Öne Çıkanlar emniyet emlak ankara tenis kortu Ekrem İmamoğlu

TURAN ORDUSU KURULDU MU?
TURAN ORDUSU KURULDU MU?
 
TURAN ORDUSU NEDİR?
 
İşte, milyonlarca insanın merak ettiği bir soru bu.
 
‘Türk dünyasının ortak ordusu’ niteliği taşıması vatandaşın gönlünde yatsa da yapılan girişim tam olarak bunu yansıtıyor mu?
 
4 Türk devletinin katılımıyla birleşmiş Türk orduları kapsamında kurulması için adım atılan ve “TURAN ORDUSU KURULDU” şeklinde haberlere düşen oluşum ne durumda?
 
Peki, herkesin kurulması için can attığı TURAN ORDUSU NEDİR?
 
Bu yazımızda TURAN ORDUSU ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi tek sayfada toplamaya çalıştık.
 
ÖNCE BU KONUYLA İLGİLİ YAYINLANAN HABERE GÖZATIP HAFIZA TAZELEYELİM:

 
OSMANLI ORDUSU DİRİLİYOR!
İŞTE YENİ TURAN ORDUSU!
 
Uzun süredir bütün Türk devletlerinin ordularının birleştirilmesi Türk devletlerinin gündemindeydi. Azerbaycan’da ilk etapta 4 Türk devletinin katılımıyla birleşmiş Türk orduları (TURAN ORDUSU) kuruldu. Kurulan Turan Ordusu, NATO gibi görev alacak.
 
Merkezi Ankara'da olan teşkilat; kısa adıyla TAKM, sadece Jandarmayı içerecek. TAKM TÜRK coğrafyasında 'ilk askeri ortak yapı' olma özelliğini taşıyor.
 
Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların bütün imkânlarıyla birlik olup gerekirse silah gücüyle karşılık verilecek diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenliği ve dünyada barışı korumak olacak.  
 
Türkiye, bir yandan Suriye'deki krizi, bir yandan Patriotlar'ı tartışırken, Türk Dünyası için önemli bir askeri adım atıldı. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan 'Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatları birleşti.
 
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyonu’nun da katılımıyla kurulan teşkilatın ilk dönem başkanlığını Türkiye üslendi.  Ordunun genel karargâhı Ankara'da bulunacak.
 
YENİ TEŞKİLATIN SEMBOLÜ “AT”
 
Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada teşkilatın 'katılımcı ülkelerin askeri statülü kolluk kuvvetleri arasında işbirliğini geliştirmeyi öngördüğü' ve 'sadece barışa hizmet etmeyi ve yurttaşlarına insan odaklı çağdaş kolluk hizmeti vermeyi hedeflediği' vurgulandı.

 
Açıklamada, 'TAKM'nin hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı' vurgusu yapıldı.   Diplomatik kaynaklar, kuruluşun, dört ülkenin jandarmaları arasında bilgi ve tecrübe değişimi öngördüğünü, herhangi bir askeri müdahale mangasının bulunmayacağını söyledi.
 
Kaynaklar, kurulan örgütün NATO ya da Europol benzeri bir yapı olmadığına dikkat çekti. Aynı kaynaklar, örgütün Avrupa ve Akdeniz Jandarmaları ile Asker' Statülü Kolluk Kuvvetleri Birliği'ne alternatif nitelik taşıdığını vurguladı.
 
AVRUPA PANİKLEDİ!
 
Yapılan açıklamalar bununla sınırlı kalırken, Avrupa'da bazı televizyon kanalları haberi son dakika ve flaş olarak duyurdu. Avrupa medyasına göre bu ordu TURAN ORDUSU. Bazı gazetelerin attığı panik manşetlerinde ise daha farklı detaylara yer veriliyor.
 
Gazetelerin haberlerine göre bu ordu, Türk devletlerini tehdit eden dış güçlere karşı orduların bütün imkânlarıyla birlik olup gerekirse silah gücüyle karşılık verecek. Diğer görevi ise Müslüman ülkelerin can güvenliğini korumak olacak.  

 
Yine aynı haberlerde Turan ordusunun birçok alanda; gelişmiş silah üretimi, füze kalkanı, uzun mesafeli füze, savaş uçakları, savaş gemileri, helikopter ve insansız savaş uçakları üretimi içinde ekonomilerini ve bütün güçlerini birleştireceği yazılıyor. Sadece 4 devletin bünyesinde bulunan 2 milyon 800 binlik asker gücü sayısı başta İsrail olmak üzere birçok ülkeyi korkutmaya yetti. 
 
DÜNYA GÜNDEMİNE HABER BOMBA GİBİ DÜŞTÜ
 
Birçok ülkede bu olay haber bültenlerinde son dakika olarak geçti ve Türkler dünyaya karşı birleşti tehlike kapıda manşetleri atıldı. Dünya üzerinde 7 Türk Cumhuriyeti ve 50’nin üzerinde ufak Türk devleti ve eyaleti var. Sadece 7 Türk Cumhuriyetinin bile birleşmesi Dünyanın en güçlü ordusunu oluşturmaya fazlasıyla yetiyor.
 
Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın askeri birliğin içerisinde olmadığı görülüyor. Kazakistan dışındaki diğer iki ülkenin bu birliğe katılması kısa vadede mümkün değil. Türkmenistan’ın BM nezdinde imzaladığı “tarafsızlık statüsü”, Özbekistan’ın da Türkiye ile olan olumsuz ilişkileri sebebiyle Türk dünyasının iki önemli ülkesi bu kuruluşta yer almayacaklar. Kazakistan’da ise durum henüz belirsizliğini koruyor.
 
TAKM’nin kuruluşu Kazakistan’ın birçok gazetesinde memnuniyetle ifade edildi. Birçok uzman ve köşe yazarı Kazakistan’ın TAKM bünyesinde yer alması gerektiğini savunurken, bazıları bu durumun Kazakistan’ın çıkarlarına ve denge politikasına aykırı olacağını ortaya koydular. Kazakistan üst yönetiminden bu konuda herhangi bir açıklama gelmedi.
 
Her şeyden önemlisi TAKM üzerinde iyi çalışılması ve korunması gereken bir organizasyondur. Yeterli bir bütçeye sahip olmalı ve gerçekçi hedeflerle ilerlemelidir. Ancak o zaman Türk dünyası adına etkili bir kazanım olarak kabul edilebilir.
 
TAKM TÜRK coğrafyasında 'ilk askeri ortak yapı' olma özelliğini taşıyor.
 
Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan 'Avrasya Askeri Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatları birleşti.
 
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyonu’nun da katılımıyla kurulan teşkilatın ilk dönem başkanlığını Türkiye üslendi. 
 
Ordunun genel karargâhı Ankara'da bulunacak.
 
2013 yılında gündeme gelen bu haberle ilgili 2015 yılına gelindiğinde medyada bir bilgiye rastlamak mümkün değil. Bütün Türk devletlerinin toplanarak oluşturacağı TURAN BİRLİĞİ şimdilik gerçekleşmiş gibi görünmüyor.
 
Fakat 4 devletin bu girişimi Turan Ordusu fikrinin ilk adımları olabilir. Ama yine de 2 sene içinde TAKM’den pek haber çıkmadı. Yetkili hiçbir ağızdan bu yönde açıklama yâda bilgi gelmedi.
 
Ama milyonlarca Türk bu konuyla ilgili bir haber, bir bilgi bekliyor.
 
PEKİ, TURANCILIK NEDİR?
 
Turancılık, tüm Ural-Altay kavimlerinin birliğini savunan siyasi görüş. İlk olarak Koreliler, Japonlar, Macarlar, Finler,Estonlar ve Rusya içindeki Fin-Ugor kavimleri ile beraber Tunguzlar, Moğollar ve Türklerin bir araya getirilmesi olarak ortaya çıkmıştır. Türkçü ve Turancı simalardan Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları isimli eserinde Turancılığın Macarları, Moğolları, Tunguzları, Finuvaları içine alan bir kavimler karması olmadığı görüşünü belirtmiştir.
 
Rusya'da 1905 Devrimi'nden önceki günlerde Azeri ve Tatar aydınları tarafından ortaya atılmış, 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Türkiye'de de geniş yankı bulmuştur. İttihat ve Terakki yönetimi içinde Ziya Gökalp'in başını çektiği Turancı görüşler egemen olmuştur. Devrik Osmanlı Komutanı Enver Paşa, 1918-1922'de, karışıklık içinde olan Rusya'da Turancılık fikrini canlandırmaya çalışırken öldürülmüştür.
 
Ziya Gökalp'in bir manzumesinde kullandığı aşağıdaki beyit, Turancı düşüncenin özeti sayılır:
 
Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan;
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan.
 
Turancılık; dünyadaki bağımlı-bağımsız, tüm Türk devletlerinin birleşmesi, çok büyük bir güce dönüşmesi düşüncesidir.
 
TURAN ORDUSU İLE İLGİLİ VİDEO HABERLER:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saim uckac 4 yıl önce

Unutmayalimki Türkün Turk ten başka ne dostu ne de seveni vardır. Büyük Selçuk ludan beri düşmanlarımız hep birlik olup bizi bölmek için türlü oyunlar oynadılar ve halen artarak devam ediyor.Bir avuç ısrail büyük oğlu amerika ile ıngiltere ve almanya başta olmak üzere türlü entrikalar çelişmektedir.Artık yetti kurun şu mübarek Turan ordusunu da dünya adalet görsün. Bütün dünya mazlumlarinin gözü aydın olsun.Yabismillah!

Avatar
Oguz oguz 4 yıl önce

Turan ordusu kurulmalıdır.türklerin. tek yolu budur.dünyada müslümanlarin çıkış yolu.turklerin birleşmesidir.büyük turan ordusu kurulacaktır er yada geç.şimdiden yürekten kutlarim .

Avatar
. 4 yıl önce

Yaptığınız haber ayrı acınası. Sözde turanın ordusuna osmanlı ordusu demeniz ap ayrı acınası bir durum.

Avatar
emre 4 yıl önce

Kesin olarak kuruldu mu anlamadım bu ne
Kurulsun artık

Avatar
Murad Muxtarov 4 yıl önce

Osmanli ordusu nedi? Turkiye osmanli ordusu ola biler... Tarixde Osmanli ile kafa kafaya gele bilen dovlet sefevi dovleti idi ve sizin osmanli ordusu dirilir demeyiniz dogru deyil! Turk ordusu ve ya turan ordusu deye bilersiniz osmanlini ora sigdirmayin. Osmanli hara Sefevi hara turk olsaqda. Bir addan istifade etmeyin!

Avatar
kaya polatel 4 yıl önce

turan ordusunun kurulmasını tüm islam ülkelerine faydası olur bence türkmenistan kazakistan gürcistan katılmaları gerek

Avatar
serkan 3 yıl önce

Cok iyi oldu oncedn beri bekledik ne zaman kurulacak diye sonunda 4 devlet birlesti ama benim sorum var bu konuyla ilgili ... Niye at sembolunun yerine kurt sembolu koyladilar

Avatar
naciye 3 yıl önce

ELHAMDÜLLİLAH turan ordumuz için tüm dünyada yaşayan türkler için olmsı gerekendi ki zamanında olmuş olsayadı yugolavyada yaşayan boşnak müslüman kardeşlerimiz katledilemezdi ve 40bine yakın müslüman kadınlarımız tecavüze uğramazdı rabbim türk ordumuza ve turan ordumuza güç kuvvet versin ve Allahıma emmanet lsunlar