İnsanlığın yeryüzüne gelişiyle...

Allah'ın emir ve yasakları din olarak insanlara Peygamberler vasıtasıyla tebliğ edilmiş...

Yahudiler, Hıristiyanlar ve diğer batıl inançlara mensup olan toplumlar ise Peygamberlerin anlatımlarına kulak tıkamışlardır.

Ubudiyet, genel manada Allah'tan gelen istisnasız her şeyi kabullenmektir...

Fakat insanlığın çoğu Rububiyet'te Allah'ın yaratıcı ve rızıklandırıcı oluşuna inanırlar...

Uluhiyet'te ise inanmayarak Allah'ın hüküm ve kanun koyma yetkisini kabul etmezler.

Çünkü Allah'ın hüküm ve kanunları istek ve arzuları zorlamaktadır...

Dolayısıyla kendi icat etmiş oldukları putlara taparak ve kendi kanunlarını oluşturarak Allah karşısında hüküm koymaktalar.

Müslümanların kabul ettikleri gibi, Yahudiler ve Hıristiyanlarda Rububiyet'te yani Allah'ın yaratıcı, rızıklandırıcı ve güneşin, ayın, kainatın Rabbi olduğuna inanırlar...

Ancak Uluhiyette ise, Yahudiler ve Hıristiyanlar Allah'ın hüküm koymasına, kanun dizayın etmesine asla tahammül edemez kendi hükümlerini ve kendi ilahlarını kendileri oluştururlar.

Yahudi ve Hıristiyanların Rububiyet’te Allah'a inanmaları Müslümanlar gibidir...

Müslümanların çoğunluğu ise, Uluhiyette Allah'ın hüküm koyma yetkisini hayatlarından tasfiye etmeleri Yahudi ve Hıristiyanlar gibidir. Bu çok vahimdir.

Halbuki Allah bir ayetinde...

Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar, kim onlara uyarda dost edinirse oda onlardan olur. Allah isyankar topluluğa hidayet etmez buyurmaktadır.   

Müslüman toplumların çoğunluğunun hayatlarına bakıldığında söylemleri Alim...

Eylemleri ve yaşayışları ise gaflet, dalalet, isyankarlık tam bir Batıl inançlara mensup kimseler gibi.

Müslümanım diyen her mükellef Allah'tan gelen emir ve yasakları hem söylemiyle, hem de eylemiyle hayatında yaşamalıdır...

Aksi taktirde Allah'ın emir ve yasaklarını boş slogan atarak söylemek kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi, eyleme geçirilmeyen bir ibadet de o kimseyi mümin yapmaz.

Çünkü bir kimse söylemlerini eyleme geçiremedikten sonra, ben Müslümanım diyerek anlına afiş olarak yazdırsa ne yazar, hiç bir kadri kıymeti yoktur.

O halde Müslüman olduğunu söyleyen herkes olması gerektiği gibi Allah'ın emir ve yasaklarını söylemle değil, eylemle hayatına geçirip yaşamalı ki kulluğunun bir delili olsun.

Ya söylediğin gibi Müslümanca yaşarsın, yada yaşadığın gibi başkalarına tabi olur putlara ve tağutlara tapmaya mahkum kalırsın. Vesselam        Maide.51

                                                                                               Mesut islam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.