Her “Kadın” bir hayattır..!

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan ve ilk olarak Türkiye’nin imzacı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 2014 yılından beri yürürlükte...
Ve
Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılan Avrupa Konseyi sözleşmesi. Mart 2019 itibarıyla 46 devlet ve Avrupa Birliği tarafından imzalanmıştır.

Peki!!!!
2014 yılından beri yürürlükte olan İstanbul sözleşmesini kimler dikkate aldı veya böyle bir sözleşmenin varlığını kimler biliyor, yada böyle bir sözleşmeye neden ihtiyaç duyuluyor..

İstanbul sözleşmesinin asıl amacına bir bakalım o zaman.

Kadınların güçlendirilmesi yolu dâhil, kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek, taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması

Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin işbirliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla politika hazırlamalarını teşvik etmeyi,

Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşar.
Bu sözleşme 75 maddeden oluşup her maddeyi kendi içinde bentlere ayırarak kadına cinsel taciz, şiddet, toplumsal ayrımcılık, kadın sünneti vs. gibi konuları ele alarak asıl amacını ortaya koymuştur...

Lakin bu sözleşme imzalandıktan sonra 2014 yılından bu yana 1900 kadın öldürülmüş ve bu sayının haricinde şüpheli ölümler de var ve binlerce kadında farklı şekillerde şiddet görmüş..
Bu demektir ki dünyada ve Türkiye’de kimse bu sözleşmeyi dikkate almamış anlamına geliyor..
Ve
Her “Kadın” bir hayattır, asırlara hükmedenlerin yetiştiricisi ve doğurucusu ve hayat verenidir,
sözüyle yola çıkarsak eğer, siz erkekler dünyanın hükmedicisi, hakimi olarak kendinizi üstün görmediğiniz ve zihniyetlerinizi temiz tuttuğunuz sürece, kadınının da cinsel obje değil insan olduğunu, ikinci sınıf muamele yapmadığınızda emin olun ki kadının adı da var olacak ve kadınlar yaşayacak.
Kadının hayatta kalması için sözleşmelere de gerek kalmayacak.

İnsan hayatını sözleşmelerle korumanın veya hayatta kalmanın sözleşmesi olmaz..

Sevgi ile kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.