Her Hayat Bir Roman 21. Bölüm

Kıymetli okurlarım güçlükle atlatmaya çalıştığımız günlerde kaybettiklerimizde kazandıklarımızda oldu. Hepimizin hayatı gibi Armatörün torununun da hayatı devam ediyordu.

Bir akşam Beyoğlu’na gitmek istedi Armatörün torunu. Arkadaşlarıyla toplanıp Beyoğlu’na gittiler. Gizemli İstanbul sokaklarını dolaşmak merakını gidermek istiyordu. Bir yandan da hayatı tanımaktı niyeti. Beyoğlu sokaklarında sarışın bir kadın vardı oldukça sarhoş ayakta duramıyordu. Belli ki kadının derdi vardı yoksa bir kadın kendini kaybedecek kadar neden tek başına bu kadar içseydi. Armatörün torunu kadının yanına yaklaştı. Korkuyordu kadın ters tepki verir diye. Lakin tüm cesaretini toplayarak kadının omuzuna eline koydu "gelin bir kahve içelim" dedi. Kadın itiraz etmeden Armatörün torununun yüzüne baktı "peki" dedi. Sarışın sarhoş kadının derdi büyüktü.

Herkes kocasından şiddet görürken kadın oğlundan şiddet görüyordu. Öfke kontrolü olmayan madde bağımlısı oğlu bu kadını para kazanması için zorluyordu. Her gece kadını Beyoğlu sokaklarına bırakan genç annesinin para getirmesini bekliyor para getirmediği günlerde ya da gitmek istemediği günlerde dayak yiyen kadın defalarca intihar ettiğini anlatıyordu. Bir taraftan da evladım diyordu. Vazgeçemiyorum evladımdan. Evlat hepimiz için kıymetli dostlarım vazgeçilmezimiz. Armatörün torunu işyerinin adresini verir "gel seninle bir gün konuşalım" der. Kadının konuşmaya çok ihtiyacı olduğundan kabul eder.

Bir gün utana sıkıla Armatörün torununu ziyarete giden kadın oğlumu öldürmeye kalktım diye anlatmaya başlar. Bir insan evladını neden öldürmek ister sizce..? Sadece madde bağımlısı olduğu için mi tabi ki hayır. Kadın üzülerek ruhunda gizlenen acıları bir bir anlatmaya başlar. Madde bağımlısı eşinin maddeden öldüğünü aile düzenlerinin hiçbir zaman olmadığını anlatan kadın için en acısı bir gün oğlunun yoğun madde kullandığını kendinde olmadığını ve kendisine tecavüz etmeye kalktığını anlatır. Bunun üzüntüsünü derinden yaşayan kadın "ne yapacağımı bilemiyorum nefret ettiğim gibi bir o kadarda seviyorum evladımı der. Tedaviyi kabul etmediğini belirten kadın" olayın yaşandığı an oğlumu öldürüyordum" der.

Dinlerken buz kesen sinir sistemindeki dalgalanmayı fark eden Armatörün torunu "dur bir çözüm bulacağız merak etme" der.

Bir anne için inanılmaz çaresiz bir durum lakin hayatta her daim bir çözüm vardır yeter ki ara bul.

Kimse çaresiz değil her düğümün çözülecek bir şekli vardır biraz sabırla düğümler çözülebilir. Kadın içini döker anlatır evladı içinde elinde ne var ne yok sattığını ve kurtaramadığını anlatır. "Çok endişeliyim" der kadın.

Armatörün torunu "oğlunuzu bana getirin benimle tanıştırın" der. Kadın gelmeyeceğini söyler. Armatörün torunu o halde biz gideriz der ve birlikte kadının oğluyla tanışmaya giderler. Ev viran bir haldedir. Ot ocak yok gibi hiçbir düzeni olmayan bu evde nasıl yaşanıyor diye kendi kendine söylenir Armatörün torunu. İki kadın evden içeri girerler. Kadın oğluna seslenir lakin oğlu sert yüksek bir sesle uyanmayacağını söyler. Kadın misafirimiz var diye tekrar seslenir bu kez kadının oğlu küfür ederek gelir odanın ortasına. Armatörün torunu nazik bir dille " merhaba nasılsınız" der bozuntuya vermeden küfrü duymamazlıktan gelen Armatörün torunu elini uzatır. Genç adam şaşkın biraz utangaç yüzüne bakar Armatörün torununun "hoş geldiniz" der. Yaşananların gün ışığına çıkmasından korkan genç adam tuhaf konuşmalar yapmaya başlar. Armatörün torunu hiç duymuyormuş gibi "kahve aldık gelirken hadi bir kahve içelim mi... ? " der. Kadın "tabi ben hemen yaparım" der.

Genç adam kaçmaya yer arar bahanelerle lakin Armatörün torunu genç adamın gözlerindeki perdenin arkasında öfke korku ve sevgisizliği fark eder. Bu işi ben düzeltebilirim diye düşünen Armatörün torunu "zamanla düzelecek" der kendi kendine. Kadın kahveleri yapar getirir. Genç adam "siz kahvelerinizi için ben çıkıyorum" der. Oysa Armatörün torunu onun için gelmiştir madde bağımlısı olan bu genç adamı kurtarmak iyileştirmek için. Armatörün torunu hemen lafa atılır "bir dakika olmaz öyle şey kahvemizi birlikte içelim hem benim sizden öğrenmek istediğim birkaç şey var yani anlayacağınız yardımınıza ihtiyacım var" der. Genç adam yardıma ihtiyacı olan Armatörün torununa hayır diyemez çünkü bir kadın ondan yardım istemektedir merak eder oturur kahvelerini yudumlarken biryandan da derin bir sohbet başlar. Aslında özünde iyi biri olan bu genç adam arkadaş kurbanı olmuş lisede arkadaşları sayesinde maddeye alışmıştır.

Bir umut ışığı gören Armatörün torunu "size ihtiyacım var sadece benim değil binlerce gencin size ihtiyacı var" der. Genç adam merakla konuya girmek öğrenmek ister lakin Armatörün torunu merak etmesini istediği için konuyu detaylarıyla anlatmaz. Kahvesini içer ve" bana müsaade der" kalkar.

Aradan bir süre geçer madde bağımlısı genç adam ilk defa annesiyle iyi bir iletişim haliyle konuşur ve Armatörün torununu sorar "kim bu kadın ne istiyor bizden" diye annesine sorar. Kadın nasıl tanıştıklarını anlatır. Genç adam "o kadına söyle bir daha gelmesin" der. Korku yaşayan maddeye sığınan genç adam korkmaktır. Armatörün torunu genç adamın annesini işyerine çağırır. Kadın gider. Armatörün torunu "sana burada bir iş vereceğim yapar mısın" der. Kadın "ne iş olsa yaparım yeter ki Beyoğlu’na gitmeyeyim" der. Armatörün torunu "o halde bundan sonra buradasın bizim yemeğimiz çayımız müşterilerin kahvesiyle ilgilenirsin" der. Kadın kabul eder işe başlar. Bu durum kadının oğlunu kızdırmıştır. Genç adam madde alacak para bulamaz kadın aylık maaş alacaktır. Bir gün genç adam madde içer ve işyerinin kapısına dayanır. Armatörün torununun emniyette dostları vardır. Bölgedeki arkadaşlarını arar "rahatsız ediliyoruz ilgilenir misiniz" der. Emniyetten dostlar gelir ilgilenirler. Kadın bu kez eve gitmeye korkar. Armatörün torunu kadına "merak etme seni bırakmam bende kalacaksın" der. Kadın Armatörün torununun ayaklarına kapanır" Allah senden razı olsun ama oğlum ne olacak" diye ağlamaya başlar.

Armatörün torunu" üzülme gözyaşlarına yazık değil mi sen bir annesin bende öyle onu da kurtaracağız merak etme" der.

Kadın çok sevinir. Bir hafta sonra genç adam yine işyerine gelir elleri titreyen korku dolu bakışlarla yalvarırcasına öfkeyle Armatörün torununa bakan genç adam ağlamaya başlar "siz benden yardım istemiştiniz hala bir şey demediniz" der. Armatörün torunu genç adamı arabasına alır madde bağımlısı gençlerin tedavi gördüğü merkeze götürür "bak bu gençlerin hepsinin bizim yardımımıza ihtiyacı var onları birlikte kurtarabilir miyiz..? Der. Genç adam önce bir şey anlamaz biraz düşününce Armatörün torununun ne demek istediğini anlar ve tedaviyi kabul eder. Uzun süre tedavi olan genç adam şimdilerde evli esnaf iki çocuk babası ve madde kullanan gençlere yardım elini uzatan bir insan olmuştur. Allah kimseyi evladıyla sınamasın dostlar. Her hayat bir Roman tüm gerçekleriyle devam ediyor. Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.