Hastane deyince benim aklıma hasta üreten fabrika gelir hep..

Son yıllarda hasta memnuniyetini ön planda tutmalarına rağmen hastanelerin yeteri kadar hastaların devlet ve araştırma hastenelerinden mennun kalmadıklarını görüyoruz.. 
Önce hasta memnuniyeti neymiş ona bir bakalım.. 

Hasta memnuniyeti, sağlık hizmetinde 
kalitenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. 
Sağlık kurumlarının temel çıktılarından biri olan 
hasta memnuniyeti, genel olarak hastaların istek ve beklentilerinin karşılanması veya bu istek ve beklentilerin üstünde hizmet verilmesi” olarak tanımlanabilir. 

Günümüzde sunulan sağlık 
hizmetinin sonuçlarını izlemek için kullanılan kalite değerlendirmelerinin bir ayağını oluşturan hasta memnuniyeti klinik sonuçlar kadar önemlidir ve bunu ölçmek her sağlık kuruluşunun hedeflerinden biri olmalıdır. Sağlık hizmetlerinde hasta 
memnuniyeti son yıllarda üzerinde çok durulan bir kavramdır. Hasta memnuniyetinin ölçülmesi kuruma ayna görevi yaparak kendini değerlendirmesini sağlar, üstünlük ve zayıflıklarını ortaya koyar, ayrıca memnuniyeti yeterli seviyede olmayanların geri bildirimlerini alarak hizmetin iyileştirilmesine fırsat sunar. Hastanın memnuniyet beklentileri karşılanmış ise hem hastanedeyken hem de hastaneden ayrıldıktan sonra tedaviye uyumu artar.. 

Hasta memnuniyeti algılanan kalite ile 
beklenen kalitenin bir fonksiyonudur. Buna göre bir 
hastanın hizmeti almadan önce bazı beklentileri 
olmakta ve hizmetin sunumundan sonra geçirdiği deneyime dayalı olarak belli algılara sahip olmaktadır. 

Hasta memnuniyetine baktıktan sonra bizdeki sağlık hizmetlerinin nasıl olduğunu bakacak olursak hastanelerimizin neresinden tutarsak tutalım doktorlarımız, randevu sistemimiz, sağlık hizmetlerimizin hepsinin elimizde kaldığını görüyoruz maalesefki...
Hasta algıladığı kalite ile beklediği kalite arasında yaptığı kıyaslama sonucunda maalesefki memnuniyetsizlik ve hasta şikayetleri çok fazla ön planda yapılan araştırmalarda..
Ve burdan sağlık bakanlığımıza sesleniyorum hastanelerimizin daha çok denetlenmesini isterizki, özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde insanların kobay olarak sürü şeklinde ameliyata alındıklarını ve ameliyat sonrası hastalara hijyen olmayan ortamda sadece hasta bakıcıların baktığını, ne bir hemşirenin ne bir doktorun ilgilenmediğini, doktor veya hemşire çağırdığında hastanın azarlandığını, taburcu edildikten sonra ameliyatının başarısız geçmesinden dolayı özel hastanede tekrar çare aramak zorunda kaldığını, (özel hastane dedim tam bir para tuzağı, maddi manevi yıpratıyor insanı), istiramını ve şikayetini bildirmek için tekrar ameliyat olduğu eğitim ve araştırma hastanesinin başhekimine ulaşamayıp, başhekim yardımcısı tarafından kibarca kovulduğunu biliyormusunuz? 

Bas bas bağırdığınız hastanelerin her köşesinde hasta hakları ve memnunuyeti diye yazdığınız o yazılar varya, yeni yapılan içine girince labirent misali ordan oraya süründüren  İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma hastanesinde geçmiyor maalesef ki... 

Ve hastane kendi cumhuriyetlerini kurup hastalarıda doktorların eline oyuncak olarak vermişler.. Bilin istedim.. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.