Günümüzün de en çok tartışılan ve eleştirilen konularından biriside, halkın vergileriyle yapılan köprü,  yol ve tünellerden geçişin paralı olmasıdır. Bu konuda aslına bakacak olursak köprü,  yol ve tünellerin ücretsiz olmasını savunanların önemli bir haklılık payı var.
Olayları tarihi olarak incelediğimizde enteresan gelişmelerle karşılaşmaktayız. Öncelikli olarak Osmanlı Devleti son iki yüzyılda her anlamda (doğru ya da yanlış) kabuğunu kırma girişimlerinde bulunmuştur. Bunlardan en önemli hamlelerden biride ulaşım alanında olmuştur. 
Payitahtın bulunduğu İstanbul bu konuda şimdilerde olduğu üzere o zamanda en fazla yatırımı alan kentti. Bu yatırımlardan en önemlisi ise Galata Köprüsüydü. “Altın Boynuz” olarak tabir edilen Haliç’in iki yakasını birleştiren bu köprü o dönemin devasa yapıtlarından birisiydi.
Tabi ki Osmanlı’da bozulan ekonomisini toparlayabilmek için her türlü tedbirleri almaktaydı bunlardan biriside. Köprü geçiş ücretleriydi.
Osmanlı Devleti’nden Yeni Cumhuriyet’in 3 Mayıs 1930 tarihine kadar Galata Köprüsü’nden geçişler ücretliydi. Tarife ise şu şekilde belirlenmişti.4
***Yayalardan……………………………………………..5
***Yüklü Hamallardan……………………………………10
***Beygirlerden (Boşsa)………………………………….20
***Yüklü Beygirlerden……………………………………40
***Koyun, Keçi ve Kuzu Başı……………………………..3
***At Arabası Boş………………………………….……100
***At Arabası Dolu………………………………………200
Para vermek zorundaydı. Buna mukabil mebuslar, askerler, polisler, jandarmalar, gümrükçüler, postacılar ve 10 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz geçebiliyorlardı.
Peki, bu geçişlerde ücretler nasıl alınırdı?
Köprünüm her iki başında da güçlü, kuvvetli, tuttuğunu koparan kişilerden seçilmiş “mururiye memurları” bulunurdu. Kalabalıkta ayırt edilebilmeleri için cepsiz, uzun kollu beyaz bir önlük giyerlerdi. Kimseye göz açtırmayan mururiye memurları, koşarak yada kaçak geçmek isteyenlerin korkulu rüyasıydı.
Galata köprüsü ne zaman ücretsiz oldu?
3 Mayıs 1930 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, resmi gazetede yayımladığı bir haberle, 31 Mayıs’ı, 1 Haziran’a bağlayan gece saat 24: 00 dan itibaren ücretsiz olacaktı.
31 Mayıs günü İstanbul genelinde bir bayram sevinci vardı. Gece saatleri olmasına rağmen muazzam bir kalabalık köprü etrafında toplanmıştı. İşte bu sırada Çarşı Pazar’ında kunduracılık yapan Nuri Bey 23: 59 son kez parasını ödeyerek karşıya geçmeye başlamıştı. Saatler        24: 00’ı gösterdiği anda müruriye memurları iki yana çekilerek mahşeri kalabalığı serbest bıraktı. Köprü üzerinden geçme için koşmaya başlayan kalabalık içinde karşıya ilk defa parasız geçen Tuvan Efendi olmuştu. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.