Öne Çıkanlar Beylikdüzü Haberleri esenyurt belediyesi beylikdüzü belediyesi Büyükçekmece yerel haber

Van'da 5.6 şiddetinde deprem: 7 ölü
İLİŞKİLİ HABERLER VİDEO İÇİN TIKLAYINGALERİ İÇİN TIKLAYIN

CANLI TAKİP

Saat 10.35 - Bayram Oteli enkazından yaklaşık 13 saat sonra Japon Miyazaki'ye ulaşıldı

Bayram Oteli enkazından yaklaşık 13 saat sonra Japon yardım organizasyonundan Atsushi Miyazaki'ye ulaşıldı.

Van'da dün meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binanın enkazında arama kurtarma çalışması yürüten ekipler, yaklaşık 13 saat sonra, Japon yardım organizasyonundan Atsushi Miyazaki'ye ulaştı. 

Açılan koridordan Atsushi Miyazaki'yi belirleyen ekipler, depremzedeye serum takarak, kalp masajı yaptı. Boyunluk da takılan Miyazaki'nin sağlık durumunun ciddiyetini koruması nedeniyle bulunduğu yerden müdahale edildi.

Yaklaşık 15 dakika süren kalp masajının ardından Miyazaki, ambulansa taşındı.

Saat 09.55 - AFAD: Enkazdan 25 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır. Depremde 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Van'da dün akşam 21.23'te meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde, yapılan çalışmalar sonucu enkazdan 25 kişinin yaralı çıkarıldığını, depremde 7 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

AFAD'ın internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada, Van'ın Edremit ilçesi merkezli 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yapılan hazırlıklar çerçevesinde 17 askeri, 6 THY uçağı olmak üzere toplam 23 uçakla hava köprüsü kurularak arama kurtarma ve sağlık personelinin sevkıyatının yapıldığı belirtildi.

Bölgeye 23 uçakla 104'ü sivil toplum kuruluşu mensubu olmak üzere toplam 783 arama kurtarma personeli, 59 UMKE ekibi, 14 arama köpeği, 54 iş makinesi ve araç, 986 çadır ve 5 bin 280 battaniye gönderildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ayrıca Van'a, 3'ü uçak, 8'i helikopter ambulans olmak üzere toplam 22 ambulans intikal ettirilmiştir. İlk belirlemelere göre 25 binada hasar meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu arama kurtarma ekiplerimizce enkazdan 25 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır. Arama kurtarma çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 7 vatandaşımız depremde hayatını kaybetmiştir. Uçaklarla ve karayoluyla arama kurtarma ve sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatı devam etmektedir. Ayrıca, depremden etkilenen 260 vatandaşımızın Van'dan, İstanbul ve Ankara'ya sevki sağlanmıştır. Deprem bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.''

Saat 08.50 - Enkaz altından 1 kişi daha sağ çıkarıldı

Van'da dün meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binanın enkazından yaklaşık 11 saat sonra, 25-30 yaşlarında bir erkek daha yaralı olarak kurtarıldı.

Van'da dün akşam 21.23'te meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nin enkazında devam eden arama kurtarma çalışmalarında, yaralı olarak çıkarılan 60 yaşındaki erkeğin ardından yaklaşık 25-30 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir erkeğe daha ulaşıldı.

Yaklaşık 11 saat sonra enkazdan yaralı kurtarılan kişi ile enkazdan kurtarılan deremzedelerin sayısı 25'e ulaştı.

Saat 08.30 - Bayram Oteli'nin enkazından 1 kişi sağ çıkarıldı

Van'da dün meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nin enkazından yaklaşık 11 saat sonra, 60 yaşlarında Mehmet adındaki bir erkek yaralı olarak kurtarıldı.

Van'da dün akşam 21.23'te meydana gelen 5.6 şiddetindeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nin enkazında devam eden arama kurtarma çalışmalarda, enkaz altında yaşayan bir kişinin bulunduğu belirlendi.

Enkazda, koridor oluşturan arama kurtarma ekipleri, yaklaşık 55-60 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir erkeğe ulaştı.

Yaklaşık 11 saat sonra enkazdan yaralı kurtarılan kişi, ambulansa hastaneye kaldırıldı.

Böylece enkazdan kurtarılan deremzedelerin sayısı 24'e ulaştı.

Saat 08.00 - DAK Taburu 40 kişilik ilk ekiple 02.00'de Van'a intikale başladı

Genelkurmay Başkanlığı arama kurtarma ekiplerini Van'a götürmek üzere 7 adet nakliye uçağı tahsis edildiğini, DAK Taburundan 40 kişilik ilk ekibin de iki uçakla 02.00'da Van'a intikale başladığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada, ''dün saat 21.23'te Van-Edremit merkezli, 5,6 şiddetinde meydana gelen üzücü deprem haberinin alınması üzerine, deprem bölgesine yardım için TSK'nın doğal afet/kurtarma birliklerine intikal için hazırlık emri verildiği'' belirtildi.

İlk aşamada; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın talebi üzerine, 6 farklı ilden (Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, İzmir) arama kurtarma ekiplerini Van'a götürmek üzere 7 adet nakliye uçağının tahsis edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bir adet ambulans uçağı saat 02.01'de Van'a hareket ettirilmiştir. Jandarma Özel Arama Kurtarma Taburundan 24 kişilik ilk ekip iki uçakla Van'a intikal ettirilmiş, saat 02.40'da Van'a ulaşmıştır. Genelkurmay Özel Kuvvetler Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Taburundan 40 kişilik ilk ekip, iki uçakla 02.00'da Van'a intikale başlamıştır. DAK Taburundan 23 kişilik, Jandarma Özel Arama Kurtarma Taburundan 81 kişilik arama kurtarma ekipleri intikal için hazırlıklarına devam etmektedir. İhtiyaç halinde kullanılmak üzere, gece görüş kabiliyetine sahip dört adet helikopter Van bölgesinde görevlendirilmiştir.''

Saat 07.46 - 4.0 büyüklüğünde yeni artçı sarsıntı

Van'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından saabah saat 07.46'da 4.0 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Saat 07.00 - Van'daki hastanede tedavi gören 2 depremzede uçak ambulansla Ankara'ya nakledildi

Van'da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından biri 16 aylık bebek olmak üzere 2 depremzede Ankara'daki hastanelere nakledildi.

Depreminin ardından hastanede yatarak tedavi gören 16 aylık Mehmet Fadıl Aydemir ile Mehmet Ceylan Bakır Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara Esenboğa Havaalanı'na nakledildi.

Mehmet Fadıl Aydemir Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Mehmet Ceylan Bakır ise Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedaviye alındı.

Saat 06.20 Yarlılar çevre illere naklediliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından mümkün olduğu kadar hastaları çevre illere naklettiklerini bildirdi.

Van'a gelen Recep Akdağ, enkazdan yaralı olarak çıkarılan ve kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti. İpekyolu Devlet Hastanesi'ndeki yaralılarla görüşen ve sağlık durumlarıyla ilgili hastane yetkililerinden bilgi alan Akdağ, daha sonra hastane binasını gezdi.

Çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Akdağ, çevre illerden ilk anda 50'ye yakın ambulans ve 250'ye yakın sağlık personelinin yola çıktığını söyledi.

Akdağ, araç ve personelin önemli bir bölümünün Van'a ulaştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Mümkün olduğu kadar hastalarımızı çevre illere naklediyoruz. Arkadaşlar da canla başla çalışıyorlar. Sağlık açısından bir sorun yok. Tabi hastanelerimizin durumlarını, biraz da gündüz gözüyle mühendisler inceleyecek. Özellikle Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesini incelettik. Onların ilk değerlendirmelerinde, hastanenin statiğinde, yapısal durumunda herhangi bir arıza yok. Ufak tefek tavan panelleriyle ilgili tamiratlar gerekiyor ve süratle yapacağız. Muhtemelen bu hastanemiz Van'da ana hizmet hastanesi olarak daha önümüzdeki birkaç ay hizmetin yükünü taşıyacak. Ama söylediğim gibi daha problemli vakalar, nakledilmesi gereken vakalar için de çok geniş bir nakletme kabiliyetimiz var. Hava ve kara ambulanslarıyla, silahlı kuvvetler de helikopterleriyle bu hususta çok yardımcı oluyor. Yine bölgede çalışan arkadaşları gerçekten takdir etmek lazım. İnsan sevgisiyle, gece gündüz burada çalışan arkadaşlarımın hepsini alınlarından öpüyorum.''

Saat 06.00 - 24 kişi yaralı kurtarıldı, 7 kişi öldü

AFAD, Van'ın Edremit ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından, enkazdan 23 kişinin yaralı kurtarıldığını, 7 kişinin ise öldüğünü duyurdu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bölgeye 16 askeri, 3 THY kargo ve 3 yolcu uçağı olmak üzere toplam 22 uçak ile arama-kurtarma ve sağlık personeli sevkıyatına başlandığı kaydedildi.

İlk belirlemelere göre 25 binada hasar meydana geldiği belirtilen açıklamada, 104'ü sivil toplum kuruluş mensubu olmak üzerek toplam 783 arama-kurtarma personeli, 38 UMKE ekibi, 8 arama köpeği, 54 iş makinesi ve araç, 11 ambulans, 986 çadır ve 5 bin 280 battaniyenin bölgeye gönderildiği ifade edildi.

Açıklamada, arama-kurtarma ekiplerince enkazdan 23 kişinin yaralı çıkarıldığı, 7 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Havayolu ve karayoluyla arama-kurtarma, sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatının devam ettiği bildirildi.

Saat 05.30 - Atalay, Davutoğlu ve Çelik, yıkılan Aslan Otel'in enkazında incelemede bulundu

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yıkılan Aslan Otel'in enkazında incelemede bulundu.

Beşir Atalay, Van'da Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde yıkılan Bayram Otel'deki incelemelerin ardından Sıhke Caddesi'ndeki Aslan Otel'in bulunduğu bölgeye geldi. Atalay, Davutoğlu ve Hüseyin Çelik, çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra ayrıldı.

Öte yandan, Atalay ile beraberindekilerin ziyaretinin ardından, Van Arama Kurtarma Birliği ile 112 Acil Servis ve Bitlis UMKE ekiplerinin çalışma yürüttüğü otelin enkazından, bir erkeğin cesedi çıkarıldı.

Saat 04.30- AFAD, 20 kişinin deprem enkazından yaralı çıkarıldığını, 5 kişinin ise hayatını kaybettiğini bildirdi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van'ın Edremit ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından, enkazdan 20 kişinin yaralı kurtarıldığını, 5 kişinin ise öldüğünü bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, ilk belirlemelere göre 25 binada hasar meydana geldiği kaydedildi.

''Yapılan çalışmalar sonucu, arama kurtarma ekiplerimizce enkazdan 20 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır'' ifadesine yer verilen açıklamada, 5 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca 16 askeri, 3 THY kargo ve 3 THY yolcu uçağı ile 17'si sivil toplum kuruluşu mensubu olmak üzere toplam 623 arama kurtarma personeli, 21 UMKE ekibi, 5 arama köpeği, 41 iş makinesi ve araç ile 8 ambulansın bölgeye gönderildiği kaydedildi.

Uçaklarla ve karayoluyla arama kurtarma, sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatının devam ettiği ifade edildi.

Saat 02.36 - Van'da büyüklükleri 4.5 ile 2.6 arasında değişen 29 artçı sarsıntı daha meydana geldi

Van'ın Edremit ilçesi merkezli depremin ardından, bölgede 4.5 ve 2.6 arasında değişen büyüklüklerde 29 artçı sarsıntı yaşandı.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre, Edremit merkezli 21.23'de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından, geçen 5 saat süre içerisinde merkez üssünün çoğunluğu Edremit olmak üzere Van'da 29 sarsıntı kaydedildi.

Depremlerin büyüklükleri, 2.6 ile 4.5 arasında ölçüldü.

Saat 02.00- Kandilli: Sarsıntılar sürecek, bu deprem artçı değil

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, Van Edremit merkezli son depremin artçı olmadığını, bu tür depremlerin devam etmesini beklediklerini söyledi.Vatandaşların nispeten hasar görmüş binalara girmemesini ve yakınında durmamasını isteyen Kalafat, "Bu deprem 7,2 büyüklüğündeki depremdeki farklı bir parçanın kırılması, artçı bir deprem değil. Bu bölgede bu büyüklükte deprem olma ihtimali devam ediyor." dedi. Bundan sonra depremlerin sıklık ve büyüklüklerinde azalma beklediklerini ifade eden Kalafat, 7,2'lik depremin Van'a 30 kilometre uzaklıkta meydana geldiğini, bu depremin Van il merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğunu hatırlattı. Kalafat, depremlerde zemin durumu, bina kalitesi, depremin derinliği ve kırılmanın doğrultusunun tahrip gücünü artıran unsurlar olduğunu hatırlattı.

Saat 23.00 - 25 bina çöktü

 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, saat 21.23'te merkez üssü Van'ın Edremit ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Van merkezde 25 bina yıkılırken, sadece 4'ünde arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Diğer binaların boş olduğu belirlendi. Depremin merkez üssü olan Edremit'te hiçbir binanın yıkılmadığı açıklandı.Saat 22.30 16 kişi sağ kurtarıldı

Van'da saat 21.23'te meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan iki ayrı otelin enkazından 16 kişinin sağ olarak kurtarıldığı bildirildi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğündeki Kriz Koordinasyon Merkezinden alınan bilgiye göre, merkez üssü Edremit ilçesi olan 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan Bayram Oteli ile Aslan Oteli'nin enkazına çok sayıda arama ve kurtarma ekibi sevk edildi.

Binaların enkazında çalışmalara başlayan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Sivil Savunma Müdürlüğüne bağlı ekipler, Bayram Oteli'nin enkazından 3, Aslan Oteli'nin enkazından ise 13 kişiyi sağ olarak çıkardı.

Depremden ilk görüntüler

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.