Öne Çıkanlar meteoroloji hava durumu küçükçekmece belediyesi Bahadır Demir İlkokulu müdürü Erdinç Gökçe açlık-yoksulluk MHP

Gözlerimize Neler Oluyor?

Dikkatli Olmalısınız..!

Her göz ve göz numarasına lazer uygulaması yapılabilir mi? Uygun olmayan gözlere lazer uygulaması yapıldığında neler olur? Sorularının cevabını Birinci Göz Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Fuat Karakaya sizler için anlattı.

Göz kusurlarında hangi numaralar tedavi edilebiliyor? Lazer tedavilerinin başarı oranları nasıl?

Dr. Fuat Karakaya; Lazer tedavisi uygulamalarında hastaların 20 yaşının üzerinde olması ve gözlük numaralarının ilerlemesinin durmuş olması ve işleme engel teşkil edecek başka bir göz hastalığının olmaması gerekmektedir. Tedavi için katarakt veya kataraktın başlangıç safhası olan skleroz olmadığı sürece üst yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Düzeltilebilen numaralar için bir üst sınır söz konusu değildir, çok yüksek numaralara çıkıldıkça başarı oranlarında düşmeler olabilir.

Lazer tedavileriyle ilgili hastalarda halen şüpheler var bu konu hakkında neler söylersiniz?

Karakaya; Lazer tedavisi doğru göze doğru hastaya ve doğru ellerde yapıldığı sürece oldukça etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Hastalar lazer işleminden önce nelere dikkat etmeliler, ameliyat süresi ortalama olarak ne kadar sürmektedir?

Karakaya; Kontakt lens kullanan hastalarda doktorun belirleyeceği süre boyunca lens kullanımına ara verilmesi gerekir. İşlem günü hastalardan hafif yemekler yemelerini ve operasyon öncesi en az 2 saat boyunca aç kalmaları istenir. Kadın hastalarımız için işlem gününde makyaj yapılmaması yapıldıysa eğer makyajın çok iyi bir şekilde temizlenmesi istenir.

Hastalar normal hayatlarına ne zaman dönebilirler?

Karakaya; Yapılan işlemin başarısına göre hastalarımız birkaç gün içerinde normal hayatlarına dönebilirler. Dikkat gerektiren işlerde birkaç gün boyunca konfor problemleri yaşanabilir. Süreç atlatıldıktan sonra hastalarımızdan herhangi bir şikâyet almamaktayız.

Lazer işleminin riskleri var mıdır?

Karakaya; Hangi teknikler uygulanırsa uygulansın lazer tedavisi öncesinde tüm göz muayenesi detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Kornea topografilerinin ve kornea kalınlığının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Doğru şartlar altında, doğru yöntemle yapılan lazer tedavilerinin ciddi sorunlar yaratma ihtimali çok düşüktür. Hekimlerin ve hastaların doğru yönlendirilmesi, komplikasyonların azalmasına ve sonuçta her iki taraf içinde tatmin edici sonuçların elde edilmesine neden olacaktır. İyi değerlendirme yapılmış ve lazer için uygun görülmüş bir göze yapılan lazer işleminde risk çok düşüktür.

Kimler lazer yaptıramaz? Numaralarda geriye dönüş olur mu?

Karakaya; Keratakonus denilen, kornea incelmesi ve şeklinin değişmesi olarak tanımlanabilecek göz hastalığında ve çok ileri kuru göz vakalarında lazer tedavisi önerilmez. Katarakt veya katarakt başlangıcında, katarakt ameliyatı olacağı için lazer tedavisi önerilmez. Sistemik hastalıklarda (böbrek yetmezliği, kanser, kontrolsüz diyabet vs.) önerilmez.

Numaralarda geriye dönüşler çok nadir olmakla birlikte görülebilir. Bu durumda kişinin göz numarasında doğal artış ya da numaranın uygun tespit edilememesi nedeniyle eksik tedavi gibi olasılıkları dikkate almak gerekir. Korneanın kalınlığının yeterli olması durumunda hastaya yeniden tedavi yapma imkânı söz konusudur. Fakat en iyi sonucu almak için bu numara değişikliğinin tedaviden mi, yoksa göz numarasının normal ilerlemesi mi olduğunu belirlemek gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.