Öne Çıkanlar yerel haber kültür Esenyurt haberleri istanbul Beylikdüzü Haberleri

Yönetmelik Değişti, Emektar Gazetecilerin Yüzü Güldü !...
Yerel Basın Birliği Genel başkanı Nezir Karayün, Başbakanlık Basın – Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü 2011 yılı son komisyon toplantısında aldığı kararla İlk ve Ortaokul mezunlarına Sarı basın kartı sahibi olabilme imkanı tanırken gerekli evrakların yetkililere ulaştırılması için verilen süre bir aylık süre oldu. YBBD Başkanı Nezir Karayün “Bu kazanımımızı sağlanmasında büyük emeği olan Başta Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Millet vekili Tülay Kaynarcaya ve Başbakanlık Basın  Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakayaya ve Komisyon üyelerine Teşekkür ediyoruz” dedi.
Basın Kartı Komisyonu yönetmelikte değişiklik yaptı.
23.03.2001  tarih ve   24351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliğinde bugün (29.12.2011 tarihli) yapılan değişikliğe göre ilköğretim ve ortaokul mezunlarına ikinci kez basın kartı almak için başvuru imkânı getirildi. Bilindiği üzere daha önce bu kapsamda 23.10.2010 tarih ve 27738 sayılı resmi gazetede yayımlanan değişiklik yapılmış ve basın mensuplarına 3 ay süreyle başvuru imkanı tanınmıştı. Bu imkandan yararlanamayan basın mensuplarının talep ve şikayetlerini karşılamak üzere ikinci kez ve bir ay süre ile sınırlı olmak kaydıyla yeni bir başvuru imkanı sağlandı. Bu kapsamda diğer şartları taşıyan ilköğretim mezunu basın mensuplarının basın kartı müracaatları başladı.Resmi Gazetenin bugünkü sayısında (RG; 29.12.2011 tarih ve 28157 sayı) yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre “Mensuplarına basın kartı verilebilecek basın-yayın kuruluşlarında; halen çalıştıklarını ve son 36 ay süre ile de bilfiil çalıştıklarını Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları prim döküm cetveli ile belgeleyerek, bu maddenin yayımını takip eden 1 (bir) ay içinde müracaat eden basın mensupları hakkında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi hükmünde öngörülen şart aranmaz ve ilgililerin başvuruları Basın Kartı Komisyonuna iletilir. Buna göre;  yukarıdaki koşulları taşıyan basın mensuplarının 29 Aralık 2011 tarihinden (bugünden) itibaren bir (1) ay içindebasın kartı almak için müracaat etmeleri halinde başvuruları Basın Kartı Komisyonuna iletilecektir. Süreyi geçirenlerin tekrar başvuru hakları olmayacaktır.
Karayün yapılan değişiklik hakkında, “Yapılan bu değişikliğe göre bir defaya mahsus olmak üzere bir ay boyunca yukarıdaki koşulları taşıyan basın mensuplarından asgari Lise mezunu olma şartı aranmayacak, ancak Yönetmeliğin 5. maddesindeki diğer şartlar olduğu gibi korunacaktır. Değerli meslektaşlarım Ayrıntılı bilgi için http://www.byegm.gov.tr/basinduyurulari.aspx?ahid=285&ac=1 inceleyebilirler” dedi.
Haber Yerel Basın Birliği Derneği
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.