Öne Çıkanlar ksp plastik cerrahı nezir karayün Ankara Üniversitesi Büyükçekmece Belediyesi

Referanduma Gideriz !...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB müzakereleriyle ilgili, 'Bu millet oradan gelecek vizeymiş, kabulmüş bunların peşinde değil, asıl siz Türkiye'nin peşindesiniz. Siz verdiğiniz sözde durmuyorsunuz, sizin çirkin yüzünüz bu. AB müzakereleri için referanduma gidebiliriz' dedi. Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nin Haliç Kongre Merkezi'ndeki mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada mezunlara bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi.

 

Erdoğan, "Bugün mezuniyet sevinçlerini paylaştığımız gençlerimiz ana sınıfı ve üniversite hazırlık sınıfını da dahil ettiğimizde 18 yılı bulan zorlu bir eğitim sürecini geride bıraktılar. Gençlerimizden yüksek lisans ve doktora düzeyinde akademik çalışmalarına devam etme niyetinde olanlar, iş hayatına atılıp kariyerini orada sürdürecek olanlar da muhakkak vardır. Hangi yoldan giderseniz gidin bundan sonra yeni döneme giriyorsunuz. Öğrencilik sıfatının getirdiği koruma kalkanı artık üzerinizden kalkıyor. Ailenizin ve dostlarınızın desteği hep yanınızda olmaya devam edecektir. Ama bundan sonra kendi ayaklarınız üzerinde durmaya, kendi kararlarınızın sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmanız gerekiyor." dedi.

 

Erdoğan, öğrencilerin uzun eğitim serüveninde elde ettikleri birikimi pratik, gayret ve çalışkanlıkla hayata geçirecekleri yeni bir sürece adım attıklarını aktararak, öğrencilerden beklentilerini şöyle sıraladı:  "İş hayatınızda ve akademik çalışmalarınızda ülkenize, milletinize ve ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmeyin. Kalpsiz bir beden nasıl bir cesetten ibaretse değerlerinden ve köklerinden kopma pahasına elde edilen kariyer de aynı şekilde anlamsız, soğuk ve ruhsuzdur. Aynı şekilde ne pahasına olursa olsun kazanmanın değil, hayırlısıyla kazanmanın çabası içinde olacağınıza inanıyorum. Türkiye'nin size ve birikiminize ihtiyacı var. Devir hayat boyu öğrenme ve hayat boyu eğitimi sürdürme devridir. Eğitim kademelerinde elde ettiğiniz bilgileri, sürekli güncelleyerek bunun yanında sürekli daha ileriye taşıyarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefine katkı vermek mecburiyetindesiniz." dedi.

 

Herkesin aynı gemide olduğunu belirten Erdoğan, Nazım Hikmet'in "Sen yanmazsan, ben  yanmazsam, Biz yanmazsak...Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?" dizelerini tekrarlayan, Erdoğan, gençlerin gayret göstermemesi durumunda Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasının zor olduğunu aktararak, gençlerin 2053, 2071 vizyonunun alt yapısını kuracak ve inşa edecek gençler olduğunu söyledi.  Gençlerin geleceği inşa edeceklerini yineleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Benim gözümde sizler, asımın neslisiniz. Bu neslin devamını yetiştirecek olan öncüler sizlersiniz. Rabbim yolunuzu, bahtınızı ve gönlünüzü açık etsin. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından ecdadımızın bizlere emaneti olan beş ayrı vakfımızın kuruculuğunda hayata geçirilen bu üniversite, 6 yılda gerçekten örnek bir eğitim kurumu haline geldi. İlk adımı atacağımız zaman ilgili arkadaşlarımızla, bakan ve genel müdürümüzle bu konuyu görüştüğümüzde hep şunu özellikle hedeflemiştim. Dedim ki 'Ecdadımız bu vakıfları niye kurdu? Asıl hedef neydi? Bir neslin ihyası ve inşasıydı. İşte şimdi de Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu adımı atmamız lazım.' Bir tarafta Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi öbür tarafta Bezmialem Valide Sultan Üniversitesi bunlar hep bu sürecin temel taşlarıdır. İlk yıl 128 öğrenciyle başlanan 2014'te 113 mezunla siftahı yapılan üniversitemizin eğitim ve öğretim faaliyetleri her düzeyde 5 binin üzerinde öğrenciye ulaştı."dedi.

 

Vakıf Katılım Anonim Şirketi'nin yakın zamanda aynı salonda açılışının yapıldığını anımsatan Erdoğan, "Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıfbank'ın yaklaşık yüzde 58 hissesini oluşturuyor. Böyle bir hisseye sahip. Fakat vakıfların amacına uygun mu bu Vakıfbank'tan bu gelir. 'Öyleyse bugün Vakıf Katılım Anonim Şirketi'nin açılışını yapıyoruz. Şimdi peyderpey Vakıfbank'ta Vakıflar Genel Müdürlüğü hissesini alarak bu Vakıf Katılım Anonim Şirketi'nin öz sermayesini oluşturacak.' dedim. Vakıf Katılım Anonim Şirketi olarak, bu katılım şirketleri içerisinde dikkat edin 'Banka' demiyorum en güçlü şirket olsun diye bunu ifade ettim."dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.