Kanunen Bisikleti Kullanma Yaşını Biliyor Musunuz?

Soru TRT 1’de yayınlanan Altın Petek Bilgi Yarışması’nın sorularından biriydi. Yarışmacıların kendi yollarını belirleyerek sorulan soruları bilerek ödül kazandığı yarışmada Barış Kacar, 5.000TL değerindeki 6’ncı soruda ‘bisiklet’ anahtar kelimesini tercih etti.

 

İşte o soru:

 

“Sürücü belgesi zorunlu olmasa da trafik kurallarına göre bisiklet sürücülerinin en az kaç yaşını bitirmiş olmaları gerekir?”

·   a. 18

·   b. 9

·   c. 11

·   d. 13

Yarışmacı Barış Kacar, trafik kurallarına göre 13 yaşında olması gerektiğini düşündü ancak Karayolları Trafik Kanunu’nun 37’nci maddesine göre 11 yaşında olması gerekiyor.

 

Madde 37 – Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber; Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.