Sabah Şehir Tamamen Alevler İçinde Kaldı

Hocalı soykırımı, 29 yıl önce Azerbaycan tarihine en korkunç ve trajik sayfalardan biri olarak girmiştir.

Tarih 1992 ci yıl, Ermeniler 25 Şubat akşamı şehre topçu ve ağır zırhlı araçlardan ağır ateş açmaya başladılar. Sonuç olarak şehirde yangınlar çıktı ve 26 Şubat günü sabah şehir tamamen alevler içinde kaldı. Böyle bir durumda Ermeni işgali altındaki şehirde kalan yaklaşık 2.500 kişi, yakınlardaki Ağdam bölgesinin merkezine ulaşma umuduyla şehri terk etmek zorunda kaldı. Ama bu olmadı. Ermeni silahlı grupları ve motorlu piyade alayları şehri tahrip etti ve sivil halka saldırdı.

Amaç, bir yandan Karabağ'ın Azerbaycanlılardan oluşan dağlık kesiminde stratejik öneme sahip bir engeli kaldırmak, diğer yandan da Hocalıyı kesin olarak ortadan kaldırmaktı. Çünkü Hocalı, Azerbaycanın tarihini ve kültürel geleneklerini eski çağlardan modern zamanlara yansıtacak kadar büyük bir yerleşim yeriydi.

Hocalı soykırımı sırasında 5.379 kişi sınır dışı edildi, 1.275 kişi rehin alındı ve işkence gördü (68'i kadın 26'sı çocuk 150'sinin akıbeti hala bilinmiyor), 487 kişi yaralandı ve 8 aile tamamen yıkıldı. bir ebeveyn ve 25 çocuk her iki ebeveynini de kaybetti ve 63'ü çocuk 106'sı kadın olmak üzere 613 kişi vahşice öldürüldü. Hocalı'nın Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmesi Azerbaycan devletine ve vatandaşlarına 170 milyon dolardan fazla zarar vermiştir.

Ermenistanın Azerbaycan Cumhuriyetine karşı başlattığı savaşın nedenleri ve sonuçlarının genel değerlendirmesi ve Hocalıdaki trajik olayların tüm mevcut gerçekleri, bu Azerbaycan şehrinde işlenen suçların sıradan ve tesadüfi değil, Ermenistanın bir parçası olduğunu kesin olarak kanıtlamaktadır. Hocalıdaki sivillerin katliamı, sırf Azerbaycanlı oldukları için kitlesel imhayı hedefliyordu.

Bugün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Milli Lider Haydar Aliyevin 20. yüzyıl tarihindeki en acımasız soykırım eylemi olan Hocalı trajedisine ilişkin tarihi gerçeği uluslararası topluma aktarmak için açtığı siyasi yolu başarıyla sürdürüyor.

"Hocalı'ya Adalet!" Uluslararası propaganda ve bilgilendirme kampanyası, özellikle Karabağ hakkındaki gerçeklerin dünyaya aktarılmasında bu siyasi gidişatın uygulanmasında ileri görüşlü ve başarılı bir stratejidir.

"Hocalı'ya Adalet!" Terörizm sonucu zulüm ve işkenceye maruz kalan milyonlarca insanın kaderi için mücadele etmeye bugün insanlığı çağıran manevi bir cephedir. "Hocalı'ya Adalet!" Çağrı, uluslararası terörizme karşı mücadelede hümanizm değerlerine dayanan güçlü ve yeni bir stratejik modeldir.

"Hocalı'ya Adalet!" Uluslararası bilgilendirme kampanyası Şuşa'nın işgali günü olan 8 Mayıs 2008'de Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva'nın inisiyatifiyle İslam Konferansı Gençlik Forumu Gençlik Forumu Kültürlerarası Diyalog Baş Koordinatörü Diyalog ve İşbirliği. Trajedinin ahlaki ve siyasi-yasal olarak tanınmasını amaçlayan bu kampanya, dünyanın birçok ülkesinde başarıyla uygulanmaktadır. Bu kampanya sonucunda İslam İşbirliği Teşkilatı, Hocalı'da Ermenilerin işledikleri zulmü "insanlığa karşı toplu suç" olarak kabul etti ve üye devletleri bu trajediye gerekli siyasi ve hukuki değerlendirmeyi yapmaya çağırdı.

Hocalı trajedisinin bir soykırım olduğu gerçeği, birçok ülke ve uluslararası kuruluşun kararlarına ve kararlarına zaten yansımış durumda. İslam İşbirliği Teşkilatı, Hocalı soykırımını parlamento düzeyinde 13 ülkede, Amerika Birleşik Devletleri'nde 22 eyalette parlamento düzeyinde resmen tanıdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 22 Nisan 2010'da Hocalı'da Azerbaycanlı sivillerin öldürülmesinin "özellikle savaş suçu veya insanlığa karşı suç olarak kabul edilebilecek ağır eylemler" olduğuna karar verdi.

Bugün "Hocalı'ya Adalet!" dünyayı dolaşıyor, uluslararası arenadan insanları adaletsizlik, baskı ve zorbalık, terörizmle savaşmaya çağırıyor. Amaç, Hocalı trajedisinin gerçek mahiyetini, failleri ve dünya taraftarlarını ilan etmek, tek tek devletleri ve bazı uluslararası örgütleri gerçeğe oy vermeye çağırmaktır. Hocalı trajedisine hem uluslararası hukuk çerçevesinde hem de bu trajediyle bağlantılı olarak uluslararası kuruluşların karar ve itirazlarına ve ayrıca insan hakları ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi çağrısıdır.

Uluslararası sözleşmeler ve evrensel yasalar, Hocalı trajedisi gibi soykırımları kınıyor ve kabul edilemez ilan ediyor. 9 Aralık 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmenin rehberliğinde Azerbaycan halkı, BM Uluslararası Adalet Divanı'nda Ermenistan Cumhuriyeti aleyhine dava açmak için her türlü yasal dayanağa sahiptir. Dünya bilmelidir ki bu suç sadece Azerbaycan halkına değil, tüm medeni dünyaya ve insanlığa yöneliktir.

2020 yılı Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarihe imzasını attı, Azerbaycan artık yarı can değil. İşgal olunmuş toprakları geri aldı. Azerbaycan İLHAM ALİYEV sayesinde dünyada gücünü isbat etti. Ne kadar başımızda Sayın cumhurbaşkanımız İ.ALİYEV olacak, o kadarda Azerbaycana bir daha kimse el uzatmaya cesaret edemeyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.