Öne Çıkanlar paşa karadeniz yaş sebze-meyve TÜYAP Kongre Mantarın Bilinmeyen Faydaları İstanbul Teknik Üniversitesi

Balık tüketirken sağlığınızdan olmayın!
Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı- pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, insanların en eski besin kaynaklarının başında gelen balık ve diğer deniz ürünlerinin, sağlıklı beslenmede önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Protein bakımından oldukça zengin olan balığın, yumurta, et ve süt gibi iyi ve kaliteli protein kaynaklarından olduğunu vurgulayan yetkililer, vücudun bu protein kaynaklarından yararlanma oranının yüksek olduğunu ifade etti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre balık eti, A vitamini, D vitamini, K vitamini, ve B grubu vitaminleri ( B1, B2, B6, B12 ) açısından oldukça zengin. Ayrıca iyot, selenyum, fosfor, magnezyum, ve çinko minarelleri bakımından da iyi bir kaynak. İnsan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle mutlaka besinler yoluyla vücuda alınması gereken yağ asitlerinden olan çoklu doymamış yağ asitleri, EPA ve DHA'nın en önemli kaynakları arasında bulunuyor. EPA ve DHA, Türkiye'nin oldukça sık görülen kalp - damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli yer tutuyor.

Sağlık Bakanlığı, beyin gelişimini artıran, kalp-damar ve şeker hastalığına karşı koruyucu olan kemik yapısının güçlenmesine olumlu etkisi bulunan balık tüketiminde dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu. Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, insanların en eski besin kaynaklarının başında gelen balık ve diğer deniz ürünlerinin, sağlıklı beslenmede önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Protein içeriği bakımından oldukça zengin olan balığın, yumurta, et ve süt gibi iyi, kaliteli protein kaynaklarından olduğunu vurgulayan yetkililer, vücudun bu proteinlerden faydalanma oranının yüksek olduğunu ifade etti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, balık eti, A vitamini, D vitamini, K vitamini ve B grubu vitaminler (B1, B2, B6, B12) açısından oldukça zengin. Aynca, iyot. selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynak. İnsan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle mutlaka besinler yoluyla vücuda alınması gereken yağ asitlerinden olan çoklu doymamış yağ asitlen, EPA (eikosapentoenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)'nın en önemli kaynaklan arasında bulunuyor. EPA ve DHA, Türkiye'de oldukça sık görülen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli yer tutuyor.

Balık tüketiminin vücuda olumlu etkilerinin olabilmesi için, haftada en az 2 kez (300 gr) tüketilmesi öneriliyor. Ancak Türkiye'de balık önerilen miktarların oldukça altında bulunan Türkiye'de kişi başına balık tüketimi yılda 8 iken, dünyada ortalama 16, Avrupa Birliği ülkelerinde 22 kilogramdır. Bu nedenle tüketimin arttırılması gerekiyor.

Özellikle beyin gelişiminin çok hızlı olduğu anne karnındayken başlayan ilk 0-3 yaş dönemi için balık balık tüketimi ayrı bir öneme sahiptir. Biyolojik değeri yüksek protein ve esasiyel amino asit kaynağı olan balık, içerdiği omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri ile beyin gelişimine olumlu katkı sağlıyor. Bu nedenle anne adaylarının bebeklerinin beyin gelişimi için balık tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısıyla bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek oluyor. Kışın güneşten fazla yararlanılmadığı için, kemik, ve diş sağlığında önemli olan D vitamininin karşılanmasında büyük bir öneme sahip.

Balık satın alırken ve pişirirken nelere dikkat edilmeli?

Balık satın alırken, gözlerinin parlak lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin ve sert etli kısmına basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor. Her balığın bol bulunduğu mevsimde alınması isteniyor. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.