Öne Çıkanlar Karabük kalp hastalıklar 19 mayıs kutlamaları EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ulaşım dairesi başkanlıgı

Kızılay Haftası
Osmanlı Devleti’nde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. 1877 yılında Hilal-i Ahmer adını alan dernek Cumhuriyet döneminde adının anlamına uygun olacak şekilde Türkiye Kızılay Cemiyeti olarak değiştirildi. Bugünkü adı ise, 1947 yılında değiştirilerek Türkiye Kızılay Derneği olmuştur.Her yıl 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanır. Kızılay deprem, sel, yangın, salgın hastalık, savaş gibi doğal afet ve felaketlerde insanlara yardım eden ve ticari kaygısı olmayan bir yardım kuruluşudur.Aşevi, dispanserler ve Bölge Kan Merkezleri açmak da görevleri arasındadır. Felaketzedelere barınma, yiyecek ve giyecek temininde bulunur. Ulusal ya da uluslararası düzeyde gerektiğinde Kızılhaç ile işbirliği yapar.

Görevleri arasında kan transfüzyonuna ihtiyacı olan hastalara güvenli kan temin etmek de bulunan Kızılay, kurduğu Bölge Kan Merkezleri ve Kan Bağış Merkezleri’nde gönüllü ve karşılıksız kan bağışı prensibi ile kan bağışı kabul etmektedir.

Kan; tek kaynağı insan olan fakat acil değil sürekli ihtiyaç olan, hastalara hayat veren bir doku ya da organdır. Nasıl ki deprem, sel, yangın ve savaşlar insanlar için felaket ise, birey olarak düşünüldüğünde hastalık da hasta için bir felakettir. Bu bireysel felaket durumunda hastanın yanında olmayı amaç edinen Kızılay’ın acıları hafifletmesi için, toplumun bir bireyi olarak onunla birlikte davranmak onurlu bir davranış olacaktır.

 Sağlıklı iken kan bağışında bulunmak, hastaların acılarını paylaşmak, onların acılarını azaltacaktır. Bir ünite kan bağışlamakla tam üç hastaya yeni bir hayat bağışlanmış oluyor. Bunun için bir ön şart da istenmemektedir. Yapılması gereken her sağlıklı erkeğin üç ayda bir ve her sağlıklı kadının da dört ayda bir Kızılay’ın Bölge Kan Merkezleri’ne uğramasıdır. Maddi bir beklenti olmadan yapılan bir ünite kan bağışının manevi hazzı yaşamaya değerdir.

 Tüm ülkelerde olduğu gibi Kızılay da “güvenli kan temini” konusunda hassas davranmaktadır. Temel prensibi gönüllü ve karşılıksız bağışçı kazanımıdır. Ülkemizde her yıl iki milyon adet kan bağışına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yalnız %5’i acil ihtiyaçtır. Gönüllü ve karşılıksız bağış ile bu sayıyı tutturabilmek zor gibi görünse de, toplumun bilinçlendirilmesi ile ihtiyaç fazlasının temini de uzak bir ihtimal değildir. Nitekim bu konuda Kızılay’ın Sağlık Bakanlığı ile başarılı bir şekilde yürüttüğü projeleri de bulunmaktadır.

Yardıma muhtaç her toplumun ve bireyin yardımına koşan Türkiye Kızılay Derneği bu sorumluluğunu yerine getirirken herhangi bir beklenti içinde değildir. İyi günümüzde onunla birlikte olmalıyız, yarının bize ve toplumumuza ne getireceği bugünden belli değildir. Dost acı günde belli olur, geçmişte de yaşandığı gibi o dostun Kızılay olduğuna toplum olarak defalarca şahit olduk. Dar zamanımızda yanımızda olmasını istediğimiz Kızılay’ın, bol zamanımızda yanında olmalıyız, haydi kan bağışına…


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.