Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine göre, 4 yıllık görev sürelerini dolduran Okul Müdürleri 100 puan üzerinden,Öğretmen ve diğer paydaşları (%40 puan hakkı)  ile  İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince (% 60 puan hakkı) değerlendirmeye tabi tutulmuş ve 21 Ağustos ta,MEB Okul ve Kurum Yöneticilerinden geçerli puanları alanları açıklamıştır. Değerlendirmeler   sonucunda  75  puan ve üzerinde puan alanların görevlendirmeleri uzatılmış, bu puanın altında kalanların ise yöneticilik görevleri sona ermiştir.
   
Geriye dönüp baktığımızda; Milli Eğitim Bakanı, Müsteşar başta olmak üzere, Bizzat defalarca görüştüğümüz İl Milli Eğitim Müdürü,İiçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerinin,Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğiyle ilgili yaptıkları açıkamalarda; “ hiçbir sendikal ve siyasi etkide kalmayacakları,kurum müdürlerinin demokratik esaslar doğrultusunda değerlendirileceğini, herkese eşit mesafede olacaklarını” ifade etmişlerdi. 
   
 Oysa; uygulama hiç te öyle olmamıştır.Ehliyet, liyakat vb. objektif ölçüleri terk ederek siyasi/sendikal bir uygulama bizi yanıltmamıştır.Bazı istisnalar dışında.  Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise- ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.
 
Şubemiz faaliyet alanında bulunan, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Silivri ve Çatalca İlçelerindeki yönetici değerlendirme sonuçlarını incelediğimizde,İstisna birkaç  İlçe hariç, Eğitim Bir Sen e üye okul ve kurum müdürlerinin tulum olarak değerlendirmeden geçer not aldıkları.Türk Eğitim Sen ve diğer Sendikalara üye okul müdürlerinin ise yeterli puanı alamadığı(verilmediği)görülmektedir.
     
Bazı İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürleri yetkilerini adaletli kullanmamış. kendilerine olan güveni maalesef sarsmıştır. Tabir yerinde ise,bazı İlçelerimizde  yönetici soykırımı yapılmış insanlık suçu işlemiştir.Kişilerin kazanılmış haklarını bir gecede ellerinden alan bu şaibeli değerlendirme sonuçları,Türk Milli Eğitim tarihine bir utanç vesilesi olarak yazılacaktır.Yapılanları asla unutmayacak,üyelerimize haksızlık yapan, yandaş,tetikçi güruhun peşini bırakmayacağız. Bu işin müsebbibleri ve haksızlıklara ortak olanlara karşı, sendikal mücadelenin gerektirdiği en sert karşılığı verecek  ve   meşru  mücadelemizi sürdüreceğiz.
 
Enver DEMİR
Şb.Bşk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.