Tadanların vazgeçemediği balıkçı; Tadım Balık
 Esenyurt’ta hizmet veren Tadım Balık, lezzetleriyle sektörünün iddialı firmalarından. Yadigar Çiçek ile hem firması hem de balık üzerine bol limonlu, rokalı ve sağlıklı bir söyleşi yaptık. Buyurunuz efendim, sizi bekliyor.
Balıkçılık sektörüne nasıl girdiniz?
Kıyı şeritlerini, özellikle Ege’yi, doğal yaşamı, denizi çok seviyorum.  Bundan olsa gerek, balık tutmak benim için önemli bir hobiydi. Belki de bunu hayata geçirdim. Doğayı seviyorum ama birçok bölge betonlaşmış ve sürekli doldur boşalt yapan turizm yerleri haline gelmiş. Mesela Bodrum ve Marmaris’e çok üzülüyorum. Çünkü tamamıyla her şey ticari ve sezona endeksli hale gelmiş. Uçakla gelip transfer araçlarından otele inip, eğlence, yeme içme,  deniz güneş ve alışverişle kısırlaştırılmış bir turizm otelcilerin de büyük şikâyetidir. Her şey dâhil sistemden faydalanıp, oradan tekrar transfer arabalarıyla giden turist; Turizm bu demek değil. Çok sevdiğim o bölgelerde değil de, eksiklik gördüğüm Esenyurt Beylikdüzü bölgesinde hizmet veriyorum.
 
Bir Ege, sevdası var sanırım. Peki, en çok hangi bölgesini seviyorsunuz?
Doğası çok bozulmadığı için, Dalaman bu bölgelerde benim için ön plana çıkan, yaşanması en mükemmel yerdir. Çünkü bir 15-20 dakika sonra dağlara çıkabiliyorsunuz. Efendime söyleyeyim meyve ağaçları oluyor dağ taraflarında ve işte o güzel ormanı keşfediyorsunuz. Fevkalade güzel bir doğa; burada kamp ve yürüyüş yapabiliyor, aynı şekilde adaları ve sahilleri keşfedebiliyorsunuz. Bu anlamda orada, amatörce başlayan balık tutma ve balığın pişirme tekniklerini öğrenme ile başlayan  tamamen bireysel bir zevkten ibaret olan bu uğraşımdan sonra buranın varlığından haber alıp, buraya yatırım yapmaya karar verdim.
 
İşe nasıl başladınız?
Yatırım yaptıktan sonra buranın çalışma seklini düzenleyerek başladım işe. Kendi kafanıza göre düzenleyemiyorsunuz, bölgeyi de dikkate almak lazım. Bölgenin gelir gider dengesini, bölgenin gelişimini, bölgedeki bu sektörün açıklığını bunların hepsini harmanladığımızda şuan uyguladığımız konsepti yakalamış olduk. Yaklaşık 3 yıla yakın burası faaliyet gösteriyor ve çeşitli markaların gelmesiyle çeşitli bireysel müteahhitlerin yaptığı projelerden sonra çok büyük inşaat firmalarının da bölgeye gelmesi, cazip bir bölge olduğu anlamına geliyor.
 
İşinizin gelişmesi ile bölgenin gelişmesi arasında ilişki var öyleyse?
Elbette, bölgedeki projelerin bitmesi; yeme içme sektörüne de canlılık getirdi. Biz, balık restoranı konusunda bölgedeki talepleri karşılamak, o açığı gidermek üzere burada 3 yıldan beri hizmet veriyoruz.
 
Hizmetlerinizden de bahseder misiniz?
Hizmetimiz arasında paket servisimiziz var mesela. Yakın lokasyona servis veriyoruz. Çeşitli şekillerde bize ulaşıp, uzak lokasyondan da bizi arayanlar oluyor ama belli bir mesafenin dışına paket göndermiyoruz. Bunun nedeni de ürün kalitemizi düşürmek istememizdir. Soğumadan, kısa sürede teslim edebileceğimiz, restorandaki yediği aynı kaliteyi evine götürebileceğimiz müşterilere hizmet veriyoruz.
 
Hizmetleriniz sadece pişmiş balık ile sınırlı mı?
Elbette ki hayır. Çiğ balık hizmeti de veriyoruz. Bizden satın alıp, evinde pişirmek isteyen müşterilerimiz olabiliyor. Aracımız her sabah hale gidiyor ve günlük taze balık alıyor. Dondurulmuş, günlerce bekletilmiş balık kullanmıyoruz. Taze balıkları, müşterimizin istediği yöntemde temizleyip, hazırlayarak teslim ediyoruz. Aynı taze balıklarımızdan alakart restoran hizmetimizdeki kendi mutfağımızda, ustalarımızın kendilerine has pişirme ve servis etme yöntemleriyle müşterilerimize sunuyoruz. Tava ve ızgara çeşitlerinin hepsini yapıyoruz. Deniz ürünlerini de müşterilerimize sunuyoruz. Örneğin karides ve kalamarımız çok beğeniliyor. Balık çorbamız her gün taze taze çıkıyor.
 
İddialı olduğunuz ürünler?
Karidesimizi kabuklu bir şekilde canlı olarak ediniyor ve kendimiz işliyoruz. Bu nedenle karidesimiz, kalamarız, balık çorbamızda iddialıyız.
 
Peki fiyatlar, onlar da iddialı mı?
Açıldığımız günden beri fiyatlarımız hemen hemen aynı. Fiyatlar şuan çok normal. Orta sınıf bir insan için, çalışanlar ve öğrenciler için cazip fiyatlar.  Bizde yalnızca sandviç yiyen bir öğrenci de aynı kalitede restoran hizmetini alır. Balığın bugünkü fiyatıyla yarınki fiyatı bir olmayabiliyor. Balık açık arttırmayla alınan bir ürün fakat o fiyatlar bize yansısa bile biz müşterilerimize yansıtmıyoruz. Hamsi bizde her gün on lira ama bir gün kasasını 50 liraya, diğer gün 200 liraya alabiliyorsunuz. Fakat biz her gün müşterimize aynı fiyattan satış yapıyoruz. Ucuzken depolayıp balığın kalitesini düşürüp, 15 gün sonra aynı o gün aldığım hamsiyi yemek zorunda bırakılmıyorsunuz. Bu nedenle saklama yapmıyoruz.
 
Anladığım kadarıyla kaliteye önem veriyorsunuz.
Kullandığımız ürünleri, malzemelerimiz ve servis kaplarımızı birinci sınıf ve kaliteli olanı tercih ediyoruz. Kullandığımız yağ; evlerimizde kullandığımız birinci sınıf yağ markalarını kullanıyoruz. İş yerlerine çok büyük bidonlarda satılan, ucuz, markası belli olmayan o tür ay çiçek yağı kullanmıyoruz. Mısır unumuz sıfır numara, birinci sınıf un kullanıyoruz. Zeytinyağımızı Hatay’dan ve Aydın’dan, baharatlarımızı Maraş’tan ve Hatay’dan ediniyoruz. Dolayısıyla tedarikçilerimizi sık sık değiştirmeden aynı tatta, aynı kalitede müşteriyi hayal kırıklığına uğratmadan, hem balık konusunda hem pişirme tekniği konusunda hem de kullanılan malzeme konusunda titiz davranıyoruz.
İnsanlar çeşitli şekillerde beslenebiliyorlar. Hazır yemek ve hamburger zincirler var. Her yer için söylemiyorum ama bir çoğu sağlık ve hijyen hususunda tartışılır durumda. Çünkü maliyetleri düşürmek, kar marjını çoğaltmak ya da mevcut giderlere dayanabilmek amacıyla, ürünlerin içine farklı şeyler koyabiliyorlar ve bu ürünleri çocuklar, hamile bayanlar yiyor. Ama balık, denizden çıktığı gibi pişirilip sunum yapılıyor; bu yüzden çok sağlıklı.  Müşterilerimizden gelen tavsiye ve eleştirileri mutlaka dikkate alıyoruz. Sağlık, tazelik ve fiziksel anlamda hiçbir müşterimizle karşı karşıya gelmedik çok şükür. Bu anlamda şikâyet almadık hiç.
 
Balıktan sonra tatlı olarak ne sunuyorsunuz?
Tarçınlı irmik tatlısı ikram ediyoruz.
A.K.- Böyle bir karar var mı bu kumkapının buraya gelmesiyle ilgili.
Y.Ç.-kumkapı zaten çoktan beri ordaki restorantçı arkadasımda var benim yıllardan beri senede dört defa yıkım kararı gelir mahkemeler düzeltip izin verilir ama kesin olarak karar alındıktan sonra iki yıl falan bunu bakan bilhassa bunu kendi açıklmıştı bir yer bakıyoruz ve cok hızlı bitiricez diye bakan söylemişti sonra baktılar ve tesbit ettiler ve dolgu yapmaya karar verdiler.
A.K.- Kavaklı tarafında mı ?
Y.ç.- beylikdüzü civarları içerisinde ama gürpınar  sahilden ucunda.deniz kıyı seridi bu ya adamlar şöyle birsey yapmışlar ahmet ve cok büyük kayalar var dolgu çalışmaları yaptılar dalga kıranlar yaptılar ilk ihale 60 trilyon civarındaydı ikinci ihaleyi yaptılar bu yıl basını öngörüyorlardı son halini bilmiyorum.İşte park alanlarını yazhaneleri  balık satış alanını cami çay bahcesi gibi  o alanların falan projesini maketinide görmüştüm şimdi balıkhanını kople orayı boşalttıracaklar orayla ilgili bir projesi vardır belediyenin yada ilgili kurumun ama buraya alıyorlar yani bu bolge için daha iyi olacak bizim daha yakkınımıza geliyor ona yakın olanlardan da uzaklasıyor. kumkapının sadece o balık restrontlarını n tarihi dokusu tren yayının içerdekiler korunacak ama diğer sahil kısmını tamamen yesillik sosyal alanlar gibi öyle konuçlanacak o sekilde degerlendirecekler.
A.k.-çiğ balıkla ilgili aslında daha çok alakart restoranta yöneliyorsunuz ama müşterilerinizi  burdan eve de çiğ balık alarak gönderiyorsunuz.
Y.Ç.- tabi çiğ balıkta gönderiyoruz pişmiş olarakta  gönderiyoruz kendilerin istedikleri teknik pişiriyoruz kendilerini çiğ balık istedikleri şekilde temizletip veriyoruz yani temizlemeden.
A.K.- İstenilen şekle göre pişiriyorsunuz?
Y.Ç.-tabi ki istenilen şekle göre  hazırlıyoruz istenilen şekle göre pişiriyoruz.
D.K.-Hamsi yaptırabiliriz ortaya?
Y.Ç. -Hamsi  yaptırabiliriz hatta yaptırdığımızı yiyebiliriz.
D.K.-Büyük bir şey fotoğraf bir tane ön plana çıkması acısından?
Y.Ç.-Hamsi şuanda çupra pişiyor sanırım masada ızgarada yapılabilir.
A.K.-En iyi olduğunuz böyle sizi ön plana çıkaran bir ürün kalitesi mesela karadesi burda kendiniz yetiştiriyorsunuz?
Y.ç.- karadesi öyle ben normalde her yerde yemem ama yiyorum kalamarı mesela karamalın birçok markası var ama fandikosta benim kullandığım kalamar biraz maaliyeti pahalı bana mesela 10 liraysa benim kullandığım kalamar 30 lira ama sekiz halkasını 10 liraya satıyorum ben yanında taratorsuz falan. 17 liraya o kalitede bir kalamarı hiç kimse satmaz diye düşünüyorum yani 25 liradan aşağı yok.Bu balık corbamızdır mesela.
D.K.- günlük taze.
Y.ç.-günlük taze ve içinde hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. krema kullanmıyoruz. doğal naturel.
D.k.- İçine sebze olarak havuç mu?
Y.ç.- havuç kullanıyoruz. domates biber soğanda koyabilirsiniz ama balığı haşladığımız sudan kullanıyoruz kendi öz suyundan sonra o balığı ayıkladıktan sonra tekrar terbiyesin ekendi öz suyunu koyuyoruz. doğal olmayan hiçbirsey yok içinde ve harika oluyor cokta beğeniliyor.
D.K.- ya akşam denk gelse gecerken cocuklara alıp gecerim.
Y.ç.- tatar mısınız balık corbası şimdi?
D.k.- Yok ben yemicem abi.
A.k.- ege sevdasından balık hobisi....?
Y.ç.- ege deniz ve balık  hobisinden böyle bir işletmeye gelen kişi.
A.k.- Peki bu hobinin balık restorantında böyle işlenen klasik bir işletme biçimi vardır.sizin  tarzınızdan yansıyan yani  bu işletmeyi farklı kılan birşey var mı bi özellik oldumu?
Y.ç.- buranın özelliği gelen müsteriler bir kere geldikten sonra ondan sonra onu memnun etmek adına onun bize verdiği veriler  doğrultusunda birebir sıcak temas birebir ilgi çoğu musterimin ne yediğini geldiğinde yanında kim olacağını asağı yukarı ne is yaptığını bunlarda birebir sıcak sohbetlerle olur yani birebir müsteri odakla calısıyoruz.  çok iş yapmak çok balık satmak asla birinci sıramızda olmadı az olsun bizim müsterilerimiz sadece bizden balık yemek için geliyorlar.bütün burdaki esnaf arkadaslarımız sigortanın açılımıyla oraya gidip gelenlerin bir yerlerden yemek yiyip kebap yiceni lahmacun yiceni pide yiceni ön görerek bu bolgede konuçlandılar. o sigortanın açılacağın da biz geldiğimizde inşaat halindeydi ama hiçbir zaman onu baz almadık çünkü açtığımız günden bu yana kadar aa burda balıkcı varmış diyip gelen müşterimizde var tabiki ama çok az. Burdan ve yakın cevreden gelen müşterilerimiz balık yemek rahat bi sekilde balık yemek için geliyorlar burdaki asıl amac cok fazla balık satılsın değil. ve benimle aynı işi yapan benden daha önce başlamış ve gerçek balıkçı olan benim balık sevdam var ama ben asla balıkçıyım demicem. cünkü ben balık sevdamı işletmeciliğimle birleştirdim.ben işletmecilikte daha ön planda tutuyorum.Az olsun öz olsun.
A.k.- bir de alkol konusu balık restorantlarının coğunda alkol satısı var bu konuda sizin tutumunuz nedir? ailemi ön planda mı çıkarıyorsunuz?
Y.ç.-kesinlikle öyle bizim müsterilerimiz ilk gelenler yada ilk geldiğinde soranlar yabancı uyruklularda son zamanda burda konuçlanmaya başladı cesitli sebeplerden dolayı geliyorlar alkol var mı diye. Esenyurt belediyesini aldığı bir karar sanıyorum bu yada belediye başkanlığının kendi bireysel kararı. Bi bakımından da esenyurtun bu kadar çok entrasan bir mahallesi diğer mahalleyle kıyaslanmayacak bir yerde yasıyoruz. değişikliği çeşitliliği göç aldığı iller çok farklılık gösteren bir ilçe burası ama burası esenyurtun gülen yüzü bence cünkü e5'e yakın ve nerdeyse beylikdüzü diyebileceğimiz bir yer diğer taraflarda umarım bu kalitede olur böyle yatırımlar yapılır. iyi işletmeciler tarafınnnndan yatırımlar yapılır ama bizim asla actığımız günden bu yanan kadar asla keske dediğimiz bir konu değil bu. Eger ruhsat veriliyor olsaydı bile benim kendi tercihim bu doğrultuda olmazdı. alkolsuz aile restorantı insanlar eşleriyle çocuklarıyla yada hanımefendiler yalnız yada cocuklarıyla gelip çok rahat aile ortamında yemeklerini yiyebiliyorlar. Öyle bir ruhsat söz konusu değil bizimde herhangi bir talebimiz olmaz yada keske dediğimiz bir konu değil bu. olsaydı da o tercih içerisine girmezdik bizim işletme mantığımızda hemde sahsi mantığımızda böyle bir seye yer vermeyiz acıkcası.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.