Yarıyıl tatiline gireceğimiz bu günlerde hafta sonu Milli Eğitimde yapılacak köklü müfredat değişikliklerin ana hatları Sayın Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. Ortak bir uzlaşma sağlanması için öğrenci, veli, öğretmen, akademisyen her kesimin görüşüne açılan bu değişiklikler; umarız çağdaş ve kaliteli uygulanabilir bir sistemle ileride bizi teknoloji anlamında çok üst seviyeye çıkarırken aynı zamanda marka ve katma değeri yüksek ürünlerinin dünyada rağbet gördüğü bir ülke konumuna getirir.
Bugün tüm verilerin dijital ortamda depolandığı, değerlendirmeye tabi tutulduğu, akıllı telefonlar, akıllı evler derken akıllı şehirlerin hayatlara dokunduğu bir dönemde illa ha ki çağı yakalamak adına Milli Eğitim Politikaları da bu değişikliklere ayak uydurmak zorundadır.  Teknoloji ve fen ve bilimlerinde de “dün bile çok geçmişte kalan bir zaman dilimi” dönemini yaşıyoruz. Her an her saniye teknoloji kendini yenilerken eldekiler demode kalmaktadır. Bu kadar hızlı gelişen bir dünyada biz çok vakit kaybetmekle kalmadık, kötü niyetli insanların elinde bilerek ya da bilmeyerek kukla olmuş çok da beyin kaybettik. Onun için çağdaş bir eğitim formatı ile tüm değerlendirmeler dikkate alınarak arada ki açığı kapatmak için yepyeni bir sistemin oluşturulması elzemdir.
Mademki müfredat sil baştan yenilenecek o zaman bu konuda görüşü olan herkesin düşüncelerini ilgililere aktarmasında fayda var. Yenilenen güncellenen müfredat; çağın gereklerine cevap verecek, her bakımdan nitelikli, donanımlı, sentez ve analiz yapabilme yeteneğine sahip, düşünme anlama ve sorgulama yetisini en iyi şekilde kullanabilen özgür bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak düzeyde olmalıdır. Bu konuda kimin ne görüşü var ise bunu ilgili kurumlara iletmelidir. Madem tartışmaya açılmış çok hayati bir konu var o halde bu ülkenin geleceği, kalkınması, ileride büyükler safına geçebilmesi için eğitim camiası ile ilgisi olsun olmasın her birimize büyük görev düşmektedir.
Oysa geçmişte ne çok yanlışlarımız oldu.  Sınıf içi uygulamalarda toptancı anlayışla hep sınıftaki akademik başarıları dikkate aldık. Oysa bireysel farklılıklar ve kişisel beceriler göz ardı edilerek yapılan uygulamalarla farkında olmayarak kim bilir hangi cevherleri, edebiyatçıları, sanatkârları, bilim insanlarını daha keşfedemeden aynı potada erittik. Daha ilk gün çocuklarımızı okula teslim ederken eti senin kemiği benim dedik.
Bazı okulların önünü kesmek için anlamsız bir katsayı uygulaması ile mesleki okullara olan talebi azalttık, kaliteyi düşürdük. Dolayısıyla bu gün sanayide halen sıkıntısı hissedilen kaliteli ara eleman bulma olayını bitirdik. İnsanları kılık ve kıyafetlerine göre değerlendirmeye tabi tuttuk bazen de bu yüzden onların eğitim hakkını ellerinden aldık. 
Minicik çocuklarımızı daha ilkokuldan itibaren yarış atı gibi üst üste sınavlara soktuk. Onların kendilerini çok güzel ifade edebildikleri, hayata dair birçok kavramı içinde öğrenebildikleri, kendilerini çok mutlu hissettikleri sokakta oynamaktan mahrum ettik. Onları oyundan koparıp test kitaplarının arasına gömdük. Tüm tatillerde sayfalar dolusu ödev yüküyle ezdik.
Çocuklarımızı tüm yaşamlarını etkileyecek üniversiteye girişte tek bir sınava mahkûm ederek gerilimden gerilime soktuk. Hayatlarının en güzel çağında belki de olmadık bir aksilikle tek sınavın kurbanı olarak hayallerinin yıkılmasına, hayatının altüst olmasına sebep olduk.Yapılan hataları yazmakla bitiremeyiz. Bugün bu hataların birçoğundan dönülmekle beraber halen eksiklerimiz yanlış uygulamalarımız yok mu?  Tabi ki var. O halde daha iyisi daha güzeli için tüm eğitim camiasının gayreti ve özverisinin yanı sıra, yeni müfredat ruhunun kavranması ve en iyi şekilde uygulanabilir olması için hizmet içi eğitimi de etkili bir şekilde olaya katarak yola devam edelim.
Madem her şey sil baştan o zaman yapıcı fikri, eleştirisi, önerisi olan herkese hodri meydan diyelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Beyza Kaya 3 yıl önce

Yorumunuz güzelde, yapılacak öneriler ne kadar ciddiye alınır bilmiyorum!