000 yılının Kasım ayında piyasaya çıktı. Albümüm Canan Prodüksiyon tarafından yapılmıştı. Ama gerek yapım hatası gerekse tanıtım hatası kitlelere onu ulaştıramamıştı. Bu albüm benim için iyi bir tecrübe oldu. 2000 yılından 2002 yılına kadar bu anlamda mücadele verdim ve sonunda istediğim albümü yaparak müz ik dünyasının içerisine atıldım.

S: Bu işe başlarken hedefiniz neydi? Şu an bu hedef çizgisinin neresindesiniz?

BM  Aslında çok büyük ideallerim yoktu. Bu hayatı yaşarken nasıl ki sinemaya gitmek istediğinizde veya tiyatroya gitmek istediğinizde kendi hayat tarzınıza uygun olanı istiyorsanız, işte benim de  müzikte yapmak istediğimbuydu. Bunlara maddi ve manevi güvenlik çemberleri diyorum. Şu an ben üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum. Hedef çizgisinin neres inde olduğumuza daha çok dinleyici karar verecektir.

S Müzik dünyasındaki bozulmanın önüne geçebilmek için sizce neler yapılmalıdır?

BM : Türk toplumu olarak her alanda bir kimlik problemi yaşamaktayız. Milli ve manevi değerlerimizi, örf ve adetlerimizi tanıyıp, tarihimizle bir bütün olarak barıştığımızda belki umutlanmak için iyibir sebebimiz olacaktır.  

 

S:Bir albümü hazırlarken nelere özen gösterirsiniz?

BM: Albümhazırlamak çok büyük sorumluluğu da yanında getiriyor. Omuzlarında bu yükü hissetmeyen sanatçı değil, soytarı olur.Zaten ülkemizde sanatın algılanma biçimi tamamen farklıdır. Eğlenceye dönüktür, basittir yani. Eğleneceksin, eğlendireceksin, oynayacaksın, oynatacaksın işte sanat bu değil mi ….

Omuzlarında bu yükü hissetmeyen sanatçı değil, soytarı olur.

BM : Benim şarkılarım genelde barışmalara vesile oluyor , bunun için albümü hazırlarken daha da dikkat ediyorum. Senden çocuğum ol s u n albümümde de bir çok küs çiftler barışmıştı. Benim için hayatta hiçbir şeye değişemeyeceğim kadar müthiş bir mutluluk, zaten benim kliplerimde hep bir romantizm vardır. Bu klibim de yine aynı şekilde romantizm içeriyor. Klibimi Kemal Başbuğ çekti. Biz en iyisi olmak için özenli çalışıyoruz.

S Son albümünüzün çalışmaları nasıl geçti diğer albümlere oranla bu albümden yana beklentileriniz nelerdir?

BM:Albümümüz çıkalı bir ay oldu, çok değerli müzisyenlerle çalıştım. Albümün yönetmenl iğini ve aranjör lüğünü Ercüment Tekin yaptı , bunun dışında Serdar Erken Canat Tepecik iki üç şarkıya aranjörlük yaptı. Hazırmısın? benim 2002 yılından sonra çıkardığım 5.albümüm. Emirkan, Burhan Bayar, Hakan Altun, Murat Sağır gibi isimlerle çalıştım.Bunların  dışında albümümde bir çok potbori eser var. Ayrıca çok sevdiğim bir ozanın türküsünü de bu albümümde seslendirdim. (Aşık Mahsuni Şerif)

S :Nerde sahne alıyorsunuz albüm konserleriniz belli oldu mu?

BM:Bu yıl promosyonlar var, televizyon programlarına katılıyorum, konserlerimiz daha yeni yeni belli oluyor. Albümüm çok yeni olduğu için şuan diğer konserlerimizin nerelerde olacağı belli değil.Etiler Nispet’ te sahne alıyorum.

S Yoğun yaşamdan sıyrılıp kendinize ayırabildiğiniz zamanlarda ne yaparsınız?

BM:Özel hayatımda çok geç saatlere kadar program yaptığım için haliyle geç uyanıyorum, bana kalan vakitlerde elimden geldiği kadar düzenli ve sağlıklı yaşamiçin spor yapmayı tercih ediyorum. Kalan vakt imi de arkadaşlarımla plastation oynayarak geçirmekten büyük keyif alıyorum.

S Son olarak, (Dergimizin tüm röportajlarında sorduğumuz salt sorumuz) “Size 10 dakika içerisinde öleceğinizi söyleselerdi ve son bir cümle kurmanızı isteselerdi, insanlığa son sözünüz ne olurdu?”

BM:Hiç kimse,affettiği zaman olduğu kadar yükselemez. Affedin!...

  

Berdan Mardini Kimdir?

Ailem Mardinli ancak 5 Kasım 1978'de Diyarbakır'da doğdum. Yedi kardeş'in 6. sıyım. Babam T.Z.D. Kurumunda çalışan bir devlet memuruydu. Babamın mesleği nedeniyle eğitimimi değişik illerde sürdürmek zorunda kaldım. Çeşitliillerde çeşitli okullarda süren eğitim hayatıma Ortaokulda üç, lisede iki sene olmak üzere tiyatroyu da sığdırdım. Yine okulun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldum. O dönemler müziğe daha fazla merak sarmaya başlamıştım. İstanbul Avcılar’ da Süleyman Nazif Lisesi’nde eğitimime devam ettim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.