Hayat Dolu, Yardım Sever Pozitif Doktor

Dr. Khayal Samadov, Azerbaycanda LovelyDent diş klinikleri ağının kurucusu ve bu alanda kapsamlı deneyime sahip bir diş hekimidir. Aile geleneğini devam ettiren diş hekimliğini meslek olarak seçen uzman, sadece Azerbaycan'da değil, dünyanın çeşitli merkezlerinde de gülmek isteyenlere hizmet vermeyi hedefliyor.

– İnternet ve sosyal ağlardaki görüntülerde size her zaman bir gülümseme ve pozitif yüz ifadeleri eşlik ediyor. Bunu mesleğiniz için mi yapıyorsunuz yoksa doğası gereği neşeli ve açık olmayı seviyor musunuz? Topluluğa gülerek hangi mesajı gönderiyorsun?


– Ne zaman gülüş desem, ünlü bir filmin kahramanı Baron Munchausen'in şu sözleri aklıma geliyor:

Kahkaha esnemek kadar bulaşıcıdır. Bu, insan doğasından gelen bir şey. İnsanlar yapay kahkaha ile iç kahkaha arasındaki farkı bilirler. Kahkaha sadece pozitifliğin bir sonucu değil, aynı zamanda bir kişinin ruh halini gerçekten yükselten bir eylemdir. Bu özelliğinden dolayı dünya çapında büyük kliniklerde kahkaha tedavisi olarak kullanılmaktadır. Kahkaha, bir kişinin yaratıcılığını ve problem çözme yeteneğini geliştirir. Beynin sağ ve sol hemisferleri arasında bağlantılar kurarak limbik sistemi harekete geçirir.

Gülme yeteneği, tek bir kişinin karakterine ve yaşam tarzına bağlı değildir. Burada toplumun rolü çok büyük, insanlar hayatlarını zehirlese bile modası geçmiş, zamansız zihinsel değerlerin ötesine geçemezler. Toplumda kahkaha tutumu belirsiz olduğu için, diyelim ki sokakta gülen çok az insan görüyoruz. Kahkaha bin bir acının çaresi ise, içimizden geliyorsa, niye insanlardan esirgeyelim? Yüzünüzdeki bir gülümsemeyi asla kaçırmayın.

– İnsan vücudunun büyük bir potansiyeli var. Kalp, karaciğer ve böbrekler gibi organlar onlarca yıldır aktiftir. Ancak bazı nedenlerden dolayı dişler için aynı şey söylenemez. Çok genç insanlarda bile diş çürüğü görüyoruz. 40-50 yaşından sonra diş hekimine gitmeyen kişi muhtemelen bulunmayacaktır. Nedeni ne? Neden küçük bir Azerbaycanlı'nın dişleri düzgün şekillendirilmeden düşüyor?
– Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyada yaklaşık 5 milyar insan çürükten muzdarip. Çocuklukta diş problemi yaşayanların yüzde seksen dördü anne sütü değil mama ile besleniyor. Azerbaycan'da bu sorunlar gözden kaçmıyor. Nüfusun% 90-95'inde çürük var. Bunun ana nedenleri yapay besinler, yüksek veya düşük florür seviyeleri, kötü diş bakımı, vücudun genel durumu ve kalıtsal hastalıklardır. Tabii içtiğimiz suyun bileşimi de dişlerimizin sağlığı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Azerbaycan'da temiz su içme geleneği tam olarak oluşmamıştır. İnsanlar şeker içeriği yüksek çay, kahve, komposto, gazlı içecekleri tercih ediyor. Diyet, deniz ürünleri ve vitaminler açısından zengin olmalıdır.

Şu anda diş çemberleri çürüğün bakteri kaynaklı olduğuna inanmaktadır. Bazı çalışmalar çürüğün streptococcus ve lactobacilli ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca yapay besinler sadece dişler üzerinde değil insan bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Diyabet gibi birçok hastalık "gençleşir".

– Orta yaşlı ve yaşlı insanların hala Sovyet döneminden beri beyinlerinde yaşayan bir korkuları var. Diş muayenehanesini gördüklerinde kaçarlar. Bununla birlikte, modern teknoloji tamamen ağrısız tedaviye izin verir. Bu korkuyu nasıl açıklarsınız? Durum nasıl değiştirilebilir?
– Diş hekiminin korkusu çocuklukta süt dişlerinin tamamlanması ve çocuğun diş hekimine gitmesi ile yani 3 yaşında başlar. Ailenin bu dönemde çocuğa vereceği bilgiler çok önemlidir. Baba ve anne ağız sağlığı, diş hekimliği, hizmetleri hakkında bilgilendirilmeli ve bunu zaman zaman çocuğa anlatmalıdır.

Araştırmaya göre korkunun en yaygın nedenleri yüzde 19 ile ağrı, yüzde 15 ile kullanılan enstrümanın sesi ve yüzde 13 ile koku. faktörler insanlarda çok ciddi fobilere neden olur. Zorunlu olmadıkça bir diş hekimine danışmamak ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Ancak sadece dişlerin değil vücudun da sağlığı için düzenli olarak diş hekimine gitmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Modern diş hekimliğinde bu korkular hastaya bireysel bir yaklaşım, modern ekipman, yeni tedavilerle en aza indirilebilir.

– Size başvuranları nasıl gruplandırırsınız? Daha çok kadın estetik güzelliği mi yoksa erkekleri mi tercih ediyor? Güzel bir diş yapısı olarak ilgileniyor ve neden?
– Modern diş hekiminin gelişimi hastaların birçok beklentisini karşılamaktadır. Estetik sadece daha genç görünmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve parlak dişlere kavuşmanıza da yardımcı olur. Burada doktorun hastaya yaklaşımı çok önemlidir. Kadınlar güzel görünme konusunda daha ısrarcı oldukları için diş hekimine gitme olasılıkları daha yüksektir. Bunu kendi tecrübemde görüyorum. Ancak son zamanlarda önemli değişiklikler oldu. Erkekler de diş hekimine başvurarak estetik bir gülüşe kavuşur.

Kaynak: fins.az
Çeviren araştırmacı yazar: Hasan Hasrat

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.