Öne Çıkanlar nezir karayünj Lokman Çağrıcı İŞİD terör örgütü Büyükçekmece sokak hayvanları desteği Büyükçekmece toplu taşıma denetimi

Kurbağalıdere hastalık saçıyor...İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2015 yılı Temmuz  ayı toplantıları kapsamında İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Dr. Hakkı Sağlam imzası ile İBB Meclis Müdürlüğüne sunulan yazılı önergesi:
 

Dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetiminde 21 yıl geçmesine rağmen ve Kadir Topbaş’ın Başkanlığında da 11 yıl geçmesine rağmen Kurbağalıderenin ıslah edilmemesi Kadıköylüleri ve Ataşehirlileri isyan etme noktasına getirdi. Görev yaptığı 7 yıl boyunca bir çok kez yazılı ve sözlü önergelerle, raporlar üzerine görüşleri ve meclis kürsüsünde gerçekleştirdiği konuşmalarla Kurbağalıderenin islah edilmemesini İBB Meclis gündemine defalarca getiren CHP’li Hakkı Sağlam, Kurbağalıderede daha önce yaşanan trajedilerin ve can kayıplarının yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını ve Deredeki kirlenme ve ağır kokunun oluşmaması için ıslah çalışmalarının bitirilmesini vatandaşlar adına bir kez daha tekrarlayarak Başkan Kadir Topbaş’a bir kez daha şu soruları sordu:

 

Kurbağalıdere ıslah çalışmasının takvimi nedir?

Ne zaman tamamlanacaktır?

Kapsamı nedir?

Islahın yıllardır tamamlanmamasının gerekçesi nedir?

Bu güne kadar Kurbağalıdere ıslahı için kaç defa ihale düzenlenmiştir?

Her birisinin kapsamı nedir? Her birisinin muhammen bedeli ve ihale bedeli nedir? Her bir ihalenin yüklenicisi kimdir?

Her bir ihalenin başlama ve bitiş tarihi nedir?

Her bir ihalenin nihai bedeli ve kesin kabulün yapıldığı tarih nedir?

Şu anda yürütülmekte olan ıslahın kapsamı nedir?

İşin muhammen bedeli ve ihale bedeli nedir?

İşin yüklenicisi kimdir?

İşin başlama ve bitiş tarihi nedir?

İş için verilen süre uzatımı ve iş artışı var mıdır?

Varsa gerekçesi, ek süre ve miktarı ile oranı nedir?

İş sahasında en son hangi tarihte kim tarafından kontrol ve denetim yapılmıştır? Çalışma, işveren ve iş gören ile diğer konular bakımından tespit edilen eksiklikler var mıdır?

Varsa ayrıntılı olarak nedir?

Islahın devamı süresince mevcut yaz mevsimi dolayısıyla meydana gelen tüm bu olumsuzlukları giderecek hangi önlemler alınmıştır?

 Ayrıntısı nedir?

Bu konuda komu oyu ve Kadıköy halkına herhangi bir açıklama yapmamanızın gerekçesi nedir?Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

Bilindiği üzere Ataşehir ve Kadıköy ilçelerini çok yakından ilgilendiren Kurbağalıdere’nın ıslahı yıllardır tamamlanamamıştır. Yine yaz mevsimi gelip çattı. Yine bu yaz da Kadıköy’lüler koku, deniz kirliliği ve haşerat nedeniyle evlerinde oturamaz, park ve sahilde gezemez durumda bırakılmıştır. İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş mecliste yaptığı konuşmalarda İstanbul’da önemli miktarda dere ıslahı yaptıklarından bahsetmektedir. Ancak 11 yılı aşkın bir süredir bizzat kendisi tarafından, 21 yıldan bu yana ise aynı siyasi anlayış tarafından yönetilen İstanbul’da Kurbağalı dere ıslahı tamamlanıp; Kadıköy halkı eziyetten Marmara Denizi ise kirlilikten kurtarılamamıştır. Bu konuyu bu güne kadar bir çok defa gündeme getirerek  insan ve çevre sağlığı açısından önem arz etmektedir. Islah çalışmasının hızlandırılarak tamamlanmasının sağlanması istememize rağmen adeta kaplumbağa hızıyla devam etmekte, adeta Kadıköy halkı cezalandırılmaktadır.

 

Yaz mevsimi ile birlikte Kadıköy Belediyesi tarafından 7 ayrı yerden alınan örneklerle yaptırılan tahlil sonuçlarına göre, koli basili oranı olması gereken seviyenin oldukça üzerinde seyretmesinden dolayı, Kadıköy sahilleri ve Marmara denizi son yılların en büyük kirliliğini yaşadığı anlaşılmaktadır. Yapılan ölçüm sonunda sınır değeri azami 200 olması gereken E.Coli sayımının 6.900 değerine ulaştığı ayrıca denizde hiç olmaması gereken ve bağırsak Enfeksiyonlarına neden olan (Fekal Streptokok) bakteri gurubu olması ise tehlikenin bir başka boyutunu ortaya koymaktadır.  Diğer taraftan önemli bir sorun haline gelen Kurbağalıdere ıslahı bir kez de Kadıköy’e bağlı 21 mahalle muhtarı tarafından Sayın Kadir Topbaş’a iletilmiştir.Bu kapsamda;

 

1.   Kurbağalıdere ıslah çalışmasının takvimi nedir? Ne zaman tamamlanacaktır? Kapsamı nedir?

2.   Islahın yıllardır tamamlanmamasının gerekçesi nedir?

3.   Bu güne kadar Kurbağalıdere ıslahı için kaç defa ihale düzenlenmiştir? Her birisinin kapsamı nedir? Her birisinin muhammen bedeli ve ihale bedeli nedir? Her bir ihalenin yüklenicisi kimdir? Her bir ihalenin başlama ve bitiş tarihi nedir? Her bir ihalenin nihai bedeli ve kesin kabulün yapıldığı tarih nedir?

4.   Şu anda yürütülmekte olan ıslahın kapsamı nedir? İşin muhammen bedeli ve ihale bedeli nedir? İşin yüklenicisi kimdir? İşin başlama ve bitiş tarihi nedir? İş için verilen süre uzatımı ve iş artışı var mıdır? Varsa gerekçesi, ek süre ve miktarı ile oranı nedir?

5.   Şu anda yürütülmekte olan ıslahına ilişkin en son hak ediş tarihi ve miktarı nedir? İşin yapımında ulaştığı oran nedir?

6.   İş sahasında en son hangi tarihte kim tarafından kontrol ve denetim yapılmıştır? Çalışma, işveren ve iş gören ile diğer konular bakımından tespit edilen eksiklikler var mıdır? Varsa ayrıntılı olarak nedir?

7.   Islahın devamı süresince mevcut yaz mevsimi dolayısıyla meydana gelen tüm bu olumsuzlukları giderecek hangi önlemler alınmıştır? Ayrıntısı nedir?

8.   Bu konuda komu oyu ve Kadıköy halkına herhangi bir açıklama yapmamanızın gerekçesi nedir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.