İstikrar Kazandı…

 İstikrar Kazandı…

5 ay arayla girdiğimiz ikinci seçimde, 2011 seçimlerinin neredeyse kopyası bir sandık sonucuyla karşılaştık. 3 Kasım 2002’den bu yana girdiği tüm seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan ve oylarını kademeli olarak artırarak 2011 seçimlerinde yüzde 49.83’ü gören Ak Parti, 7 Haziran seçimlerinde kaybettiği parlamento çoğunluğunu geri aldı. 7 Haziran’da yüzde 40.87 oy alan Ak Parti, yüzde 8.5 oranında bir oy artışıyla 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49.41 oranı yakaladı.

Kaybeden MHP Oldu

Seçim sonuçlarına göre Ak Parti, 7 Haziran’a göre oy oranını yüzde 8.5, seçmen sayısını yaklaşık 4 milyon artırmayı başararak 316 vekille tek başına iktidarını garantilerken, CHP gücünü korudu. Seçimin asıl kaybedeni vekillerinin yaklaşık yarısını kaybeden MHP oldu. HDP de barajı yarım puanla geçerek 7 Haziran’a göre 21 vekil kaybetti. 85 seçim çevresinin tamamında oyunu artıran Ak Parti, oy sayısını ilk kez 23 milyonun üzerine çıkarmayı başardı.

 

Partilere Göre Oy Dağılımı

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümet kurulamaması nedeniyle gerçekleştirilen 26. dönem parlamento seçimlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Ak Parti, yüzde 49.41 oy oranı ile 316 vekil çıkararak tek başına iktidarı olmayı başardı.

1 Kasım seçimlerine yenilenen bildirge ve “öze dönüş” sloganıyla yenilenen bir listeyle giden Ak Parti vekil sayısını da 58 artırdı. Yüzde 25.38 oy oranına ulaşan CHP, oy oranını yüzde 0.43, vekil sayısını iki artırdı ve oransal artış sağlayan tek muhalefet partisi oldu.

Koalisyon formüllerine hayır diyerek 1 Kasım seçimini dayatan parti olarak nitelendirilen MHP ise yüzde 4.3 oranında oy kaybetti. Yüzde 11.93 oranında oy alan MHP, oransal olarak en fazla oy kaybeden parti oldu. MHP, 80 vekille çıktığı 7 Haziran seçimlerinden sadece 5 ay sonra 39 vekil kaybetti. MHP’nin 85 seçim çevresinin tamamında oyu azaldı.

7 Haziran seçimlerine kıyasla yüzde 2.4 oranında oyunu düşüren HDP ise barajın üstünde kalmayı başardı. Yüzde 10.70 oy alan HDP, 59 vekille parlamentoda en fazla vekili bulunan 3. parti oldu.

 

CHP oy ve vekil artırdı

7 Haziran seçimlerinde aldığı oyu yüzde 0.43 oranında artırarak yüzde 25.38 oy alan CHP’de vekil sayısı da 132’den 134’e yükseldi. 7 Haziran seçimleri sonrası Kılıçdaroğlu’nun izlediği uzlaşmacı tutumun partinin oylarını kısmen artırmasında etkili olduğu, bazı kentlerde yaptığı aday değişikliklerinde bu oy artışında etkili olduğu değerlendirildi. Ankara kulislerinde CHP’nin HDP’ye giden emanet oylarının bir bölümünü aldığı ve MHP’nin tutumundan rahatsız olan MHP seçmeninden de bir miktar oy aldığı ifade ediliyor.

 7 Haziran’da 10 kentte birinci olan CHP, bu kez altı kentten birinci parti olarak çıktı. 7 Haziran’ın aksine Eskişehir, Zonguldak, Mersin ve Çanakkale’de birinci parti unvanını Ak Parti’ye kaptıran CHP, İzmir, Aydın, Edirne, Kırklareli, Muğla ve Tekirdağ’da birinci parti oldu. CHP oyunu 7 Haziran’a göre yaklaşık 500 bin artırarak 12 milyonun üzerine çıktı. CHP’nin oy miktarı 12 milyon 56 bin 353 olarak kayıtlara geçti.

 

MHP Hüsrana Uğradı

7 Haziran seçimlerinde yüzde 16.29 oranında oy alarak 80 milletvekili çıkaran MHP, Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran sonrasında hem CHP hem Ak Parti ile yürütülen koalisyon süreçlerindeki uzlaşmaz tutumunun bedelini, dün oy oranını yüzde 4.36 düşürerek ödedi. MHP’nin İç Anadolu’daki muhafazakar tabanının artan çatışma süreci ve koalisyon kurulamaması nedeniyle Ak Parti’ye yöneldiği ifade ediliyor. MHP, 85 seçim çevresinin 84’ünden oyunu azaltarak çıktığı seçimlerde 41 milletvekili kazanabildi. MHP böylece 2007 seçimlerinde geri döndüğü parlamentoda en düşük temsiliyetini dünkü sonuçlarla yakaladı. MHP’nin oy kaybı Kilis’te yüzde 17, Yozgat ve Iğdır’da yüzde 15’e ulaşırken, Bilecik, Kütahya, Bayburt, Aksaray ve Yalova’da yüzde 10’un üzerinde oldu. MHP yalnızca Ardahan’da oyunu artırdı. MHP, İstanbul’da üç, İzmir’de ve Kayseri’de iki, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bayburt, Burdur, Bursa, Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta bir vekil kaybetti. Katılım oranı ise yüzde 85.75 oldu.

 

HDP Direkten Döndü

HDP, 7 Haziran seçimlerine kıyasla yaklaşık 1 milyon oy düşürürken, 5 milyon 84 bin 127 oy aldı. HDP oransal olarak ise yüzde 13.12 aldığı 7 Haziran’a kıyasla oy oranını yüzde 2.4 düşürerek yüzde 10.70 oy aldı. HDP 80 milletvekili ile girdiği seçimlerde vekil sayısını 59’a düşürdü. HDP, yalnızca iki seçim çevresinde oy artışı gerçekleştirdi. HDP, Şırnak, Hatay’da oyunu artırdı. HDP İstanbul’da dört, Şanlıurfa’da iki, Adana, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kocaeli, Mardin, Mersin, Tunceli ve Van’da birer vekil kaybetti.

HDP’nin Türkiye Partisi olmasında önemli rolü olduğu değerlendirilen Kocaeli, Bursa ve Antalya’dan 7 Haziran’ın aksine vekil çıkaramaması da bu süreçte bir eksiklik olarak değerlendirildi. Artan çatışma ortamı nedeniyle HDP’nin güçlü olduğu kentlerde katılım oranının düşmüş olması, 7 Haziran sonrası çatışma sürecinden kaynaklana n seçmen hareketliliğinin artması ve çatışma ortamı nedeniyle seçmenin sandığa gitmeme iradesi olarak değerlendirildi. Geçerli oy sayısı HDP’nin güçlü olduğu kentlerden Van’da yaklaşık 30 bin, Diyarbakır’da yaklaşık 25 bin, Şırnak’ta yaklaşık 11 bin, Hakkâri’de ve Batman’da yaklaşık 10 bin, Mardin’de yaklaşık 9 bin azaldı. Doğu ve Güneydoğu’daki bu düşüşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kanaat önderleriyle yaptığı toplantıların etkili olduğu ifade edildi.

 

İşte Dünya Basınında İlk Seçim Sonuçları

1 Kasım Yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçları uluslararası basında da büyük yankı buldu.

 

KRONEN ZEİTUNG: SULTAN KAZANDI
AKP için muhafazakâr parti ifadesini kullanan gazete Erdoğan için de "Sultan" diye yazdı. Gazete manşetten duyurduğu haberinde "Muhalifler seçimlerde hile iddiasında bulundu. AKP tek başına iktidarı kazandı. Erdoğan arzu ettiği başkanlık sistemi için anayasa değişikliği hayaline biraz daha yaklaştı."

 

NEW YORK TİMES: İLK SONUÇLAR İKTİDARDAKİ PARTİNİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR
iktidardaki AK Parti'nin sürpriz bir şekilde oylarını artırdığını gösteriyor. TRT'nin verilerine göre oyların yüzde 80'ininden fazlası sayılırken AK Parti'nin yüzde 50'den fazla oy çoğunluğuyla tek başına hükümet kurabileceği belirtiliyor.

DAİLY MAİL: İKTİDARDAKİ PARTİ ÇOĞUNLUĞU GERİ ALIYOR
Türkiye son yıllardaki en şiddetli günlerle karşı karşıya kalırken bugün yapılan seçimler iktidardaki partinin yeniden çoğunluğu almayı deniyor. Dünyanın gözü kulağı Türkiye'de

BBC NEWS: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAYI BEKLİYOR
5 ay içinde ikinci kez sandık başına giden Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi yeniden tek başına iktidar.

FİNANCİALTİMES: ERDOĞAN ZAFERİN EŞİĞİNDE
Türkiye'nin iktidardaki partisi AK Parti, yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacak gibi görünüyor. Açılan sandıkların sayısı yüzde 70'e ulaşırken AK Parti'nin yüzde 50 çoğunlukla 7 Haziran'daki kaybettiği oyları bu defa geri kazandığı anlaşılıyor.


WASHİNGTON POST: SON SONUÇLAR AK PARTİ'NİN KAZANDIĞINI GÖSTERİYOR
Son sonuçlar 10 yıldır iktidar bulunan AK Parti'nin yeniden parlamentodaki çoğunluğu sağlayacağını gösteriyor.


EL CEZİRE: TÜRKİYE'NİN İKTİDARDAKİ PARTİSİ ERKEN SEÇİMLERDE LİDERLİĞİ ÖNDE GÖTÜRÜYOR
Türkiye'nin AK Parti'si, büyük arayla liderliği önde götürüyor. Yüzde 70'ten fazla açılan sandık sonuçlarına göre, partinin yüzde 50'nin üzerinde oy aldı.

WSJ: AKP YENİDEN İKTİDARA DÖNDÜ
Wall Street Journal, AKP'nin büyük bir sürpriz yaparak yeniden ülkeyi tek başına yönetmek için iktidara döndüğünü yazdı. Gazete yazısında AKP'nin yüzde 50'ye yakın oy alarak dört temel noktada avantaj yakaladığını vurguluyor:

Cumhurbaşkanı yetkilerinin artırılmasının önünün açılması, Muhalefet partilerinin önemli ölçüde zayıflatılması, Ekonomiye darbe vuran koalisyon görüşmelerinden kurtulunması, Türkiye’den IŞİD'e karşı daha kararlı duruş bekleyen Batılı müttefiklere karşı Erdoğan'ın daha fazla güç elde etmesi.

Haberde "Sonuçlar, AKP'nin ve Erdoğan'ın verdiği 'Artan güvenlik sorunlarını sadece tek parti iktidarı çözebilir' mesajının 7 Haziran'da partiye sırtını dönen seçmende karşılık bulduğunu gösteriyor" deniyor.

 

GUARDİAN: ERDOĞAN'IN AK PARTİSİ'NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI TAHMİN EDİLİYOR
Seçimin ilk sonuçları AK Parti'nin yeniden tek başına iktidar olacağını gösteriyor. Sol kanattaki HDP ise yüzde 10 barajını aştı.

FT: ERDOĞAN'IN TAKTİKSEL BAŞARISI
"Erdoğan zaferin eşiğinde" başlığını kullanan Financial Times gazetesi ise seçimler sonrası ilk sonuçların, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçime gitme taktiğinin başarısını gözler önüne serdiğini yazdı.

DER STANDARD: ERDOĞAN'IN AKP'Sİ KAZANDI
Gazete manşetinden verdiği haberine "Erdoğan'ın partisi mutlak çoğunluğu kazandı" başlığını kullandı.

DİE PRESSE: ERDOĞAN'IN KESİN ZAFERİ
Liberal yayınlarıyla dikkat çeken Die Presse Zeitung seçimlerin mutlak galibinin Erdoğan olduğunu yazdı. İktidarı tek başına kazanan AKP'nin oy kaybetmesi beklenirken sürpriz bir çıkışla tekrar yönetime geçtiği belirtildi.
Haber: Nezir KARAYÜN

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.