SUÇLARINI İTİRAF EDİYOR AMA GEREĞİNİ YAPMIYORLAR ! 
     
     Silivri de görevden alınan Okul Müdürlerinden ve Sendika Yöneticimiz Mesut ÖZDOĞAN, haksız olarak görevden alınmasını yargıya taşıdı. İstanbul  7. İdare mahkemesinin, 2014/1200 no’lu kararında, iddk nın kararı doğrultusunda yapılan işlemin iptali kararı çıktı. Ancak; Mesut ÖZDOĞAN  göreve iade edilmesi gerekirken, tekrar 2.değerlendirmeye tabii tutuldu. Mesut ÖZDOĞAN Yapılan değerlendirmede, Okuldan yine tam puan alır, ancak; birlikte 6 ay fiilen çalışmadığı ilçe MEM. yöneticilerinin (ki üyemiz 1.değerlendirmeden sonra 27/08/2014 tarihinde 1 aylık yıllık iznini ve ardından yaşadığı sağlık sorunu nedeni ile 3 aylık heyet raporu almıştır) tekrar ayarladığı 74.26 puanla yine elenmiştir.


Buna istinaden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne itiraz eder. Gelen cevap ise gerçekten komiktir. Gelen Cevapta, İlçe MEM. Yöneticilerinin göreve başlama tarihlerini görünce insan şunu sormadan edemiyor. Bu vebali Nasıl kaldıracaksınız?  1.değerlendirmede 1,5 ay çalıştığınız tanımadığınız müdürlere nasıl ve hangi vicdanla puan verdiniz ? 2. değerlendirmede Danıştay kararına rağmen fiilen 6 ay çalışmadığınız, izne ayrılan, rapor alan öğretmenle nerde ve nasıl çalıştınız? Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün üyemizin itirazına yanıt olarak yazdığı, 13/10/2015 tarih ve 21345183/10281513 Sayılı yazısında İnsan kaynakları şube Müdür Murat KARİPÇİN  ve kurumdan sorumlu Şube Müdürü Mehmet ŞEN’in 30/04/2014 tarihinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AY’ın 20/06/2014 tarihinde göreve başladığından yönetici görevlendirme yönetmeliği uyarınca 2. değerlendirmeyi yaptıklarını bildirmektedir.
     Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bir İlçe  Milli Eğitim Müdürünün   yönetmeliklere haiz olması gerekmez mi? Üyemiz Mesut ÖZDOĞAN,  21 Ağustos 2014 tarihinde yönetici görevlendirme yönetmeliğince 74.26 puanla başarısız sayılınca, yerine müdür yardımcısına vekalet bırakarak 27/08/2014 tarihinde 1 aylık iznini ardından da yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle 3 ay heyet raporu alarak sizinle filen çalışmamış, bu arada 15/12/2014 tarihinde üyemizin Okul Müdürü olarak görev yaptığı okula, bir başkası  müdür olarak görevlendirilmiştir. Yönetmelik aynen şunu demektedir ;  “görevden alınan okul müdürünün yerine görevlendirme yapıldığında eski yöneticinin görevi sona erer”
      Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürü  20/06/2014 tarihinde Silivri de göreve başladığınıza göre ki, yazdığınız cevap yazısında aynen belirtmişsiniz,  Mesut ÖZDOĞAN’ın yerine göreve başlayan Nazım ÖZTÜRK  15/12/2014 tarihinde göreve başladığı ve aynı gün okul devir teslim edildiğine göre, siz  Danıştay İdari Davalar Üst Kurulu kararınca üyemizle nasıl fiilen çalışmış oluyor ve tekrar değerlendirme yapıp aynı puanla tekrar eleyebiliyorsunuz.
Sayın Müdür, Danıştay 5. Dairesinin kararlarında da bu husus “…idarenin yargı kararlarına uyması ve bu kararların gereklerine göre işlem ya da eylemde bulunmak zorunda olması, aynı zamanda ‘hukuk devleti’ ilkesinin de bir gereğidir” şeklinde vurgulandığı gibi,  Danıştay 8.dairesinin bir kararında da “hukuka bağlı idare, yargı yerlerince verilen karaların icaplarını, ilgililerin başvurusuna gerek olmaksızın, yerine getiren idaredir” 
         Anayasanın 138. ve İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. maddelerindeki “yargı kararlarının yerine getirilmesi” yönündeki düzenlemeler de bu gerçeğin ifadesidir.
Bir hukuk devletinde idari yargı kararlarının idarece uygulanmaması diye bir sorunun olmaması gereklidir. Bu nedenle, idari yargı kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunun da ayrıca belirtilmesine gerek yoktur denmektedir bu yaptığınız suçtur, yargının arkasını dolanmaktır. 
Buradan İstanbul Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürüne sesleniyorum. Bu ve buna benzer şekilde mağdur edilen Okul Müdürleri hakkında mahkemelerce verilen  kararları, Silivri de yaşanılan durum gibi hukukun arkasına dolanmadan uygulatmanız ve mağduriyetlerin bir an önce giderilmesini konusunda gereğinin yapılmasını istiyoruz.  
Enver DEMİR
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.