Babacan: Eskişehir’deydi

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Eskişehir’deydi

Deva Partisi Eskişehir İl Başkanlığı 1.Olağan İl Kongresi Tasigo Otel’de gerçekleştirildi. Genel Başkan Ali Babacan’ın da katılım sağladığı kongrede yeni il yönetimi belirlendi.

 Kongre öncesi basın mensupları ile biraraya gelen Babacan parti kuruluş süreci ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Deva Partisi İl Kongresine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, Gelecek Partisi İl Başkanı Mustafa Başak, DSP İl Başkanı Salih Güven, İl ve İlçe Yönetimleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

Kongrede açılış konuşmasını İl Başkanı İsmail Haşim Ateş yaptı ve Eskişehir’in gündemleri ve sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İl Başkanı Ateş : “Eskişehirliler tüm Türk halkı gibi ülkenin içinde bulunduğu olumuz koşullar konusunda benzer refleksler göstermekte ve mevcut siyasi yapının yarattığı mutsuzluk ikliminin bir an önce dağıtılmasını bizlerden beklemektedir. Ne üzücüdür ki son yıllarda bütün çabalara rağmen Eskişehir merkezi otoriteden gereken desteği alamamış pek çok yatırım ve proje gerçekleşememiştir. Kentimize ve ülkemize ait sorunları çözmek inşallah Deva Partisi kadrolarına nasip olur.” dedi.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Eskişehir İl Kongresi’nde konuştu. Babacan’ın gündeminde partisinin gençlik politikaları ve ekonomik kriz vardı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

Esnaftan stopaj vergisini hiç almayın

Kredi borçlarını pandemi döneminde ödemesiz ve sıfır faizli yeniden yapılandırmak lazım. Anladık kasayı boşalttınız, hibe vermiyorsunuz. Esnafı hiç olmazsa “vergi vergi” diye sıkboğaz etmeyin. Dükkân kapalı, siftah yok, esnafın cebine para girmiyor. Kirasını bile ödemekte zorluk çekiyor. Kira stopajını hiç almayın. Zamanı gelince mal sahibinden alırsınız.

Çiftçi desteklerine artış sıfır, Cumhurbaşkanlığı ödeneğine artış %28

Meclis’te gelecek yılın bütçesi görüşülüyor. Bakıyoruz, gelecek yıl için tarımsal destek ödeneği 22 Milyar TL. Bu yıl da zaten 22 milyar TL idi. Yani 2020’den 2021’e artış sıfır. Bir de Cumhurbaşkanlığı ödeneğine bakıyoruz; 2021 bütçesinde 2020’ye göre tam %28 artış var. Siz “itibardan tasarruf olmaz” diyerek, kendi harcamalarınızı her yıl enflasyonun çok üzerinde artırırken, çiftçimizin en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda gereken desteği vermeyeceğinizi ilan ediyorsunuz. Bu, ülkenin gerçeklerinden, tarımından, çiftçisinden habersiz olmak demektir.

Gençlerimizin özgürlüğü bir parmak şaklatmaya bakar

Gençler:  “Düşüncelerimi yazarsam gece yarısı polis kapımızı çalar, ileride bu yazdığımı önüme koyup iş vermezler.” diye çekiniyor. “Silivri soğuktur şimdi” diye şakalaşıyor.

 İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadıkça demokrasimiz ilerlemeyecek. Tüm bu sorunların çözümü çok kolay, tek bir harekete bakar. İktidara geldiğimizde bir parmak şaklatacağız ve “Gençler özgürsünüz.” diyeceğiz.

YÖK’ü kaldıracağız

Üniversitelerimizi özgürleştireceğiz. Bunun yolunun Yüksek Öğretim Kurulu’nu kapatıp kaldırmaktan geçtiğine inanıyoruz.

12 Eylül darbesinin akademideki kalıntılarına son vereceğiz. Üniversitelerde itaatin değil, aklın ve bilimin önünü açacağız.

Yerli ve milli anlayış, gençleri kendi vatanlarından kaçırmak değildir

Gençlerimiz: “Boşuna mı okuduk?” diyor. Gençlerin hayallerine vurulan prangaları teker teker söküp atacağız. Gençlerimiz kendi ayakları üstünde duracaklar. Kara kara düşünmeden yuvalarını kuracaklar, ailelerine muhtaç bir şekilde yaşlanmayacaklar. Her gün bize yerlilik ve millilik anlatanlara sesleniyorum: Gençlerimizi öyle bir noktaya getirdiniz ki, gençlerimiz yarınlarını kendi vatanlarında kurmak istemiyor. Bu mudur yerlilik? Bu mudur millilik? Bu mudur milliyetçilik?

İşe alımlarda mülakatı kaldıracağız

Kamuda işe alımlarda mülakat sistemine son vereceğiz. Mülakat olmuş particilik aracı, mülakat olmuş bazı toplum kesimlerini dışlama aracı, mülakat olmuş eş, dost, ahbap kayırma aracı. Onun adamı, şunun yakını, bu partiden demeyeceğiz. Liyakate ve bilgiye değer vereceğiz.

Limanlarla demiryollarının bağlantılarını kuracağız

Kanal İstanbul gibi çevre etkisini bile doğru düzgün ölçmedikleri rant projeleriyle yatıp kalkıyorlar. Zihniyet bu. Bunlardan önce yapmamız gereken çok iş var: “Depreme hazırlık, tarımda sulama projeleri gibi. “Ayrıca ülkemizin limanlarını büyütmemiz gerekiyor. Limanlarla demiryollarının bağlantılarının kurulması gerekiyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye yük taşımacılığını demiryollarıyla sağlayacağız.

Deva Partisi 1.Olağan Genel Kurulunda İsmail Haşim Ateş Başkanlığında oluşan İl Yönetim Kurulu listesi şöyle;

İsmail Haşim Ateş, Gökçe Kızıltaş , Ünsal Yalman , Zeynep Ersoy , Osman Tansu Tanaçan , Canbek Tekin , Yasemin Arıkan Çoruk , Ömer Aydın , Belgiye Özkan , Davut Çelik , Rana Besler , Mustafa Keskin , Ecir Ayaş , Kübra Karabulut , Ömer Batur , Cengiz Yurtay , Kemalettin Kaya , Masum Güler , Kadriye Güvenir , Elif Kale , Merve Akman , Funda Karakaş , İbrahim Enes Yazıcı , Yahya Duru , Fazıl Yıldırım , Gülşah Boztopraklı , Koray Ilgaz , Hayrullah Cömert , Salih Taşdemir , Zubet Yıldırım , Nesrullah Sir

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan kongre sonrası, İl Başkanlığının açılışını yaptı ve esnaf ziyaretlerinde bulundu. Babacan'ı karşısında gören bir esnaf oynayarak isyan etti:"Vergileri ödeyemiyoruz, kiraları ödeyemiyoruz, çıldırdık artık" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.