Öne Çıkanlar Karabük kalp hastalıklar 19 mayıs kutlamaları EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ulaşım dairesi başkanlıgı

Türkiye'de finansal liderler değişimin kaptanları
 Uzman işe alım ve danışmanlık firması Michael Page geçtiğimiz günlerde dünya genelinde yaklaşık 3.000 finansal liderin cevaplarına dayanan CFO & Finansal Liderlik Barometresi araştırması gerçekleştirdi. Yeni açıklanan bu çalışmada, finansal liderlerin değişimin vazgeçilmez dinamikleri haline geldiği günümüzde finanstaki istihdam zorlukları dikkat çekiyor. Kıdemli finans çalışanlarının da kurumları içerisindeki değişikliğe öncülük etmedeki gelişen rolleri vurgulanıyor. Araştırma şu anda bu sektörde her 10 kişiden 6’sının özellikle finansal kontrol & muhasebe ve finansal planlama konularında istihdam edildiğini gösteriyor. Bununla birlikte 3 firmadan 2’si doğru kişiyi bulmakta zorluklar yaşıyor.
 
Dünya genelinde yapılan bu araştırmadan ortaya çıkan diğer önemli bulgulardan bazıları ise şöyle:
 

CFO - Finans Direktörünün faaliyet alanı genişliyor.
 
• Her 5 finansal liderden 4’ü önümüzdeki aylarda öncelikle politika (%50,0) ve yazılım (%47,0) alanlarındaki uygulamalarda önemli derecede değişiklikler öngörüyor.
 
• Bulgular aynı zamanda CFO- finans direktörünün var olan zorlu faaliyet alanlarına İnsan Kaynakları (İK) ve Bilişim Teknolojileri (BT) gibi yeni yetenek ve sorumluluklar da ekliyor.
 

Finansal liderlerin motivasyon ve tutkusu artıyor.
 
• Finansal liderin rolündeki bu genişlemeye yüksek seviyede mesleki tatmin eşlik ediyor: finansal liderlerin %75’i mevcut görevlerinde mutlu olduklarını ifade ediyorlar.
 
• CFO- finans direktörünün görevinin CEO olmaya giden yoldaki başka bir basamak olmaktan çok kendi çapında bir tutku olduğu giderek kabul ediliyor. Araştırmaya katılanların sadece %1,7’si kendilerini gelecek iki yıl içerisinde CEO veya Genel Müdür olarak görürken, %43,1’i aynı pozisyonda daha geniş bir role sahip olacağını öngörüyor.
 
Michael Page Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo’ya göre: “Araştırma dünya genelindeki CFO- Finans Direktörü ve diğer kıdemli finansal liderlerin yaşadığı zorlukları, motivasyonlarını ve tutkularını açığa vuruyor. Dünyanın her bölgesindeki finansal liderlerin görüşlerine objektif bir şekilde bakmak istedik. Özellikle; şirketler finans departmanları için hangi değişimleri planlıyor, istihdam stratejileri nedir ve kişisel kariyer tutkuları nelerdir gibi sorulara cevap aradık. ”
 
Hugo Campo sözlerine şunları ekledi: “Türkiye’deki finansal liderlerinin %72,8’i görevleri daha geniş ve daha stratejik hale geldikçe pozisyonlarında daha mutlu oluyor ve değişimin kaptanlığını üstleniyor. Türk CFO’ ların %41,3’ ünün iki yıllık kariyer hedefi daha fazla sorumlulukla aynı görevde çalışmayı sürdürmek. Yani Türkiye’de CFO rolü artık kendi yeteneğiyle elde edilen bir kariyer hedefine dönüşüyor. Türkiye’deki CFO’ ların özellikle İK ( %47,8 ) ve hukuk ( %43,5 ) alanlarındaki ek becerilerinin küresel ortalamanın üzerinde olduğu görülüyor. ”
 
Kapsamlı bir rapor analizi olan araştırmanın temel bulgularına Michael Page’in internet sitesindeki şu başlıktan ulaşabilirsiniz: Global Insights: CFO & Financial Leadership Barometer: From Finance Manager to Change Leader – The evolving role and skills set of today’s financial leader.
 

Michael Page CFO & Finansal Liderlik Barometresi Hakkında;

Dünya genelindeki finansal liderler, Michael Page’ in CFO & Finansal Liderlik Barometresi için Mayıs- Haziran 2014 arasında online bir araştırmaya katıldılar. Bu araştırmada dünya genelinde 70 ülkedeki finansal karar alıcıların görüşleri sorgulandı ve farklı sanayi ve sektörlerdeki 2.847 CFO-Finans Direktörü ve diğer finansal liderlerden gelen cevaplar harmanlandı. Türkiye’den 103 finansal lider de araştırmaya katıldı.
 
Cevaplar bağımsız olarak analiz edildi ve uygulanabildiği yerlerde 2012’de gerçekleşen önceki araştırmanın bulguları ile kıyaslamalar yapıldı.
 
Bulgular ile ilgili rapora Michael Page’ in internet sitesinden ve aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
 

Michael Page Hakkında

İşe yerleştirme alanında profesyonel hizmette 35 yılı aşkın deneyimi ile Michael Page, dünyada en iyi bilinen ve en saygın danışmanlık şirketlerinden birisidir.
 
Şirket yerel piyasa bilgisini global uzmanlığı ile birleştirerek hem işverenlere hem de adaylara özel bir hizmet sunmaktadır. 155 ofisi ile dünya çapında 36 ülkede yayılmış olan Michael Page 5.300’den fazla kişi istihdam etmiştir. KOBİ’lerden global (blue-chip) kurumlara kadar çok çeşitli bir müşteri tabanına sahiptir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.