Öne Çıkanlar teknoloji hürbakış gazetesi Kadıköy Çevre Festivali Alper Bayram istanbul

Duriç; Bu Seçim İnsanları Farklı Düşünmeye Sevk Etti.
Karayün Biraderler; Seçimlerle alakalı düşünceleriniz nelerdir?
 
İskender Duriç; Bu seçim insanları bir çok şeyi farklı düşünmeye sevk edecek şekilde gelişti. Geçmişte ki gibi şaibeler konuşulmadı buda olumlu bir gelişmeydi. Şaibe söz konusu olmazsa insanlarda daha rahat karar verebilirler ve kendi verdiği karara da kendisi saygı duyar. Halkın tecellisinin yansıması açık ve net, Vatana, Millete hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu ülkede yaşayan tüm vatandaşların, seçme ve seçilme hakkı olduğuna göre, tercih hakları da açık ve sarih. Bir siyasi parti %50 oy aldıysa bu bir başarıdır. Bu başarıda Ak Parti’nindir kendilerini tebrik ediyorum. Bu memlekette siyaset yapan herkes hizmet iddiasıyla yola çıkar. Muhalefette ben daha iyisini yaparım iddiasındadır, dolayısıyla da bir yarış söz konusudur.  Bu yarışın hizmet yarışı olması temennisindeyiz. İktidar partisinin nimetleri ve gücü muhalefetten farklıdır, bu seçimleri de bir ölçüde etkiler. Muhalefette kendisine çeki düzen vermelidir. Sonuç itibariyle hükümet bizimdir, parti kimliğini bir kenara bırakmak gerekmektedir.
 
K.B. Anayasa değişikliğini de referanduma götürme çoğunluğu sağlanamadı. Muhalefetin uzlaşma konusunda nasıl bir yaklaşımı olmalıdır sizce?
 
İ.D.  anayasa bir ülkenin yol haritasıdır. Anayasayla çok fazla oynanması iyi değildir. Anayasa toplumsal uzlaşmayla olmalıdır. Anayasa ben yazdım oldu mantığıyla olmaz. Bir ülkede anayasa ne kadar sağlıklı oluşturulursa, bu toplumsal uzlaşmayı sağlar, sosyal adaleti sağlar. Siyasi kesimlerin siyasal uzlaşmayı ve toplumsal uzlaşmayı sağlaması gerekmektedir. Niyet halisaneyse muhalefetinde destek verme zorunluluğu vardır.  Muhalefette, iktidar da bu halkın haklarını savunmaktadır.
 
K.B. Sayın Duriç MHP umduğunu bulamadı, kaset olaylarının bir etkisi var mıdır sizce?
 
İ.D. MHP kendi içinde de farklı bir partidir. Temel kriterler milli değerler üzerinde politika yapmaktır. MHP Öz kaynaklarımızın bizim kalkınmamız için yeterli olduğunu düşünen bir yapıya sahiptir. Bir deşeleme, altını oymaya maruz kaldık. Medya tarafından da yakışıksız eleştiriler yapılınca yarışta sendeledik. Kaset konusunda şahıslar üzerinde bu tür olaylar yaşanınca, düşünmeden edemiyoruz ki acaba ülkemizde daha ne kadar insan bu tür baskı altında yaşıyor?
 
K.B. İhsan Barutçu her şeye rağmen Meclise girdi. Sizce MHP Barutçu’yu kucaklar mı?
 
İ.D. Bu tabi MHP ve İhsan Barutçu arasında gelişen bir olay. İhsan Barutçu 10 küsur yıldır il başkanlığı yapan bir dava adamıdır. Bu şekilde bir kumpasın içerisine düşmesi çok acıdır. Onun düşüncesi bildiğim kadarıyla, “partim beni ihraç etmiş olabilir, ben vekil olarak bu konunun üzerine gideceğim ve şantaj olayını çözeceğim” şeklinde.
 
K.B. Ak Parti tüzüğüne göre Başbakan Recep Tayip Erdoğan dahil 73 kişinin önümüzdeki dönem aday olamayacağı konusunda ne düşünüyorsunuz?
 
İ.D. Kuralları koyanda kaldıranda insanlardır. Zaten Başkanlık sistemi diyorlar. Milletvekili değilde adına başkan adayı der engeli kaldırırlar. Ancak ülke için yararlı olacak bir insansa eğer önünü kesmek bana göre pek de demokratik gelmiyor.
 
K.B. Baraj kaldırılsın tartışması konusunda ne düşünüyorsunuz?
 
İ.D. Bence baraj kaldırılmalı ancak ondan önce dar bölge seçim sistemi getirilmelidir. Şuan abuk subuk bir yarış var. Dar bölge seçim sistemini koyarsınız Erbap olan kebap yer. Halkın teveccühünü, güvenini alan kazanır. Bu şekilde halk ve vekil arasında ki oto kontrol sistemi de kurulmuş olur.
 
K.B. Ak Parti Seçim Öncesi söylemlerinde yerli araba ve yerli uçaktan bahsetti, konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
 
İ.D. Bu teknik bir konu. Tüm dünyada bu tür üretim için entegrasyon vardır. Amerika, Japonya, Almanya kendi aracını kendisi üretmiyor. Bu bir orkestra şefliğidir. Üretilen hazır bir sanayi varsa, oradan destek almak gerekir. Her parçanın üretimi için sanayi kurulamaz. Maliyeti yüksek, pazarı dar sanayiden ziyade aktif sanayiye yönelmek daha mantıklıdır.
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.