Röportajımız Karakol’da bitti!

İşte size sıra dışı bir röportaj… “Bir Günlük Özgürlük” adlı sayfalarımıza misafir ettiğimiz iş adamlarını yoğun çalışma temposundan çekip alarak, bir günlük İstanbul turuna çıkarıyoruz. Çağımızın en büyük vebalarından olan stres ve yoğun çalışma temposuna bir günlük mola verdiren röportajımız, keyifli bir seyahate dönüşüyor ve meydana çok renkli sahneler çıkıyor. İstanbul… Çağlar boyunca dünyanın göz bebeği olmuş bir şehir. Adına sayısız kitaplar yazılmış, onlarca şaire ilham kaynağı olmuş, buram buram tarih kokan bir kent. ‘Herkesin içinde yatan İstanbul farklıdır’ düşüncesinden yola çıktığımız röportajımıza konuk olan ilk iş adamımız ise Sema Yapı Ahmet Şahin. (Kendisiyle ilgili detaylı bilgiyi röportaj içinde bulacaksınız)

 Röportajımız tam olarak şöyle; sayfamıza konuk olan iş adamımızın kendi İstanbul’una misafir oluyoruz ve onun gözüyle şehri geziyoruz. Sık sık gittiği mekânlara birlikte gidiyor,  İstanbul’un sevdiği sokaklarını beraberce arşınlıyoruz. İlk röportajımızda kendimizi Ahmet Şahin’e teslim ettik ve onun İstanbul’una bir yolculuğa çıktık.

 İşin röportaj kısmına geçmeden önce, gezimizin bazı detaylarını paylaşmakta fayda var. Detaylı ve zaman isteyen bir röportaj olduğundan, Şahin, “Bu röportaj Karakol’da biter” diye bir espri yapıyor… İlk başta bunu bir espri olarak düşünüp, fazla dikkate almasak da, röportajımıza son noktayı Karakol’da koyuyoruz ve çok şaşırıyoruz.  Söz konusu İstanbul olunca, bir güne sığdırmak bir hayli zor olduğundan, sabahın ilk ışıklarıyla beraber Beylikdüzü Sema Yapı’nın önünde buluşuyor ve hareket ediyoruz. Aracı bizzat Ahmet Şahin kullanıyor ve İstanbul trafiğinde ki sabrını da görmüş oluyoruz. Şahin’in ilk dikkat çeken özelliği ise, verdiği söze karşı çok sadık oluşu ve randevusu konusunda dakik davranması oluyor. Bu durum bizi çok sevindiriyor. Seyahatimiz boyunca arabada bize İstanbul Şarkıları eşlik ediyor. Şarkılardan çıkıp, Aşiyan yollarını geziyor, Rıhtım’da (Bilinen adıyla Tophane) Nargile içiyor, Sultan Ahmet Meydanı’nda bir tur atıyor ve Topkapı Sarayı’nın içinde ki pek az bilinen tarihi bir restoranda yemek yiyoruz.

 İsterseniz, Ahmet Şahin’in İstanbul’unu öğrenmek için röportajımıza geçelim… Bu arada da İstanbul seyahatimize fotoğraflar ve onların altında ki küçük notlarla devam edelim.

Bi kahve molası
Bir kahve molası veriyoruz ve Şahin, makinenin başına geçerek, kendi eliyle kahvemizi hazırlıyor. Bir yandan hazırlarken, öte yandan “Bir kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu” dile getiriyor.

Startlife : Ahmet Şahin Kimdir? Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

AHMET ŞAHİN : Southeastern University Washington D.C Turizm ve konaklama işletmeciliği bölümü 1998 mezunuyum. Eş zamanlı olarak Girne Amerikan Üniversitesi’nde yine aynı bölümde eğitimimi tamamladım.

S Bize Sema Yapı hakkında bilgi verebilir misiniz?

A.Ş. 1998 yılında faaliyete başlayan SEMA YAPI konut imalatı ve yapı malzemeleri satışı amacı ile kurulmuştur. SEMA YAPI kalitede öncü markaların bayiliğini alarak bölgeye hizmet sunmaktadır. Firma merkezimiz İstanbul Büyükçekmece Beykent’ te olup yine Büyükçekmece merkezde bir şubesi bulunmaktadır. Sema Yapı 1.100m2 merkez mağazası, 350m2 şube mağazası, 800m2 kapalı deposu ve 4.300 m2’lik açık saha depoları ile hizmet vermektedir. Sema Yapı,  Kale Yetkili Satıcısıdır. Ayrıca Mimaroba’ da yeni bir şube açmanın hazırlıklarını yapmaktayız.

S Bu sene banyolarda nasıl tasarımlar ön planda?

A.Ş. Seramikte bir modadır sürekli yenileniyor, gelişiyor, değişiyor… Bir dönem geometrik desenler gündemde, bir dönem düz renkler bir dönemde ise çiçekli modeller. Ebatlar sürekli değişiyor farklı ölçüler gündeme geliyor. Günümüzde büyük ebatlı ürünler ve renkli ürünler tercih ediliyor.

S 2011 yılı nasıl geçti? 2012 yılından beklentileriniz nedir?

A.Ş. Her yeni yıla bir öncekinden daha tecrübeli, donanımlı ve gelişmiş olarak gireriz. Bu yıldan da beklentimiz daha yoğun bir çalışma temposu olacaktır.


Not: Şahin’in ofisinin büyük bölümünü tarihi şahsiyetlere ait biblolar süslüyor... Osmanlı Hükümdarlarından Atatürk’e, Mevlana’dan Hürrem Sultan’a kadar bir çok bibloyu raflarda görünce, hemen gündemde olan Hürrem Sultan’ı soruyoruz ve Şahin, “Bu Hürrem Sultan o dizide kine benzemez... Maalesef hepimize yanlış tanıtılıyor” dedi.

Sıra Aşiyan Yollarında

S İçinde Bulunduğunuz sektörün zorluklarından bahseder misiniz?

A.Ş. Sanırım her sektörün ortak sorunu olan arz - talep dengesizliği bizimde en büyük sorunlarımız arasında yer alıyor. Donanımsız, tecrübesiz ve sektörde geçmişte ilgisi olmayan yeni yatırımcıların kendini kısa sürede sıkıntıya sokuyor olmaları sektörü de sıkıntıya sokuyor.

S: Türkiye’de Seramik Sektörü nasıl ilerliyor? Değerlendirme yapmanızı istesek bize neler söylerdiniz?

A.Ş. Ülkemiz seramik ve yapı sektöründe kalite, üretim m2’si, üretim teknolojilerinde dünyayla paralel olarak ilerliyor. Dünyanın en büyük prestijli fuarlarından olan İtalya- Bolongna’yı ziyaret ettik. Onların aralarında birçok Türk Firması vardı ve en iyilerin ürettikleriyle bizim ürettiklerimizi karşılaştırdık. Kalite ve teknolojide hiçbir fark yok. Tek ihtiyacımız daha eğitimli, nitelikli yetişmiş ara elemanlar, daha iyi tasarım, daha çok araştırma ve geliştirme, daha çok üretim geliştirme, tanıtım ve pazarlamadır.

S: Kendinizi başarılı buluyor musunuz? Diğer insanlar başarılı olduğunuzu düşünebilir ama siz hedeflerinize ulaştığınızı ve hayalinizi gerçekleştirdiğinizi düşünüyor musunuz?

A.Ş. Bence başarı başardıklarıyla başkalarını mutlu etmektir.  Ayrıca : Başarı neye gore, kime gore? Ben başarıdaki nihayi hedeflerimi ufukta tutuyorum, hayallerimi ise asla sınırlamıyorum. Bu yüzden gerçekleşmesi imkansız hale gelmiş görünsede başarı kaçınılmaz oluyor.


Aşiyan Yolları’nı sadece şarkılardan dinlemek yetmez...
Ahmet Şahin’in sık sık gittiği mekanlardan birisi de burası olduğu için röportaj sırasında birlikte gezdik.


Seyehat etmeyi çok seven Şahin, röportajımızın hemen ardından yurt dışında ki bir iş seyehati için hareket etti.


S: Ahmet Bey, bir şeyi çok istediniz mi?

A.Ş. Tabiki! Hatta bir çok şeyi
çok istedim! Olup olmamasından ziyade olmasını umut ederek geçen süredeki heyecanımı, mutluluğumu anlatamam. Sonucunda ne olursa olsun geçen süre başka birşey. Bu konuyu mütefekkir ve mutasavvıf vasıflarıyla tarihe geçen İbrahim Hakkı Hazretlerinin şu özlü sözünü söyleyerek toparlayabiliriz.

Bir işi murad etme,
Olduysa inad etme,
Haktandır o reddetme,
Mevlam görelim neyler,
Neylerse güzel eyler.

S: Herkesin bir İstanbul’u var ama İstanbul tek başına kimsenin olmuyor, sizin İstanbul’ unuz nasıl bir yer, bize kendi İstanbulunuzu anlatır mısınız?

A.Ş.Benim İstanbul’ um anlatılamaz!   Yaşanır!

S: İstanbul’u hiç görmemiş yâda duymamış birisine bu şehri anlatacak olsaydınız, nasıl bir sözle anlatır veya en sık hangi kelimeleri kullanırdınız?

A.Ş.Gizemli, özgün,  tarih, hareketli, etkileyici, zamanın durmadığı şehir.


S: Her dünya şehrinin kendine ait bir simgesi vardır. Sizce İstanbul’un simgesi nedir?

A.Ş.Bence bir simgesi değil, birçok simgesi var.  Ayasofya, Galata Kulesi, Kız Kulesi Vs…

S: Hüznüyle neşesiyle İstanbul’u en iyi anlatan şarkı hangisidir?

A.Ş.İstanbul, İstanbul Olalı…

S:  İstanbul’da keşfettiğiniz yeni bir yer var mı?

A.Ş. Bu şehir keşfetmekle biter mi?   Gün doğmadan, keşfedilecek yenilikler doğuyor bu şehirde.

S: İstanbul’da en güzel pazar sabahı nerede yaşanır?

A.Ş.Hisar’da  (Rumeli)

S:  İstanbul’da en son hangi toplu taşıma aracını kullandınız?

A.Ş. Vapur

S: İstanbul’un tadını kimler en iyi çıkarıyor?

A.Ş. Bu şehri tanıyanlar

S:  İstanbul’un en iyi kavuşma yeri sizce neresi?

A.Ş.O’nun olduğu yer

Ne yemek sever?
-Yöresel lezzetler
En son okuduğu kitap?
-Nutuk ( Tekrar)
En son seyrettiği film?
-Bende yar
En son ne zaman balık ekmek yedi?
-Hafta sonu
En son ne zaman istanbul sokaklarında saatlerce yürüdü?
-Sizinle beraber
En son ne zaman ağladı?
-Hatırlamıyorum
En son ne zaman doya doya güldü?
-Her zaman
En son ne zaman spor yaptı?
-Bu sabah
Bazen yoğun tempodan nefes almayı unuttuğu oluyor mu?
-Ara sıra
En sevdiği aktivite nedir?
-At binmek
En nefret ettiği aktivite nedir?
-Trafik
Sağlığıyla yeterince ilgileniyor mu?    
-Kesinlikle evet   
Seyehat etmeyi sever misiniz?
-Severim ve sık sık seyehat ederim.

S:  İstanbul sokaklarından ne yemeyi seversiniz?

A.Ş.Simit, Mısır, Dürüm ve Kandillide Kokoreç

S: İstanbul’da yalnız kalmak istediğinizde nereye gidersiniz?

A.Ş. Hisar, Aşiyan
                       
S: İstanbul’da size en sıcak gelen semt?

A.Ş. Bebek

S:  İstanbul’da görmediğiniz bir semt var mı?

A.Ş. Sanırım yok

S:  İstanbul’da hangi semtlerlerde yaşadınız?

A.Ş.Sarıyer, Zekeriyaköy, Büyükçekmece

S:  İstanbul dışında yaşamak zorunda kalsaydınız nereyi tercih ederdiniz?

A.Ş. İzmir

S:  İstanbul sevgili olsa, ve siz ona aşık olsanız, elde etmek için ne yapardınız?

A.Ş. Konu aşk’sa büyük konuşmamak lazımRöportajımız Karakol’da bitti ama bildiğiniz Karakol değil... Topkapı Sarayı içinde bulunan gerçek bir karakoldan restorana çevrilen bu mekanda yediğimiz akşam yemeği ile röportajımızı noktalıyoruz. Şahin, bu mekanı çoğu kişinin ıskaladığını dile getiriyor. Restoran’a rezervasyonsuz müşteri kabul edilmiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okur 8 yıl önce

ahmet şahin gerçekten çok kaliteli düzgün bir insan. startlife dergisini tebrik ediyorum. bizlere kaliteli insanlarla yaptıkları röportajları sundukları için. elbetteki kaliteli derginin kaliteli yönetileri ve destekçileri olur. duygu hanım başarılarının devamını diliyorum...

Avatar
okur 8 yıl önce

ahmet şahin gerçekten çok kaliteli düzgün bir insan. startlife dergisini tebrik ediyorum. bizlere kaliteli insanlarla yaptıkları röportajları sundukları için. elbetteki kaliteli derginin kaliteli yöneticileri ve destekçileri olur. duygu hanım başarılarının devamını diliyorum...