İhlas Holding’in 5 bin konutluk yeni projesiyle yeni bir şehir doğuyor; Kristalşehir

 

İhlas İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, İnşaat Mühendisi Halil Şeker’le 5 bin konutluk Kristalşehir projesiyle ilgili yaptığımız röportajda, “15 gün geçmiş olmasına rağmen, büyük bir ilgi ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz” dedi.

 

Start Life: Kristalşehir'de şu anda ulaşılan satış adetleri nedir?

HALİL ŞEKER: Kristalşehir’de satış kampanyamızın başlangıcı ile bugün arasında toplam 15 gün geçmiş olmasına rağmen, büyük bir ilgi ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Satışa açılan birinci etapta bulunan 900 dairenin 450 adeti satılmış durumdadır. Türkiye geneli ve yurt dışından yapılan opsiyonlarla, ay sonuna kadar birinci etabın tamamının satılacağını tahmin ediyoruz.

S: Büyükçekmece'deki göl kenarında ya da gölü gören projeler genellikle villa ve üst gelir grubuna yönelik oluyor. Neden bu bölgede toplu konutu tercih ettiniz?

H.Ş: Kristalşehir projesi bildiğiniz gibi, Beylikdüzü, Esenyurt ve Büyükçekmece’nin kesiştiği kavşakta, Tüyap fuar merkezine gelmeden hemen önceki konut alanı içinde yer almaktadır. Bu lokasyon az katlı yapılaşma için uygun değildir. Yüksek katlı yapılaşma sayesinde, altıncı kattan itibaren projemizde Marmara Denizi ve Göl manzarası izlenebilmektedir.

S: Son dönemde şehrin merkezinden uzaklaşarak, bu tür projelerde daha küçük metrekareli evler tercih ediliyor. Özellikle çocuklarını evlendirmiş anne-babalar bu yönteme çok başvurmaya başladı. Siz böyle birşey gözlemlediniz mi? Daha çok hangi kesimden talep aldınız? (yeni evli, bekarlar, yaşlı kesim gibi)

H.Ş: Projemiz, her kesimden insanın yaşayabileceği bir yapı arzediyor. İyi bir karma yaptığımızı düşünüyoruz. Ağırlıklı satış oranlarına baktığımızda, şimdilik eşit düzeyde bir dağılım görmekteyiz. 1+1’de, 2+1’de ve diğer daire tiplerindeki talepler de eşit seviyelerde ilerliyor. Hem oturum maksatlı, hem de yatırım maksatlı satın aldıklarına şahit oluyoruz.

S: Projenin gerçekleştirildiği arsayı ne zaman kimden satın aldınız?

H.Ş:Proje arsamızın bir kısmını, Esenyurt Belediyesi’nin açtığı ihaleden, bir bölümünü de özel şahıslardan Kasım 2010 tarihinde aldık.

S:Metrekare fiyatını 1200 liradan çıktınız. Zam düşünüyor musunuz?

H.Ş:Başlangıç fiyatlarımızı oldukça avantajlı bir fiyat olarak belirlediğimiz ortada. Bundan sonraki dönemlerde de bu yoğun ilginin devam etmesi, elbette hedeflenen ortalama satış fiyatının yakalanabilmesi için fiyat artışlarını da beraberinde getirecektir diye düşünüyoruz. Ancak bugünden, şu tarihte zam yapabiliriz diyemeyiz.

S:Projeyi kaç etap halinde, ne zaman teslim edeceksiniz? Projenin yatırım bedeli ne olacak?

H.Ş:Toplam 5 etap halinde ve ilk etabı 2013 yılında teslim etmeyi planladık. Toplam yatırım bedeli……. Milyon TL olacağını tahmin etmekteyiz.

 

S: İhlas Holding bugüne kadar yaklaşık 10 bin konut üretti. Şimdi ise tek projede, bunun yarısı kadar konut yapacaksınız. 5 bin konutluk bir proje yükünün altına girmek size ne düşündürdü? Projeye nasıl hazırlandınız?

H.Ş: İhlas Holding olarak bugüne kadar 40 bin kişinin yaşadığı, kaliteli, sosyal imkanları yüksek, başarılı projeleri tamamladık. Bu projeyi de bilinen kalitemizden asla taviz vermeden tamamlayacağız. Proje büyük olmasına büyük, ancak İhlas Holding’in 40 yıllık tecrübesi var. Tamamiyle kendi teknoloji birikimimiz ve deneyimli ekibimizle projeyi çok kısa bir sürede hazırlayıp gerekli izinleri alarak çalışmalara ve satışa başladık. İhlas Holding olarak bugüne kadar 40 bin kişinin yaşadığı, kaliteli, sosyal imkanları yüksek, başarılı projeleri tamamladık. Bu projeyi de bilinen kalitemizden asla taviz vermeden tamamlayacağız. Proje büyük olmasına büyük, ancak İhlas Holding’in 40 yıllık tecrübesi var

S: Bu projenin ardından hep daha büyük ölçekli projelerde mi yer alacaksınız?

H.Ş:Gelecekteki projelerimiz için şimdiden konuşmak erken. Öncelikle bitirmemiz gereken Türkiye’nin en büyük projelerinden birine başlamış durumdayız. Önümüzdeki günler hangi fırsatlarlarla kaşılacağımızı bugünden bilemeyiz.

S: 2011'de başka proje yapacak mısınız? Bu projeler hangi tarihlerde çıkacak? Hangi bölgelerde yer alacaksınız? Kaç konutluk projeler olacak?

H.Ş: İhlas Holding’in halihazırda devam etmekte olan Bizimevler serisi Ispartakule Konut porjeleri de var. Bunların dördüncüsü Bizimevler 4 adıyla bu yılın ortalarında satışa çıkabilir. Bu projemizin çalışmaları devam ettiği için, konut sayısını net söyleyemeyeceğiz.

S:Emlak GYO'nun ya da TOKİ'nin hasılat paylaşımı projelerine girmediniz. Şehrin merkezini tercih etmiyor musunuz?

H.Ş:  İhlas Holding bir yandan TOKİ – Emlak Konut hasılat paylaşımı projelerini yürütüyor. Bizimevler projeleri de zaten bu yöntemle yapılmaktadır. Kristalşehir projesi ise aslında şehrin tam merkezinde yer almaktadır. İstanbul’un gelişim aksına baktığınızda, lokasyonumuzun ne kadar şehrin merkezinde olduğunu göreceksiniz.

S: İstanbul dışında proje geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

H.Ş:Şimdilik İstanbul içinde proje geliştirmeyi daha çok tercih ediyoruz. İstanbul’un yüzde 70’inin yenilenmek zorunda olduğunu düşünürseniz, bu şehre öncelikle hizmet etmek daha doğru olacaktır.

S:Konut yatırımları dışında son dönemde turizm ve spor(stadyum) yatırımları gündemde. Bu tür bir yatırımı deneyecek misiniz?

H.Ş:Şimdilik konut yatırımlarımızla, yaşanabilir şehirler inşa ediyoruz. Turizm yatırımlarımızı Kuzuluk ve Armutlu Tatil Köyü projeleriyle tamamlamıştık. Önümüzdeki dönem için şimdiden planlanmış bir yatırımımız mevcut değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.