Öne Çıkanlar yerel basın birliği sigarayı bırakma yöntemleri araç içi konuşma sistemi ayşegül topaloğlu Görsel Sanatlar Uzman Eğitmeni Ressam Kenan Işık

(WAPES) BAŞKANLIĞINA ADAY
 Dünya ile entegrasyonlarının hızla artmasını istediklerini vurgulayan İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, bunun için de WAPES'in önemine değinerek şunları söyledi: “Ülkemizde aktif ve pasif işgücü piyasası politikalarını tasarlamak ve uygulamakla mesul olan İŞKUR, WAPES içinde kapasite ve çıktılar bakımından en hızlı büyüme gösteren kamu istihdam kurumu olarak 2012’den bu yana Yönetim Kurulu’nda faal ve ileri görüşlü bir temsil sergilemiştir. Küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen ortaya çıkan bu başarının arkasında, şüphesiz ki, yenilikçi vizyonumuz ve uluslararası istihdam yaratma ve koruma modellerinin ulusal politikalarımıza akıllıca uyarlanması için gösterdiğimiz sürekli çaba yatmaktadır. Bunun yanı sıra WAPES gibi uluslararası kıyas ve öğrenme mecralarındaki gayretli çalışmalarımız ve istihdam meselesini öncelikli kılan ulusal siyasi irade de bugünkü konumuzu belirleyen diğer önemli etkenlerdir.

Üç yılda bir düzenlenen WAPES Dünya Kongresi organizasyonu, Kurumumuzun azimli diplomatik çabaları neticesinde, 2015 yılında İstanbul’da gerçekleşecektir. Eski dünyanın kadim merkezi ve yeni küresel yönetişimin yükselen buluşma noktası İstanbul, bu organizasyonda ülkemize önemli bir fırsat sunmaktadır. İŞKUR, Kongre öncesinde toplanacak olan Genel Kurul’da 2015-2018 dönemi için yeni Yönetim Kurulu’nun da seçileceği organizasyon sürecinde başkanlık için adaylığını ilan etmiş ve bu vesileyle bütün kurumsal yetilerini Birlik’i tüm üyelerin kapasite ve ihtiyaçlarına cevap veren dinamik bir karşılıklı öğrenme platformu olarak güçlendirmeye vakfedeceğine dair vizyonunu üyelerle paylaşmıştır. Başkanlık dönemine dair öngörülerini ayrıca bir strateji belgesiyle de somutlaştıran Kurumumuz, kongrenin yanı sıra seçim hazırlıklarını da tüm hızıyla sürdürmektedir.”

Yazıcı ayrıca, WAPES’in sağlamış olduğu faydalardan daha geniş coğrafyaların faydalanmasını arzuladıklarını ve bu amaçla ilk olarak İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında yer alan ülkelerin Kamu İstihdam Kurumlarını bir araya getirdiklerini ve OIC-PESNET isimli bir yapı kurarak, dini ve kültürel açıdan da benzerlik gösteren ülkelerin işsizlikle mücadele noktasında paylaşımda bulunabilecekleri bir platformu hayata geçirdiklerini ifade etti. Yazıcı; bu bağlamda bir sonraki aşama olarak, Türk Cumhuriyetleri Kamu İstihdam Kurumları ile birlikte benzer bir yapıyı hayata geçirmek için TİKA ile birlikte bir toplantı hazırlığının sürdüğünü belirtti.


İŞKUR ve WAPES

Dünya Kamu İstihdam Kurumları Birliği (WAPES), dünyanın değişik bölgelerinden işsizlik oranları %2 ile %80 arasında değişen 100’den fazla ülkenin üye olduğu, istihdam alanında çalışan 500.000’e yakın yönetici ve uygulayıcının uzmanlığını ve bilgisini bir araya getiren bir örgüttür. Merkezi Brüksel’de bulunan WAPES, 1988-89 yılları arasında Kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç ve Amerika tarafından kurulmuştur ve yetkinleşen ve genişleyen teşkilatıyla işgücü piyasası ve istihdam politikalarına dair etkili bir yönetişim ve bilgi transferi platformu haline gelmiştir. Birlik’te ülkemizi İŞKUR Genel Müdürlüğü temsil etmektedir. 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Birliğe 2003 yılından bu yana üye olmakla birlikte söz konusu süre içerisinde istihdam alanında çeşitli uygulama örneklerini ve uluslararası tecrübeleri gözlemleyerek önemli faydalar elde etmiştir. İŞKUR, 26 Haziran 2012 tarihinde Güney Kore/Seul’de yapılan WAPES Dünya Kongresinde üç yıl için Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Bu itibarla Avrupa Bölgesindeki 8, dünyadaki 16 ülkeden biri olma başarısını göstermiştir. Birliğin Başkanlığını 2012 yılında 3 yıllığına seçilen İsveç yürütmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.