Öne Çıkanlar Türkiye Bağcılar Belediyesi Ekrem İmamoğlu necmi kadıoğlu istanbul

Bakan Günay: İnciraltı planı onaylandı

Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı birim temsilcileri, turizmciler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla Balçova Termal Oteli'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Bakan Günay, yaptığı konuşmada, kendisinin İzmir'den aday olduğuna dikkati çekerek, toplantıya katılımın çok yoğun olmasını İzmir'in yeni hemşehrisine sahip çıkması olarak algıladığını, bunu büyük sevinçle karşıladığını kaydetti.

Türkiye'nin 2000'li yıllara göre turizmde büyük sıçrama yakaladığını, gelen turistte 7. sıraya yükseldiğini anlatan Günay, 2003 yılından bu yana Türkiye'ye gelen 15 milyon kişinin üçte birinin Antalya'ya geldiğini ifade etti.

Günay, bakanlık olarak turizm potansiyelini Anadolu'ya nasıl yayabilecekleri üzerinde çalıştıklarını, kıyı turizminin ötesine taşımak istediklerini, bu amaçla termal master planını bitirdiklerini kaydetti.

Ege Bölgesi ve İzmir çevresinde bu konuda son derece büyük bir potansiyelin var olduğunu, bunu sağlık turizmiyle birlikte değerlendirmek istediklerini kaydeden Günay, şöyle konuştu:

''Kitle turizminde başarılı bir yere geldik, bu gelişim devam etmeyecek mi, edecek. Bunun için Doğu Akdeniz'de Antalya'nın doğusu ve Mersin, bakir bir imkan olarak duruyor.

Bize daha yüksek gelir ve kültür gruplarının gelebileceği yeni destinasyonlar gerekiyor. Binlerce insanın oluk oluk boşalacağı, nerede tatil yaptığını bilmeyeceği alanlar değil, tam tersine tatil yaptığı yerin eşsizliğini fark edeceği yeni alanlar gerekiyor ve bence bu alanların merkezi İzmir'dir. Bakış açım budur.

Bu tabii kolay bir şey değil. Türkiye Antalya odaklı turizm hareketini 25 yılda dünya çapında bir destinasyon yarattık. İzmir de biraz zaman alacak. Ama İzmir bir kitle turizmi merkezi değil, tarih kültür turizmi merkezi olarak dünyada biraz da seçkinlerin, gelir ve kültür seviyesi yüksek grupların özel ilgi gösterdiği alanlardan birisi olacak.''

-YÜKSEK SES SORUNU-

İzmir turizminde yaşanan sorunları diğer bakanlıklarla koordine halinde çözüme kavuşturmak için yoğun çaba gösterdiklerini, gürültü yönetmeliğinden kaynaklanan sorunun çözümü konusunda Ankara'da İzmir'den gelen turizmcilerle bir çalışma yaptıklarını, ilgili bakanlıkla konuştuklarını belirten Günay, şöyle konuştu:

''Çevre bakanımız mutabık kaldığımız konularda, konut alanlarını çok hassas bölge saymadan, hatta yatılı değilse okulları, gecenin bir saatinde insanların gelip gitmeyeceğini varsayarak ibadethaneleri bile hassas bölge saymadan yeni bir düzenleme yaptı, imzaladı ve başbakanlığa gönderdi. O konuyu mutabık kaldığımız gibi çözüyoruz.

Gecenin bir yarısından sonra ses yükseltme cihazları kullanılmayacak ama etraftan şikayet gelmezse insanlar eğlenmeye, dinlenmeye devam edecekler. Türkiye'yi biz hem eğlenmek hem dinlenmek isteyenlerin beraberce tatil yapacağı uygar bir turizm destinasyonu haline getirmeye çalışıyoruz.''

-ECRİMİSİL SORUNU-

Bakan Günay, TAPDK'nın düzenlemesinden kaynaklanan ve İzmir'deki turizmcilerin şikayetine neden olan mini barlarda belli litredeki içkilerin bulunamayacağı yönündeki düzenlemelerin de turizmcilerin taleplerine göre yeniden gözden geçirildiğini ifade etti.

Ecrimisil konusunda da yoğun çaba gösterdiklerini, bunun biraz da emlak vergilerinin yüksek tutulmasıyla ilgili bir sorun olduğunu, bu vergilerin ecrimisile de haksız bir şekilde yansıdığını, bunu mutabakat içinde çözeceklerini, oradaki pay oranının Maliye Bakanlığı'nın tarafından düşüreceğini söyledi.

Bakan Günay, EXPO konusunda büyük öneme sahip EXPO alanı konusunda da önemli bir mesafe katedildiğini belirterek, ''İnciraltıyla ilgili plan onaylandı. Bunu da bir müjde olarak açıklamak istiyorum'' dedi.

İzmir için EXPO'nun bir vizyon haline dönüştüğünü, EXPO 2020 konusunda da daima bunun İzmir'in hakkı olduğunu düşündüğünü kaydeden Günay, ''Çok mutluyum ki bu bizim taahhüdümüz haline geldi'' diye konuştu.

Günay, Gaziantep'te yapımını tamamladıkları mozaik müzesinin heyecan verici olduğunu, bu müzelerin bir benzerini de İzmir'de Ege Medeniyetleri Müzesi olarak gerçekleştirmek istediklerini aktardı.

Bu müzenin Atina'da Akropol'e yakın konumda yapılan yeni müzede olduğu gibi bir turizm bölgesi yaratacak şekilde Kemeraltı, Agora ve Kadifekale'ye güzergahında kurulabileceğini, buradaki tarihi yapının da ayağa kaldırılarak, İzmir'de Türkiye'nin iddiasını gösteren bir projeyi hayata geçirebileceklerini ifade etti.

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ise Türkiye'de turizm gelirlerinde ilk üçte yer almayı hedef olarak koyduklarını belirterek, bu amaç kapsamında kültür varlıklarının restorasyonu ve sağlıklaştırılması için 250 projeye 100 milyon lira kaynak ayırdıklarını, tanıtıma ağırlık verdiklerini ifade etti.

-EXPO ALANI ÖNÜNDE ENGEL KALMADI-

Bakan Günay'ın konuşmasında belirttiği İnciraltı Planının onaylanması konusunda basın mensuplarına açıklama yapan Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, onay kararıyla İnciraltı bölgesindeki hak sahiplerinin taleplerinin karşılanmış olacağını ve EXPO alanıyla ilgili sorunun da ortadan kalmış olacağını söyledi.

İzmir'in EXPO 2015'i kaybetmesi sonrası İnciraltı için 1/25 binlik çevre düzeni planı hazırladıklarını, buna uygun olarak 1/5 bin ve 1/1000'lik planları hazırladıkları sırada bazı sivil toplum kuruluşlarının açtığı dava sonucu Danıştay'ın 1/25 binlik plan hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı.

Mahkemenin bu planı, 'proje müellifinin yeterlilik belgesi olmaması' nedeniyle iptal ettiğini açıklaması üzerine Bayındırlık Bakanlığı'ndan bu belgenin temin edildiğini, durdurma gerekçesinin de ortadan kalktığını anlatan Arslan, 1/25 binlik planın tekrar onaylandığını, tekrar askı sürecinin başlayacağını ifade etti.

Mahkemenin istediği eksikliğin tamamlanması nedeniyle artık hukuki sorun beklemediklerini aktaran Arslan, gelecek hafta 5 bin ve binlik planların Koruma Kuruluna gönderileceğini, onların da onayı sonrası Mayıs sonu itibarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nin imar çalışmalarına başlayabileceğini kaydetti.

Arslan, bu planla EXPO için kullanılacak alanların da içinde bulunduğu 2 bin 600 dönümlük yeşil alanın ortaya çıkacağını, bin 700 civarındaki hak sahibinin de mağduriyetinin son bulacağını sözlerine ekledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.