Öne Çıkanlar Beylikdüzü Haberleri esenyurt belediyesi beylikdüzü belediyesi Büyükçekmece yerel haber

TÜRKİYE KARA’A TESLİM
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile ülkenin iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Hava sıcaklığının, İç Anadolu’nun güneyi ve Göller Yöresi’nde 3 ila 5 derece olmak üzere iç ve batı kesimlerde azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.Rüzgarın iç ve batı kesimlerde kuzeyli, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.
 
BURSA-İSTANBUL KARAYOLU 2 SAAT KAPANDI
 BURSA’nın Gemlik İlçesi yakınlarında aşırı buzlanma yüzünden meydana gelen trafik kazaları nedeniyle Bursa-İstanbul karayolu 2 saat süreyle ulaşıma kapandı. Karayolları ve trafik ekiplerinin çalışması sonucu kayan araçlar kaldırılarak yol açıldı.Dondurucu soğuklar Güney Marmara’da hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Hava sıcaklığının sıfır altında 5 dereceye kadar düştüğü Gemlik İlçesi’nde aşırı buzlanma karayolu ulaşımında aksamalara neden oldu. Bursa-İstanbul karayolunun Gemlik bölümünde bu sabah buzlanma nedeniyle meydana gelen maddi hasarlı trafik kazaları nedeniyle yol 2 saat süreyle ulaşıma kapandı. Karayolları ve trafik ekiplerinin müdahalesi sonucu kayan araçlar yoldan kaldırılarak trafik akışı yeniden sağlandı.
 
-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-
 Yağışların Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Diyarbakır ile Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli; Adana’nın güney ve doğu ilçeleri ile Hatay çevrelerinde şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
 
-BUZLANMA VE DON UYARISI-
 Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
 
İŞTE OKULLARIN TATİL OLDUĞU İLLER
 Soğuk hava ve kar yağışı tüm yurtta etkisini artırıyor. Bir çok ilde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi. Erzurum'da tipi, buzlanma ve şiddetli rüzgarın etkisiyle bir yolcu otobüsü yoldan çıktı, birçok evin çatısı uçtu. Türkiye'de kuzey kutbunu aratmayan görüntüler ortaya çıktı. Batı kesimlerde sıcaklık düşerken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 8 dereceyle Ardahan’da ölçüldü. Diğer illerde en düşük hava sıcaklığı Kars’ta eksi 7, Erzurum’da eksi 5, Ağrı’da eksi 3, Iğdır’da eksi 2, Erzincan’da 0 derece oldu. Kırşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Tokat ve Amasya’da da bugün kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.   
 Kırşehir’in Çiçekdağı ve Mahmutlu ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi.Kütahya il genelinde okullar bir gün tatil edildi.Uşak merkez, Banaz, Sivaslı, Eşme ve Karahallı ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi.
Ordu’da Aybastı ilçesinde, Mesudiye İlçesi'nin merkez ve köylerinde, Akkuş’un belde ve köylerinde,  Kumru’nun sadece köylerinde eğitime 2 gün ara verildi.  Sivas'ta yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Konya'nın merkez Selçuklu, Karatay ve Meram ilçeleri ile ile Akşehir İlçesi'nde ilk ve orta dereceli okullar bir gün tatil edildi.Yoğun kar yağışı nedeniyle Aksaray'da da okullar bir gün tatil edildi.Çorum'da bazı ilçelerinde okullar tatil edildi.Zonguldak'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde eğitime 1 gün ara verildi.Tokat'ta, kar yağışı dolayısıyla kent genelinde eğitime iki gün ara verildi.Samsun'un Asarcık İlçesi'nde okullar tatil edildi.Erzurum Eleştir'de okullar 1 gün tatil edildi.Nevşehir'de kar yağışı nedeniyle eğitime Hacıbektaş'ta iki gün, Kozaklı ve Gülşehir ilçeleri ile Avanos'un belde ve köylerinde bir gün ara verildi.Bingöl merkez, merkeze bağlı köy ve beldelerdeki okullarda eğitime 2 gün ara verildi.Muş'un Varto ilçesinde de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildiği bildirildi.Yozgat'ın Akdağmadeni, Çandır ve Çayıralan ilçelerinin genelinde, Boğazlıyan'da ise bağlı köylerde okullarda eğitime bir gün ara verildi.
 
ZONGULDAK VE BARTIN İÇİN UYARI 
Meteoroloji'den yapılan uyarıda, "Zonguldak ve Bartın çevrelerinde 12:30-18.00 TSİ arasında kuvvetli kar yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması gerekmektedir." denildi.
 
DOĞU BÖLGELERİNDE ÇIĞ UYARISI 
Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ uyarısı yapıldı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt, Artvin ile Trabzon ve Rize'in iç kesimlerinin yüksekleri) ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda (Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Van) devam eden kar yağışının oluşturacağı taze kar örtüsünün, kuvvetli lodosla birlikte eğimin fazla olduğu alanlarda meydana getirebileceği çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
 
ANKARA'DA 93 KÖY YOLU KAPALI
Ankara Valiliği, yüksek kesimlerde bulunan 93 kapalı köy yolunun açılması için çalışmalarının sürdüğünü ve tüm ilçe ve köylerde genel hayatı olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durumun bulunmadığını açıkladı. Yollarda aşırı buzlanmalar nedeniyle oluşabilecek kazaları önlemek amacıyla 50 ton solüsyon (don önleyici ve buz çözücü) ile 20 ton tuzlu karışım stoğu kullanıldı.Ankara Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Mevsimsel değişikliklerle birlikte yağışlı ve soğuk bir döneme girilmesi nedeniyle İl Özel İdaresi'nin ilçe ve köylerde kar mücadelesine başladığı belirtildi. Ankara İl Özel İdaresi tarafından oluşturulan 26 ekipte; 26 grayder, 26 kepçe, 45 kamyon 3 kar bıçaklı kamyon ve makine, 226 personel ile kar mücadelesi çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi. Yollarda aşırı buzlanmalar nedeniyle oluşabilecek kazaları önlemek üzere 50 ton solüsyon (don önleyici ve buz çözücü) ile 20 ton tuzlu karışım stoğunun kullanıldı.
 Özellikle Çubuk, Kızılcahamam, Polatlı, Haymana, Şereflikoçhisar ve Nallıhan ilçelerinde Ankara İl Özel İdaresinin çok sayıdaki iş makineleri ve personeli ile son iki gün içinde gayretli çalışmalarla, toplam 1141 köyde 9033 km köy yolunda kar mücadelesi yapıldı. Genellikle yüksek kesimlerde bulunan 93 kapalı köy yolunun açılması çalışmalarının halen sürdürüldüğü ile tüm ilçe ve köylerde genel hayatı olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durumun bulunmadığı belirtildi.
 
ZİRAİ DON UYARISI 
Meteoroji'den uyarı: 16-17 Ocak gecesi, Ege’nin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli, Akdeniz’in iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, don olayı beklenmektedir.17-18, 18-19 ve 19-20 Ocak geceleri, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli, 
-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU- 
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:
İSTANBUL: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (3) 
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. (-1)
 İZMİR: Parçalı bulutlu (7)
 ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğu ilçelerinde şiddetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (14)
 ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde Alanya, Manavgat, Serik, Akseki, Gündoğmuş, Gazipaşa ve İbradı ilçeleri aralıklı sağanak yağışlı (14)
 SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı (6)
 ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (2)
 VAN: Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (6)
 DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, gece saatlerinde yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. (11)
 
-BÖLGELERDE HAVA DURUMU- 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
 MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Kırklareli ile öğle saatlerinden itibaren Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ve İstanbul çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgede buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 EGE: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Afyonkarahisar ve Denizli (Çardak) çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile sabah saatlerinde Antalya’nın Alanya, Manavgat, Serik, Akseki, Gündoğmuş, Gazipaşa ve İbradı ilçelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Osmaniye, K.Maraş çevrelerinde kuvvetli; Adana’nın güney ve doğu ilçeleri ile Hatay çevrelerinde şiddetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak, Kahramanmaraş’ın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Sinop çevreleri ile öğle saatlerinden sonra Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük ve Bolu çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, Iğdır, Van ve Hakkari dışında kalan tüm İllerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl ve Erzincan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Kuzeyinde yer yer kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
 ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.