TYBB Edirne Şubesi Açıldı

  

 

TYBB Edirne Açıldı

 

            Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi’nin açılışı Geçtiğimiz günlerde muhteşem bir tören ile Edirne Keşan’da gerçekleştirildi.

 

            Yerel Basın Birliği Edirne Şube açılışına; Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve eşi  Şengül Özcan,  CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Türkiye Yerel Basın Birliği Mersin Şube Başkanı Ahmet Söyler, Türkiye Yerel Basın Birliği Avukatı Osman Gürcan Çelikkol, Türkiye Yerel Basın Birliği Sanat danışmanları Aydın Beyoğlu, Gülşen Aygün, Türkiye Yerel Basın Birliği üyeleri; Ahmet Tekin, Nuri Saatçi,  Vehbi Altunçul, Havva Altunçul, Durbey Duran, Nurhayat Varol, Hasan Yenidoğan, Filiz Keleş, Adem Katılmış, Reşat Geçmez, Fersan Çoksavcı, Metin Karabulut,  Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, Başkan Yardımcısı Kıymet Kara, Genel Sekreter  Necdet Uybaş ile Muhasip-Veznedar Mustafa Yaraşır, Keşan Belediye Meclis Üyeleri, Keşan Konseyi Başkanı Necmettin Baygül  ve yönetim kurulu, CHP  Kadın Kolları Başkanı Nedime Pangal  ve Yönetim Kurulu,  Mahalle Muhtarları ile Edirne ilinde yayın yapmakta olan kalabalık bir gazeteci topluluğu katıldılar.

 

Demir; Teşekkür ile Başladı

            Törende ilk olarak konuşan TYBB Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir tüm katılanlara hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi. “Bugün burada Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi’nin açılış töreni için toplanmış bulunmaktayız. Açılış törenimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Öncelikle ilk olarak bana güvenerek temsilcilik görevini veren Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Sayın Nezir Karayün’e ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.

 

“Rakip Değil Dost Olacağız”

Aldığım temsilcilik görevinin ardından Edirne’deki tüm basın mensubu arkadaşlarıma ulaştım ve kendilerini Yerel Basın Birliği çatısı altında toplanmaya davet ettim. Bana destek veren bir grup gazeteci arkadaşımızın üye işlemlerini tamamladıktan sonra şubemizin resmi kuruluş işlemlerini başlattık. Bugün şubemizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bizim asıl amacımız Edirne’deki bütün meslektaşlarımızı Yerel Basın Birliği çatısı altında birleştirmektir. Buradan Edirne’deki bütün gazeteci arkadaşlarımızı şubemize üye olmaya davet ediyorum. Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi olarak diğer gazeteci dermeklerimizin bizleri rakip olarak görmemesin istiyorum Sonuçta hepimizin amacı ve çalışmaları basın çalışanlarının ve özellikle yerel basının nasıl daha fazla gelişebileceği ve ayakta kalabileceği konusunda çalışmalar yapmaktır.

 

“Yönetimi Tanıttı”

Bu konuda genel başkanımız sayın Nezir Karayün tahmin ediyorum ki konuşmasında bu konuları daha geniş bir şekilde anlatacak ve çözüm yolları konusunda Türkiye Yerel Basın Birliği’nin yaptığı ve yapacağı çalışmalardan da bahsedecektir. Ben de izninizle Türkiye Yerel Basın Birliği’nde yola çıktığımız yönetim kurulu üyelerimi huzurunuza davet etmek istiyorum. Başkan Erdoğan Demir, Başkan Yardımcısı Kıymet Kara, Genel Sekreter Necdet Uybaş, Muhasip-Veznedar Mustafa Yaraşır Üye Fikri Ak.  Ben Yönetim Kurulu üyelerimize ve bizlere inanarak güvenerek birliğimize üye olan tüm gazeteci arkadaşlarımıza da sonsu şükranlarımı sunuyorum. Son olarak Edirne’deki bütün gazeteciler dernekleri başkanlarına buradan Edirne Basınının sorunlarını ve durumlarını tartışmak üzere ortak bir toplantı düzenlemeye davet ediyorum. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. “dedi.

 

Karayün; Biz Bir Aileyiz

            Demir’den sonra söz alan Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün’de şöyle konuştu “  Çok uzun bir yoldan gelmedik yakın bir yoldan İstanbul’dan geldik. Bizim İstanbul’dan buraya gelmemiz için otobüs desteği sağlayan, Büyükçekmece belediye başkanı Dr. Hasan Akgün’e teşekkür ediyorum. Sayın kaymakamım sayın belediye başkanım, sayın şube başkanım, Mersin Şube başkanım, Edirne Şubemizin yönetim kurulu üyeleri, çok kıymetli dostlar İstanbul’un sabahın 7 sinde yola çıkıp buralara kadar gelen değerli arkadaşlarım hepiniz Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubemizin açılışına hoş geldiniz. Sayın şube başkanım Erdoğan Demir biraz önce bahsetti. Türkiye Yerel Basın Birliği olarak biz Türkiye’de bir aile oluşumu içersinde aile mefhumuna gerçekten önem veren bir birlik olarak bundan sonraki çalışmalarımızda Türk Yerel Basınının daha aktif, daha kaliteli ve eğitimli olması yolunda ciddi çalışmalar yapıyoruz.

 

Müttefikimiz ve Dostumuz Olacaklar”

Tabi ki bizim birçok projemiz yerel basının eğitimi ve kalitesi üzerine. Sayın kaymakamım ve değerli belediye başkanım, daha önce sayın belediye başkanım ile görüştüğümüzde bunlardan bahsetmiştim. Ama biz Avrupa Birliği projeleri ile desteklenecek şubelerimizin üzerinden şu anda Türkiye’de yerel basının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili projeler hazırlıyoruz. Bu projeler ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde toplantılar yapacağız. Ben özellikle vurgulamak istiyorum ki Edirne’deki tüm yerel ve ulusal basın derneklerinin tamamı bizim müttefikimiz ve dostumuzdur. Biz onların rakibi değiliz onların her zaman dostu olacağız. Bizler yerel basını hak ettiği yerlere taşıyabilecek her çalışmaya hep birlikte imza atmaya hazırız.

 

“TYBBD’yi Tanıttı”

Şu anda 30 ilde temsilcilerimiz bulunmaktadır.  Avrupa Birliği ülkelerinden 4 tanesinde temsilcilerimiz bulunmaktadır.  Geçtiğimiz haftalarda Ankara da Avrupa Birliği Bakanlığı’nın bir çalıştayı vardı. İstanbul’dan davet edilen tek gazeteci idim. Yerel Basın Birliği adına bu toplantıya katıldım. Siz üyelerimiz adına fikirlerimizi beyan ettik. Brüksel Basın Kulübü Başkanı ile tanıştık. Kendileri ile ortak bir proje hazırlıyoruz. Önümüzdeki yıl içersinde de büyük ihtimalle Brüksel’e gideceğiz. Türkiye’deki yerel basının işleyişi ile Avrupa Birliği ülkelerindeki yerel basının işleyişini mukayese edeceğiz. Ben inanıyorum ki Edirne Şubemiz en çok hızlı gelişen ve bu işi gerçekten ciddiye alan bir şubemiz. Sayın Başkan Erdoğan Demir bu konuda büyük bir gayret gösteriyor.  Ben başarılar diliyorum, tabi ki sayın belediye başkanımızın bu konuya katkılarını da unutmamak gerektiğini düşünüyorum.  Hepinize saygılarımı sunuyorum. Sözü Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’a bırakıyorum”

 

Özcan; Gücünüz olduğu kadar da sorumluluğunuz var

            Karayün’den sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’da tüm katılımcıları selamladıktan sonra, basın adına anlamlı bir gün yaşandığını belirterek “ Bu anlamlı açılışta hep beraberiz. Sizler toplumda basın olarak bir güçsünüz. Vatandaş adına bu gücü kullanıyorsunuz. Bireylerin vatandaşların doğru haber alması adına işinizi yapıyorsunuz. Şu anda da dernek ve birlik olarak bir sivil toplum örgütü oldunuz. Gücünüz olduğu kadar da sorumluluğunuz var. Ha gücüz deyip de aklıma geleni söylerim, düşündüğüm bir adım atmadan acaba demeden yazarım diyemezsiniz. Çünkü hepimiz vatandaş olarak bu ülkede doğduk, bir takım yasalara bağlıyız, sorumluluklarımız var, mecburiyetlerimiz var ama tarafsız ve özgür olmanız idealimizdir. Ne kadar özgür olursanız ne kadar bağımsız olursanız o kadar gücünüz artar, o kadar değerli olursunuz. Sizleri tebrik ediyorum yolunuz açık olsun. Hayırlı olsun” dedi.

 

Özder; Ne kadar tarafsız olursanız o kadar başarılı olursunuz

            Özcan’dan sonra konuşan Keşan Kaymakamı Nuri Özder’de katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi “ Bugün ilçemizde böyle bir şubenin açılmasına katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu şubenin ilçemizde faaliyet gösteren basına da katkı yapacağına inanıyorum. Belediye başkanımızın dediği gibi ne kadar tarafsız olursanız o kadar başarılı olursunuz diye düşünüyorum.  Ben şubenin ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyor, teşekkür ediyor. Başarılar diliyorum" dedi.

           

            Genel Başkan Nezir Karayün, Keşan’da Edirne Şubesi’nin hayata geçirilmesi konusunda büyük emek ve çaba harcayan başta Şube Başkanı Erdoğan Demir olmak üzere Başkan Yardımcısı Kıymet Kara, Genel Sekreter Necdet Uybaş, Muhasip Veznedar Mustafa Yaraşır ve Üye Fikri Ak’a teşekkür etti.

 

            Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir’de, açılışa davetli olmalarına rağmen yoğun programları nedeniyle katılamayan; CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Fox Tv Haber Sunucusu Fatih Portakal, Bam Teli Program Yapımcısı Tayfun Talipoğlu, Yerel Basın Birliği Hollanda Temsilcisi Bülent Türker, Giresun il temsilcisi Binnur Kılıç, Eskişehir temsilcisi Saadet Yörükçü Kefal, Ankara temsilcisi Filiz Yıldız, İzmir temsilcisi Tahsin Tuna, Tekirdağ il Temsilcisi Şaban Kardeş, Tokat Temsilcisi Hüseyin Alpay, Kırşehir il temsilcisi Ulaş Salih Özdemir, Kırlareli ile temsilcisi Savaş Eskici, Bandırma Temsilcisi Zeki Karadeniz, Batman şube başkanı ve bölge temsilcisi Tercan Atılgan göndermiş oldukları telgraf ve iyi dilek mektupları ile açılışa destek verdi.

 

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şubesi tarafından genel merkezden gelen konuklara Erikli İşçimen Hotel’de bir yemek verildi.

 

Haber: TYBB Genel Merkezi

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.