Yıllar var ki hep bu kısır sorunla uğraşır olduk durduk. Bu konunun ne hikmetse bir türlü çözümü sağlanamadı ya da sağlanmak istenmedi. 2002’den beri üç genel seçim, üç yerel seçim ve yanlış hatırlamıyorsam iki referandum geçirdik, lakin bu kanayan yaraya müdahale edilemedi.

Bu durum artık kangren olmuş bir yara, ötelenerek nereye kadar gider bilinmez. Gerçi geçmiş dönemlere nazaran çok ciddi ilerlemeler de var. Ancak hiç biri resmi nitelikte değil ve legalleştirilemedi. Bugün iktidar tersine dönecek olsa, korkarım ortalık yeniden eski haline dönebilir. Özgürlüklerin kısıtlanması içten bile değil.

Hep bu sorun ,sürüncemede bırakıldı. Neden bırakılmasın ki? Bu olgu AKP’nin elindeki seçim malzemelerinin en ciddi argümanıdır. Tersi durum düşünüldüğünde CHP’de tersten vurarak kendi oy depolarından destek sağlamaktadır. Bu artık Türkiye’deki seçim analizlerindeki, önemli bir değişmeyen olarak karşımızda durmaktadır. 

Fakat bu oy hesapları toplumda genele yansımamakla birlikte, özelde ciddi fay kırıklarına neden olmaktadır. Bunun en taze örneği ODTÜ’de verilmiştir. 

***
İktidarı kendi yaşam tarzlarına müdahale etmekle,
*** Özgürlüklerini kısıtlamakla,
*** Üzerimizde mahalle baskısı kurmakla
*** Giyimlerine karışılacağı endişesiyle
*** İçki ye getirilen sınırlamanın sağlıklarını değil yaşam tarzlarını tehdit ettiğini sandıkları için Suçlayanlar.


Kendileri aynı pozisyonda iken tahammülsüz, saygısız,  kaba ve şiddet içeren davranışlar sergilemekten geri durmamaktalar.( tabii ki de bunu genele mal edemeyiz.) Nerede sizin farklılıklara saygınız…. Ötekileştirmemeniz… Demek oluyor ki bu söylemlerinizin içi boşaltılmış, sizin amacınız belli sizin gibi olmayan sizin gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı vermemek, okutmamak, işe girmesine engel olmak. 

Ama başaramadınız…

Lafı fazla uzatmadan Milli Şairimizin şu eskimeyen mısraları ile bu bölümü kapatayım.
Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne, 
Acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne, 
Medeniyet dediğin soymaksa bedeni, 
Desene hayvanlar bizden daha medeni…
Mehmet Akif Ersoy
AMERİKA KATİL KATİL!!!
Bu başlık aslında, merhum Aşık Mahsuni Şerif’in ünlü türküsüdür. Bu türkü günümüzde de güncelliğini korumaktadır. ABD katilinin dünyada neler yaptığını bilmeyenimiz yoktur. Ancak hafızamızı tazelemek için birkaç örnek vermek istiyorum. Başkanları değişse de sözcükler, kelimelerin benzerlikleri, dikkatten kaçmamaktadır. İşte gariban ülkelere müdahale gerekçeleri:

***Vietnam'ı işgal etmeyeceğiz. Halkına zulmeden bir iktidara karşı Vietnamlıları koruyacağız..." -
Nixon, 1975
SONUÇ MU?   Vietnam'da 1.8 milyon insan öldü!
***"Niyetimiz Afganistan'a barış, adalet ve özgürlük götürmektir..." - Bush, 2001
SONUÇ MU?   Afganistan'da 730.000 insan öldü!
***"Niyetimiz Irak'taki kimyasal silahları imha etmek, Irak'a barış, adalet ve demokrasi götürmektir..." - Bush, 2003
SONUÇ MU?  Irak'ta 2 milyon civarı insan öldü!
***"ABD'nin ulusal güvenlik çıkarları için Suriye'ye müdahale edeceğiz..."

-2013 Obama…
Zaman, mekan, ülke başkanları değişse de söylem hep aynı. 
Öyle ise o zaman hep bir ağızdan Mahsuni gibi feryadımızı göğe yükseltelim….  AMERİKA KATİL KATİL…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.