Öne Çıkanlar esenyurt belediyesi istanbul Son Dakika filashaber gelişme çağında değişimler

İşte Türkiye'nin Yeni Teşvik Haritası
  Başbakan Erdoğan, yeni teşvik sistemini açıkladı. Yeni sistemleTürkiye 6 bölgeye ayrılacak; yatırımlara  vergi, faiz ve  prim desteği verilecek.  Yatırımlar  için yer tahsis edilecek. 

Hükümetin dördüncü teşvik sistemini devreye koyduklarını belirten Erdoğan şunları söyledi: "Ekonomi son derece  güvenli  ve istikrarlı bir yapı sergiliyor. Küresel krizin en ağır seyrettiği 2009 hariç ekonomi sürekli büyüme kaydetti. 9 yılda GSYH üç kattan fazla artış gösterdi. Bugün artık yatırımcı  önünü görebiliyor. Biz geçmiş hükümetler döneminde olduğu gibi belli zümrelere değil, tümTürkiye'ye hitap edecek teşvik anlayışını hakim kıldık. 

Temmuz  2009'dan bugüne kadar mevcut teşvik  uygulaması kapsamında  11  bin 382 adet teşvik belgesi düzenlendi. Bu kapsamda 157 milyar Dolar  yatırım  öngörüldü. 2009'daki sistem bir önceki sisteme göre belge sayısı itibariyle yüzde 17,  yatırım  tutarı itibariyle yüzde 73 artışa neden oldu. Mevcut sistemle bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmayı  hedeflemiştik . Teşvik belgelerinin yarıdan fazlası daha az gelişmiş bölgelere gitti. Mevcut sistemle uluslararası  yatırımları ülkemize çekmeyi  hedeflemiştik , bunda da  başarı  sağladık. Teşvik sistemi  etkili   sonuçlar  doğurdu. Yeni teşvik sistemini de bu temel üzerine inşa ediyoruz." dedi.

VERGİ, FAİZ VE  PRİM  DESTEĞİ 

Erdoğan'ın açıkladığı sistemin ayrıntıları şöyle: 

Yatırımlara kdv istisnası, gümrük vergisi istisnası, vergi  indirimi , faiz desteği,  yatırım  yeri tahsisi desteği,kdv iadesi desteği sağlanacak. 

Yeni sistemle sanayinin yapısal  dönüşümüne  katkı sağlayacak stratejik  yatırımlar  (Tedariği yüzde 50'den fazlası ithalata dayalı ürünlerin yer aldığı sektörler) desteklenecek. Demir-çelik, makina ve kimya sektörleri bu kapsamda yer alyıor.  Yatırım  yapılacak yere  yatırımcı  karar verecek. Stratejik  yatırımlar  aynı koşullarla desteklenecek. 

STRATEJİK  YATIRIMA  DÖRT KOLDAN DESTEK 

Yeni sistemle birlikte  özellikle  stratejik  yatırımlara  destek verilecek. Burada temel olarak vergi, faiz,  prim  ve yer tahsisi desteği sağlanacak. 

Stratejik  yatırımlara  verilecek destekler şöyle:  Yatırım  malı ithalat malı makine teçhizat için gümrük vergisi muafiyeti, kdv istisnası. 7 yıl süreyle sigorta primi desteği. Yatırımın yüzde 50'si kadar vergi indirimi. Yatırım kredileri için 50 milyon liraya ulaşan faiz desteği. Yatırım yeri tahsisi. Asgari 500 milyon tutarındaki yatırımlar için bina ve inşaatta kdv istisnası. kdv iadesi desteğiyle finansman yükü azaltılacak. 

STRATEJİK YATIRIM EN AZ 50 MİLYON LİRA 

Stratejik yatırımlarda, yatırım tutarının 50 milyon lirayı aşması gerekiyor. Ayrıca yüzde 40 katma değer üretecek bir yatırım olması gerekiyor. 

STRATEJİK YATIRIMA HER İLDE DESTEK
Stratejik hangi ilde yapılırsa yapılsın aynı destek verilecek. Yeni sistemde eğitim yatırımları da desteklenecek. Belirli büyüklükteki otomotiv, uzay, rüzgar sanayi yatırımları desteklenecek. Demiryolu, madencilik, turizm yatırımları yine 5. bölge desteği alacak. 

EN BÜYÜK DESTEK 6. BÖLGEYE 

Yeni sistemde az gelişmiş illere (6. bölge) yapılacak yatırımlar daha avantajlı şekilde desteklenecek. Bu illerdeki yatırımı yapacakların sigorta primi ödemeleri 10 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak. 

6. bölgede yatırım yapacak firmalar yatırımın yüzde 50'sine, OSB içinse yüzde 55'ine tutar kadar vergi ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacaklar. Faiz desteği tavanları da yükseltilecek. 

6. bölgede 31 Aralık 2013'e kadar başlanacak yatırımlarda sigorta primi desteği 10 yıl uygulanacak. Bu tarihten sonra ise 7 yıl uygulanacak. 

Yatırımcı vergi indirimi desteğini yatırım döneminde elde ettiği kazançlara da uygulayabilecek. 

6. BÖLGEDE İŞVERENİN YÜKLERİNİ DEVLET ÜSTLENECEK 

Azami faiz destek tutarları 500-900 TL'ye kadar yükseldi. 6. bölgedeki yatırımlarla sağlanan istihdam için asgari ücret üzerinden hesaplanacak gelir vergisi stopajı 10 yıl boyunca terkin edilecek. 

6. bölgede yatırım yapan ssk işveren payı, ssk işçi payı, gelir vergisi stopajından kurtuluyor. Artıları devlet üstleniyor, işverene sadece net asgari ücret kalıyor. Asgari ücretlinin maliyeti 600 dolardan 350 dolara düşecek. 

1 OCAK'TAN İTİBAREN GEÇERLİ 

Yeni teşvik sistemi 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak. 

TEŞVİK SİSTEMİNİN AMACI: CARİ AÇIĞI AZALTMAK 

Yeni teşvik sistemiyle cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan aramalların üretiminin artırılması hedefleniyor. 

KULLANILAN ENERJİYE DESTEK 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, stratejik yatırımda kullanılan enerjiye destek vereceklerini söyledi. 

Hiçbir il için özel bir kriterleri olmadığını belirten Erdoğan, "TÜİK'in kriterlerine göre illerin sıralaması yapıldı. Bölgeler buna göre belirlendi. Tunceli de 5. bölgede yerini aldı. Hiçbir il için özel yöntem kullanmadık. Bu kriterlerde sosyal göstergeler de önemli rol oynadı. 5. bölge de 6. bölge gibi yüksek oranda teşvik alacak bölgedir" dedi. 

'BOKSA GİRİNCE YUMRUK SAYILMAZ' 

''Boksa girildiğinde yumruk sayılmaz. Kavganın içine girdiğimiz zaman yumruğun sayısı belli olmaz'' diyen Erdoğan, burada neticenin alınacağını söyledi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.