İnsan her zaman haklı mıdır? 

67. yılında İnsan Hakları …!

Bizlere öğretilen İnsan hakları bildirgesine göre;  “Bütün insanlar özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler” peki günümüze bu bildiri dikkate alınıyor mu, insan haklı mı? Hak verilirken, kadın, erkek, beyaz, siyah, zengin, fakir, akıllı, tembel ayrım ı var m ı? Kim neye göre haklı? 
“İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun Haziran 1948'de hazırladığı ve birkaç değişiklik yapıldıktan sonra 10 Aralık 1948'de, BM Genel Kurulu'nun Paris'te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildiridir.Bildirinin imzalanmasında, II. Dünya Savaşı'ndan sonra devletlerin, bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleşmesi de etkili olmuştur. Bildirinin imzalandığı 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanır” …mış !
Kadın, erkek, çocuk, insan haklarının bile ağır şekilde ihlal edildiği günümüz Dünyası, bildirgeden mi haberdar değil akıl almıyor doğrusu !
67. yılında insan hakları ve AB Birliğine girmek için uğraşan devletler, 
AB kriterlerini tamamlamış devletler ve Türkiye !... 
İnsan haklarını görmezden mi geliyor yoksa 3 maymun düzmecesinin ardına mı saklanıyor.  Sokaklarda öldürülen kadınlar, cinnet geçiren babalar, cinsel istismara maruz kalan çocuklar, okul yollarında katledilen genç kızlarımız. Bununla mı sınırlı haklar sizce tabiki değil, bildirgede yer alan 30 maddelik haklarınızı kaçınız biliyorsunuz. Akıllı telefonlara, oyun ve sosyal medya batağına saplanmaya mecbur bırakılmış yozlaştırılmış beyinlerimiz ile yaşamaya devam ederken, yalnız yaşam hakkımızı kullanabiliyoruz farkında olmadan.
Terörizm, şiddet, yoksulluk, insan ticareti, işkence ve dışlama. İnsan onurunun dokunulmazlığına, birçok ülkede insan haklarına saygı gösterilmediğini biliyor musunuz?
Türkiye’de üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu, 181 bin 36 çocuk gelin bulunduğu biliyor musunuz?
Savaşın kol gezdiği Müslüman Ülkelerinde, Zulüm cezasız kalırken mazlum ve mağdurların çığlıklarına neden kulak tıkanıyor?
Dünya’nın 81 ülkesinde hükümetlerin vatandaşlarına insan onurunu zedeleyici kötü muamelede bulunduğunu ve Batı ülkelerinde teröre karşı savaş gerekçesiyle insan haklarının hiçe sayıldığını biliyor musunuz?
Dünya’nın 50 ye yakın ülkesinde insanlarınsiyasi nedenlerle hapis yattığını, Bu ülkelerin yarısından fazlasında son bir yıl içinde binlerce kişinin idam edildiğini, Dünya genelinde yaklaşık 100 ülkede ise hala basın ve düşünce özgürlüğü ihlalleri yapıldığını ve 60’a yakınında insanların düşünceleri nedeniyle mahkeme karşısına çıkarıldıklarını biliyor musunuz?
Artan şiddet suçlarının ABD'de insanların yaşamı, özgürlüğü ve kişisel güvenliği için büyük tehdit oluşturduğunu, ülke çapında yılda2 milyona yakın şiddet suçu işlendiği ve bu sayının her yıl yüzde 1,9 arttığı biliyor musunuz?
Ülkeler tarafından, ABD’nin dünyanın en büyük hapishanesi olarak kabul edildiğini, bu ülkede hapishanelerde yatanların son 30 yılda yüzde 500 arttığını biliyor musunuz?
Türkiye’de insan hakları durumunun gerilediğini ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından uyarı aldığını, buna rağmen geçen yıl ifade özgürlüğündeki kısıtlamalar nedeniyle yargılanan ve cezalandırılan gazetecilerin sayısında artış olduğunu biliyor musunuz?
Türkiye’de insan hakları savunucusu bazı kişilerin ölüm tehditleri aldığı,  hükümetin 301. madde gibi ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırma konusunda gerekli adımları atmadığını biliyor musunuz?
Yaşanan savaş dolayısı ile Türkiye başta olmak üzere Dünya’nın çeşitli ülkelerine göç etmek durumda kalan Suriyeli sığınmacı çocukların üçte ikisinin okula gitmediğini ve bu çocukların gelecekte sokağa düşeceğini ya da savaşmak için Suriye'ye geri döneceklerini belki de, Avrupa yolunda denizde can verebileceklerini düşünebiliyor musunuz?
Engelli bireylerin çoğu zaman akraba ve aile baskıları ile terk edildiğini, 1 yıl içerisinde yüzlerce kadının sokak ortasında şiddete maruz kaldığını hatta öldürüldüğünü biliyor musunuz?
Psikolojik ve ekonomik şiddet ile benliği bastırılmış insanların canına kıydığını ve bu rakamın her yıl artarak büyüdüğünü biliyor musunuz?
İşyerinde psikolojik taciz veya İngilizce söyleniş şekliyle mobbing’in Türkiye’de Dünya ülkeleri ile aynı oranda uygulandığını, çalışanların mesai arkadaşları veya astları tarafından sistematik biçimde, kötü muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi davranışlara maruz kaldığını biliyor musunuz?
Ve daha kaleme alamadığım neler neler !...
Filiz KELEŞ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.