Öne Çıkanlar istanbul Türkiye Büyükçekmece adom ajans Esenler Belediyesi

Görür: Faylar çatlamış cam gibi kırılıyor

Önay Yılmaz'ın haberi

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bölgede deformasyonun geniş bir alana yayıldığını belirterek, depremin şu ana kadar haritalarda bilinmeyen bir fay üzerinde meydana geldiğini söyledi.

Görür, Milliyet'in sorularını yanıtladı:

- Artçılar çok farklı yerlerde meydana geliyor. Örneğin Siirt, Bitlis ve Van’ın tüm ilçelerine yayılmış durumda. Bunun sebebi nedir?

Gölün hemen kuzeyinde kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda Erciş fay kuşağı var. Bu fay kuşağı çok sayıda küçük küçük kırıklardan oluşuyor. Muradiye-Erciş arasında kuzeybatıya doğru devam eden yine çok parçalı ve birbirine paralel kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Tutak fay kuşağı devam ediyor. Yine gölün kuzeyinde mevcut deprem yerinin yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde Erciş’ten İran sınırına kadar parça parça aynı doğrultuda devam eden bir başka fay sistemi var. Daha kuzeyde bunlara paralel seyreden Çaldıran fayı var. Çaldıran fayı da çok parçalı. Gölün kuzeybatısında de sisteme paralel gibi gözüken küçük küçük faylar var.

- Yani bölge faylarla dolu ve geniş bir alana yayılmış durumda mı?

Aynen öyle. Oradaki yer kabuğu kırıklı, parçalı. 7.2 büyüklüğündeki deprem buraları sallayınca çevredeki faylar kırılmaya başladı. Çatlayan bir cam gibi bölge parça parça. Bölgedeki bu büyük hareketlenme yerleşip sakinleşinceye kadar oradaki faylar çatır çatır kırılacak. Deformasyon geniş bir alana yayıldığı için, fayların çoklu yapısı ve zemin yapısı nedeniyle artçılar geniş alanda meydana geliyor. Eğer, bölge sapasağlam kırıksız olsaydı bu kadar geniş alanda artçılar meydana gelmeyecekti.

- Meydana gelen depremin hangi fay üzerinde olduğu saptanabildi mi?

Bu fay MTA’nın canlı fay haritalarında yer almamış. Yani depremin odağındaki fayı bilmiyorduk. Öyle anlaşılıyor ki, o da bu sistemin küçük bir parçası. Bu fayla ilgili bilgiler ve diğer ayrıntılar oradaki araştırma ve çalışmalar tamamlanınca daha net görülecek.

- Bu artçıların diğer fayları örneğin Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ve Doğu Anadolu Fayı’nı (DAF) etkileme ve tetikleme olanağı var mı?

7.2 büyüklükteki depremden sonra Van Gölü-İran sınırı-İran, Van Gölü-Erzurum, Van Gölü-Çaldıran arasında birtakım küçük ve büyük depremler beklemek çok ters gelmeyebilir. Yani buralar tetiklenebilir. Ancak KAF ve DAF’ı etkilemez. Çünkü, buraların sistemi farklı.

- Depremden önce küçük büyüklükte öncü depremler meydana geldi. Sonra daha büyük artçılar yaşandı? Bu normal midir?

Depremden önce öncü depremler yaşanabilir de yaşanmayabilir de. Yani her deprem öncesi öncü olacak diye bir kural yok. Ancak bu bölgenin tektonik yapısı yani çok parçalı yapısı öncü ve artçı şoklara uygun. O nedenle şaşırtıcı değil. Bazen büyük şok öncesi öncüler olabildiği gibi bazen de öncü depremler olmayabiliyor. Bunu bilmek mümkün değil. Bazen küçük depremler sonrası hiç büyük deprem yaşanmayabiliyor. Bu artçı ve öncüler fayların büyük depremle birlikte hala kırılmakta olduğunu gösteriyor.

MİLLİYET

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.