Tebdil-İ Kıyafet

Bugünlerde bir tebdil-i kıyafet haberidir sürüp gidiyor. İktidar kanadından bir yetkilinin "Vekillerimiz kıyafet değiştirip, halkın arasına karışarak durumları hakkında edindikleri bilgileri raporlayıp, merkeze bildiriyorlar."diyerek yeni bir tartışma başlattı...

Şimdi şöyle bir düşünüp, Orta Çağa, yani Osmanlı dönemine, geriye doğru hayali bir yolculuğa çıkalım...

Osmanlı'nın Yükselme, Duraklama, Gerileme ve Çöküş zamanların tümünde, bu tebdil-i kıyafet taktiği, o dönemlerin padişahları tarafından uygulanırdı. Bu olması da gereken bir durumdu aslında. Padişah, bir başkasından değil de; bizatihi kendisi kılık değiştirerek halkın arasına karışıp, halkın memnuniyetlerini, geçimlerini, adaletle ilgili problemlerinin olup olmadığını sorar, edindiği bilgiler doğrultusunda ona göre emirler, verir, gerektiğinde kanunlar çıkarırdı. İstihbari bilgiler fazla değil, bilgi akışı yetersiz veya bilgi sunumu yapanların ne derece güvenir olduğu şüphelidir. Şimdiki gibi ne son teknoloji ne de gelişmiş yazınsal bir basın vardı... Bu kısıtlamalar içinde elbette böyle bir durumun olması o zamanın şartlarına göre en makul ve gayet yerinde bir davranış biçimiydi. Koskoca bir imparatorluk, padişahların, saraylarında yan gelip, yatmalarıyla yönetilemezdi herhalde.

600 küsur yıl dünyayı yönetmenin sırrı da bundan olsa gerek..! Padişahların, adaleti tavizsiz ve bu minval üzere tesis etmeleri ve kesin kararlılığı, Osmanlıyı böyle ayakta tutabilmişti...

Şimdi böyle midir?.. Bırakın görsel basını, yazınsal basını yahut sosyal medya'yı; herkes, her fert başlı başına birer gazeteci, birer haber kaynağı olup, çıkmış zaten.

Ellerde cep telefonu, anında dikkat çekici bir şey oldu mu; çekilip, çeşitli platformlarda paylaşılabiliyor. Enva-i çeşit haber kaynağı ve bunca bilgi akışı içinde, halkın arasına tebdil-i kıyafetle dolaşıp, halkın hal-i pür melali hakkında malumat toplamaya çalışmak biraz abesle iştigal etmek değil midir? Dokunulduğunda bin ahlar terennüm edileceği duyulmayacak boyutta mıdır sanki! Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına..!

Nefes alıp verişiniz bile her platformda duyuluyor emin olun...

Bunca teknolojik donanım içinde gerek yok değişik kıyafetlerle dolaşmaya..! Bir çocuk bile ne tür kıyafet içinde olursanız olun; sizi görünce tanıyacaktır. Veya zaten siz neyin ne olduğunu bizden daha iyi biliyorsunuz. Bence bu yöndeki çabalarınız naçizane görüşüm olarak bir vakit kaybıdır. Kıymetli zamanınızı vatandaşın refah seviyesini yükseltmek için harcayın, bence en reel yol budur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.