Her yara sadece yara değildir

  

 

                                   Üstü Yara Alti Kanser Olabilir

 

Vücudun belirli bölgelerinde çıkan ancak uzun süre geçmeyen yaralar yalnızca dermatolojik problemleredeğil, ciddihastalıklara da işaret ediyor olabilir. Bir merhem ya da bandajla yaranın üzerinin kapatılması, alerji, enfeksiyon gibi olumsuz tablolara yol açarken, altta yatan karaciğer fonksiyon bozukluğu, diyabet, kanser gibi hastalıkların da geçtanı almasına neden açabilir. Memorial Şişli Hastanesi Yara Analizi ve Tedavi Merkezi’nden Prof. Dr.. Orhan Babuçcu,
yaratedavisindedikkatedilmesigerekennoktalarhakkındabilgiverdi.

 

Her yara sadece yara değildir

 

Yaralar sıklıkla kendi başlarına bir hastalık olarak görülmektedir.  Bu durum, yatak yarası gibi bazı durumlar da nispeten doğru olabilir. Diyabetli hastaların ayaklarında oluşan yaralar ve ya dolaşım bozukluğu nedeniyle uzuvlardaki yaralar da kendi başlarına birsorun teşkiletmektedir.Ancak, her yara sadece yara değildir ve doğru bir analiz ve tedavi süreci gerektirir.

 

Kanvelenfkanseriyarailekendinigösterebilir

 

Bacaklarımızda oluşan ve hiçbirtedaviyecevapvermeyenyaralar,bazeniçorganlarımızdaki, özelliklesindirimsistemimizdekihastalıkların, hattakanserlerinhabercisiolabilir. Bu yaralarıkaraciğerbozukluklarındagörülendöküntülerdenayırmakönemlidir.  İyileşmeyenyaranınkendisibirkanserolabilirveya 20 yıldanfazlasürenbiryarakanseredönüşebilir.Bunlardanfarklıolarakçeşitlikanvelenfkanseritürlerikendisini deride yaraolarakgösterebilir. Romatizmalhastalıklarınbüyükbirlekesiminde “vaskulit” denilendamarduvarlarınıniltihabireaksiyonugörülür, bu durum bazeniyileşmeyenyaralarşeklindeortayaçıkar.

 

Bilinçsiz uygulanan merhem ve kremler yarayı daha da büyütebilir

 

Vücuttaçıkanyaralar,genellikleendişeyenedenolmaktadır. Bununnedenlerininaraştırılmadaniyileştirmeyolunagidilmeyeçalışılması, yarayerinebilinçsizceilaçuygulanmasıalerjiyenedenolarakdahabüyükyaralaroluşturur. Bu durumdayaratedaviedilmeyeçalışıldıkçadaha da kötüleşebilmektedir.

 

Hastanın kendiside yara yapabilir

 

Bazı durumlarda da psikolojik sorunları olan hastalar kendilerinde iyileşmeyen yaralar oluşturabilir. Burada amaç genellikle biraz daha ilgi ve ya tıbbi bakım olabilir. Bu durumun da uzman doktorlar tarafından teşhis edilip,tedavi yoluna gidilmesi çok önemlidir.

 

Yaranın kaynağı araştırılıp tedavi planı belirlenmeli

 

Vücutta çıkan her yarakişiyipaniğesevketmemelidir. Ancakbiryara ideal biryarabakımınarağmen 3 ay içerisindeiyileşmegöstermiyorsa,mutlakakonununuzmanınadanışılmalıdır. Yaranınnedeniteşhisedilipuygunbirtedaviplanlamasıyapılmalı, kişidoktoruntavsiyeleriniharfiyenyerinegetirmelidir.Alttayatanbirhastalıktespitedildiğitakdirde de biryandanbukonuileilgilitedavisürecibaşlatılmalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.