Öne Çıkanlar yerel haber kültür Esenyurt haberleri istanbul Beylikdüzü Haberleri

Miting gibi müracaat

 Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk     

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarında devletin milletle kucaklaştığını ve hükümetin milletin lehine bu kararları hayata geçirdiğini de vurgulayan Başalan, AK Parti döneminde ülkenin, birçok alanda âdeta bir çağı kapatıp yeni biri çağa adım attığını söyledi. Hiçbir iktidarın yapamadığı sağlık reformlarının büyük bir kararlılıkla hayata geçirildiğini anlatan Başalan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık hizmetleri, artık, vatandaşımızın ayağına geliyor. Aile Hekimliği Uygulaması ile her ailenin bir doktoru oldu. Cumhuriyet tarihinde, ilk kez, AK Parti iktidarında merkezi bütçeden en büyük pay, eğitime ayrıldı. Artık, orta öğretimde okuyan öğrencilerimizin kitapları ücretsiz olarak eğitim-öğretimin ilk gününde masaların üzerinde öğrencileri bekliyor.”

  

Duanızı Almaya Geldik

Eyüp Sultan ilçesinin, ülkemizin 81 ilinin her bir köşesinden gelen çok sayıda insana ev sahipliği yaptığını da hatırlatan Başalan, sözlerini şöyle tamamladı: “Göreve geldiğimizde Eyüp Sultan’lı hemşehrilerimin desteğiyle nitelikli çalışmaları hayat geçireceğiz. İmar ve mülkiyet hususundaki çalışmalarımızın yanı sıra, uluslararası kültürel ve sosyal programlarımız olacak. Tek bir gayemiz var; O da Eyüplülerin duasını almak. Bizim derdimiz Eyüp Sultan’ın tarihi kimliğini ve gelecek vizyonunu daha da ileriye taşıyarak aynı zamanda tarihi ve kültürel fuarların merkezi yapmak. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, teşkilatımızın ve Eyüplü hemşehrilerimizin desteği ile Eyüp Sultan’a hizmet etmek istiyorum. Rabbim hakkımızda her şeyin hayırlısını versin” dedi. 

 

 Temel BAŞALAN kimdir?

Temel Başalan, 5 Temmuz 1971 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Mesudiye’de başlayan Temel Başalan; orta ve lise eğitimini Ordu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Temel Başalan, öğrenim hayatından sonra siyasete  yöneldi.

Temel Başalan, 2004-2009 yıllarında Kağıthane ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyeliği ve Kağıthane Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönemde başkan yardımcılığının yanı sıra encümen başkanlığı, hukuk ve imar komisyon başkanlığı yaptı.  Temel Başalan, 2006 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2008 yılında Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu. 2009 yılında yapılan İl Kongresi’nden sonra da Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Temel Başalan; AK Partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve akademisyenlerden kurulu komisyonlar marifetiyle, yerel yönetimlerde yaşanan mülkiyet sorunlarının tespiti ve bu sorunlara yasal çözüm önerilerinin getirilmesinde etkin rol oynadı. Birçok dernek ve vakıfta kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev alan Temel Başalan, halen Ordulular Birliği Hizmet Vakfı’nda ve Ordu Dernekler Federasyonu’nda Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Türkiye Belediyeler Birliği Hukuk Danışmanlığı görevini yapan Temel Başalan, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

 İş Hayatı

Yaklaşık 20 yıldır serbest avukatlık yapan Temel Başalan, Şişli Adliyesi’nde 1996 -2004 yıllarında Gayrimenkul Hukuku (kamulaştırma, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ecrimisil, kira tespiti, alacak davaları) alanında, İmar Kanunu, İmar Affı Kanunu, Gecekondu Kanunu’ndan doğan ihtilaflarla ilgili davalarda adli bilirkişilik yaptı.

Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde ise Fen İşleri, Emlak-İstimlâk, Planlama, Personel, Hukuk İşleri, Sosyal İşler birimlerinden sorumluydu. Başkan Yardımcılığı döneminde sosyal belediyeciliği fazlasıyla önemseyen Temel Başalan, sosyal belediyecilik anlayışı gereği; gençlik ve kültür merkezlerinin çoğaltılması ve daha aktif kullanılması adına özel çalışmalar yürüttü. Düzenlenen birçok sosyal aktiviteye bizzat katılarak, kadınlara, çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, dar gelirlilere, kimsesiz ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik sosyal projeler geliştirilmesine ve bunların uygulanmasına öncülük etti.

 Siyasi Hayatı

Temel Başalan, 2006 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve 2008 yılında Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu. 2009 yılında yapılan İl Kongresi’nden sonra da Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Temel Başalan; AK Partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve akademisyenlerden kurulu komisyonlar marifetiyle, yerel yönetimlerde yaşanan mülkiyet sorunlarının tespiti ve bu sorunlara yasal çözüm önerilerinin getirilmesinde etkin rol oynadı.

Bilgi Evleri’nin ve AK Belediyecilik Vizyonu’nun değerlendirilmesi ve geliştirilmesine öncülük ederek kurulmasını sağladığı komisyonların çalışmalarında aktif olarak yer aldı. Ramazan ayında; manevi değerlerimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmek amacıyla AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na sunduğu “Sokak İftarları” projesinin kabul görmesi ve hayata geçirilmesi aşamasında etkin rol oynayan Başalan, organizasyonun amacına ulaşması için de çalışma grupları içerisinde görev aldı.

Van depreminde, deprem bölgesine yardım elini uzatan ilk ekiplerin başında gelen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı konvoyu içerisinde yer aldı, depremzedeleri ev ve çadırlarında ziyaret etti, acılarını paylaştı. Yaralarının bir an önce sarılması için Van ve Erciş köylerinin, AK Partili 27 belediyemizle kardeş köy olmasını sağlayan projenin koordinasyonunu üstlenerek, projenin manevi anlamının çok ötesine geçmesine katkı sağladı.

 Bu proje sayesinde Van ve Erciş’in birçok köyüne köy konağı, okul, camii, yol, çocuk oyun alanları ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı projelerin planlaması ve uygulanması süreçlerinde yer aldı.

 Katkı Sağladığı Hukuksal Düzenlemeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nda Hukuk Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Bu sıfatı ile 6360 sayılı yeni Büyükşehir Belediyeleri ve İlçe Belediyelerinin kurulmasına ilişkin kanunun hazırlanmasının yanı sıra yerel yönetimlerle ilgili birçok kanun ve yönetmeliğin çıkarılmasına katkı sağladı. Ankara’da ilgili bakanlıklarda ve Sayın Başbakanımızın başkanlığında yapılan toplantılarda kanun taslağı hazırlanması süreçlerinde görev aldı.

 

Hukuksal düzenlemeler adına hız kesmeden özveriyle çalışan Temel Başalan, 4706 sayılı kanun ile ilgili hazine ve vakıf arazilerinin takası, hak sahiplerine tapularının verilmesi ve ecrimisil sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağladı. Kentsel dönüşümün yasal dayanağı olan 6306 sayılı ve kamuoyunda 2/B olarak bilinen 6292 sayılı Kanunların hazırlanması için İstanbul’da kurulan komisyona başkanlık etti. Ulusal televizyon kanallarına ve çeşitli platformlara katılarak 2/B kanunu hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

  

STK ve Dernek Çalışmaları

·         İstanbul’da imam hatip liseleri ile ilgili Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Önder (İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği) ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalar yaptı. Birçok dernek ve vakıfta kurucu, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev aldı. 

·         Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olması için İstanbul’daki yaklaşık 500 Ordulu sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdi ve İstanbul’da yapılan çalışmaları koordine ederek Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olma sürecinde aktif rol aldı.

·         Halen Ordulular Birliği Hizmet Vakfı’nda ve Ordu Dernekler Federasyonu’nda Başkan Yardımcısı ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Yedek Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.