Öne Çıkanlar tüm haberler esenyurt gazetesi beylikdüzü ordulular derneği atiker konyaspor adom reklam

CHP'li Gündoğdu'dan Sert Sözler!

CHP'li Gündoğdu'dan Sert Sözler!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçesi hakkında CHP grubu adına konuşma yapan CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu; Ergenede, Istrancalarda, Longozlarda Vize’de Kırklarelinde yaşam hakkını savunarak, 14 yıldan beri kandırılmaktan yorulmuş AKP kadrolarının milletimize yaşattığı karanlık tabloyu açıkladı.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, çarpık sanayileşme sonucu tarım topraklarının yok olduğunu bunu önlemek bir yana termik santrallerin önünü açarak AKP kadroları eneji lobilerine hizmet etmekte olduğunu ifade etti.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun bütçe konuşmasının satır başları:

Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; yeni vahşet, yine terör, bu sefer adres yine İstanbul. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, milletimizin başı sağ olsun diyorum.

    Bugün dünyayı ve üzerinde yaşayan canlıları bekleyen en büyük tehlike, vahşi kapitalist üretim sisteminin ürünü olan, tüm canlıları erken bir ölümün eşiğine sürükleyen çevre sorunlarıdır. Sürdürülebilir kalkınma anlayışından uzak, insana değer vermeyen bir sistemin yarattığı plansız ve çarpık sanayileşme canlıların nefesini kesmektedir.

    Bugün dünyada ortalama her yıl 12 milyon çocuk hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirmektedir. 1,2 milyar insan temiz içme suyundan yoksun yaşamaktadır. Kırklareli'nde, Ergene'de, Istranca Dağları'nda longoz ormanlığında yaşam her geçen gün tükeniyor.

    Ülkemizin ve Kırklareli'mizin muhteşem coğrafyasında kırma eleme tesisleri, çimento fabrikaları, mermer, taş, çakıl ocaklarının yanı sıra, her gün yeni bir proje vatandaşlarımızın yüreğini sızlatıyor. Kırklareli merkez, Lüleburgaz Babaeski ve Pehlivanköy ilçelerimizin onlarca köyünde içme ve kullanma suları artık yaşamı tehdit ediyor. On dört yıldır temizlemeyi başaramadığınız Ergene on dört yıldır görev yapmış tüm AKP'li Çevre bakanlarının yüz karası olmuştur.

 O yüz karası, Ergene'den bugün hâlâ akmaya da devam ediyor. Tüm bu yaptığınız doğa katliamları yetmezmiş gibi şimdi de tarım ve orman arazisi olarak belirlenmiş yer altı su kaynaklarının bulunduğu Vize ve Çerkezköy ilçemizde plan değişiklikleri yaparak termik santral lobilerine yol açıyorsunuz. Termik santrallerden çıkan maddeler asit yağmurları şeklinde havayı kirletmekte, toprak ve suyu etkilemekte, doğal bitki örtüsü ve ormanları da maalesef yok etmektedir.

    Sayın milletvekilleri, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içerisinde öncelikli olarak yoksulluk ve açlığın bitirilmesi yer almaktadır. Açlığın bitirilmesi ve gıda güvencesi için de tarımsal üretimin etkin ve sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi ana koşul olarak da ele alınmaktadır. Bizde ise son dönemde benimsenen kömür odaklı enerji politikaları nedeniyle verimli topraklarımız ve tarımın geleceği de tehdit altına sokulmaktadır.

Ülkemizde son on üç yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisi kaybedildi. Bu rakam Türkiye'deki tarım topraklarının yaklaşık yüzde 10'una tekabül etmektedir. Tüm bu uyarı ve yaşananlara rağmen çevre ve insan sağlığı açısından zararları bilinen termik santrallerde hâlâ ısrarların sebebi enerji lobilerinin çıkarlarının korunmasıdır. Yarın, Allah korusun, yaşanacak telafisi mümkün olmayan bir çevre felaketi sonucu "Enerji lobileri de bizi kandırmış." demeyin, sakın.

    Sayın milletvekilleri, önemle hatırlatmak ve sizleri uyarmak istiyorum: Yaptıklarınızda, yaşamda ya iz bırakırsınız ya da is. Sizler AKP kadroları, her yaptığıyla ülkemizin üzerindeki is bulutlarına yeni bir katman ilave ediyorsunuz. Bugün Çevre Bakanlığının bütçesi görüşülürken isteğimiz en doğal yaşam hakkımız olan temiz su, temiz hava ve temiz topraktır. Çevreye, yaşama ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkın." diye size haykırıyoruz. Kime haykırıyoruz? On dört yıldır ülkeyi tek başına idare etmeye çalışan AKP kadrolarına. On dört yıldır ülkeyi terör batağından, kan ve göz yaşından kurtaramayan kadrolardır.

 Bunlar devletin kurum ve kuruluşlarının FETÖ üyeleri tarafından kuşatılmasına destek olan, seyirci kalan, himaye eden AKP kadrolarıdır.

Bunlar ekonomiyi faiz lobisine teslim eden, 5 milyon 874 bin işsiz, 16 milyon 700 bin yoksul, ülkeyi borç batağına sürüklemiş AKP kadrolarıdır. Bunlar, Kuzey Kıbrıs'ta Mehmetçik'in kanıyla alınmış topraklarımızı ve oradaki askerlerimizi koruyamayanlardır, Ege Deniz'indeki adalara sahip çıkamayanlardır.

 Bunlar demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı ilkesini ayaklar altına alıp Anayasa'yı çiğneyenlerdir. Kişiye göre özel elbise dikmeye çalışarak kuvvetler ayrılığının, dengenin ve fren mekanizmalarının olmadığı, tüm yetkiyi tek kişiye bağlayan ve bunu da "demokrasi, istikrar" diye halkımıza yutturmaya çalışanlardır.

 "Anaların göz yaşlarını bitireceğiz." diyerek o göz yaşlarını sel hâline getiren, evlatları, yakınları askerde olan milyonlarca anamıza, bacımıza her gün kapısına gelecek acı haberin tedirginliğiyle uykusuz geceler yaşatan AKP kadrolarıdır. Bunlar içte ve dışta kandırılmaktan yorulmuş, ülke itibarını yerlere düşürmüş, yalnızlaşan, istikrarsızlaşan bir ülke yaratan AKP kadrolarıdır.

Sayın milletvekilleri, böyle geçmişi karanlık, kandırılmaktan güvenini, itibarını kaybetmiş kadrolardan artık çevreyi, yaşamı ve geleceğimizi korumalarını istemiyoruz.

 Sizden bir tek isteğimiz var, artık bırakın gidin; gidin de bu millet yeniden kandırılacaksınız korkusuyla uykusuz geceler geçirmesin.

Bırakın gidin de ülkenin üzerine örttüğünüz kara bulutlar dağılsın, millet artık nefes alsın, geleceğe umutla baksın ve özgürleşsin.

Yüce Meclise saygılar sunuyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.