Öne Çıkanlar emlak magazin adom medya Esenler Belediyesi recep tayyip erdoğan

TSK'dan son dakika !...

 Suriye'de El Bab ilçesine bağlı Süsyan köyünde Özgür Suriye Ordusu karargahına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda çoğunluğu sivil 60 kişi hayatını kaybetti, en az 100 kişi yaralandı. Kanlı saldırının ardından bölgeden gelen son dakika haberlerine göre 2 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı.Yaralı askerlerin derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlandığı ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

 

TSK'dan gelen son dakika açıklamaya göre 24 Şubat itibariyle El Bab'da kontrol sağlandı.

 

TSK'dan El Bab'daki operasyonla ilgili çok önemli bir son dakika açıklaması geldi. Açıklamaya göre 24 Şubat itibarıyla El Bab'ın tüm mahallelerinde kontrol sağlandı. Halen kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesi faaliyetleri devam ediyor.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklama şöyle:

 

BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinden kaynaklanan Meşru Müdafaa Hakkımız gereği, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde Koalisyon Güçleri ile koordineli olarak başlatılan “Fırat Kalkanı Harekâtı”nda, 24 Şubat 2017 tarihi itibariyle Bab bölgesi kontrol altına alınmıştır.

 

Fırat Kalkanı Harekâtı; uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde planlanmış, başta siviller olmak üzere kutsal ve tarihî mekânlar, kamu bina ve tesisleri ile temel ihtiyaçlara yönelik kaynaklara zarar verilmemesi esas alınmış, harekâtın uzaması pahasına büyük bir titizlik içerisinde hareket edilerek icra edilmiştir.

 

TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarınca gerçekleştirilen harekât kapsamında;-

 

25 Ağustos 2016’da Cerablus DEAŞ terör örgütü işgalinden kurtarılmış, harekâta güney istikametinde devam edilerek, 29 Ağustos 2016 itibarıyla Sacur Çayı’na kadar olan bölge PYD/PKK terör örgütü unsurlarından temizlenmiş,

 

- 02 Eylül 2016 tarihinde Rai bölgesinden ilerleme sağlanarak,

 

-04 Eylül 2016’da harekât icra edilen bölgedeki hudut hattımız DEAŞ terör örgütünden tamamen arındırılmış,

 

- 16 Ekim 2016 tarihinde Dabık ve Suran bölgelerinin kontrol altına alınmasıyla birlikte DEAŞ terör örgütü mensubu teröristlerin topraklarımıza yönelik Katyuşa ve 

 

uzun menzilli top atışları tehdidi ortadan kaldırılmış,

 

Fırat doğusunda bulunan DEAŞ terör örgütünün ağırlık merkezini oluşturan Bab meskun mahallinin kontrol altına alınması kapsamında;

 

-08 Aralık 2016 tarihinden itibaren Bab çevresindeki arazi kesimleri ve meskûn mahallerinde bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hâle getirilerek, Bab’ın; kuzey-doğu ve batıdan kuşatılması ve tecridi,

 

-08 Şubat 2017 tarihinde, Bab şehir merkezinin ele geçirilmesine yönelik harekât başlatılarak şehre hâkim konumda bulunan Akil Tepesi’nin kontrolü,

 

-24 Şubat 2017 itibarıyla, Bab’ın tüm mahallelerinde kontrol sağlanmıştır. Halen, kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın/EYP’lerin temizlenmesi faaliyetleri devam etmektedir.

 

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında; toplam 230 meskûn mahal ve 1925 km2 alanda kontrol sağlanmıştır. (Azaz bölgesi ile birlikte şu anda 2225 km2 alan ÖSO kontrolündedir.)

 

Harekâtın hedeflerine ulaşmasında ve böyle başarılı bir sonucun elde edilmesinde, hiç kuşkusuz en büyük pay başta hayatlarını bu uğurda hiç çekinmeden feda eden aziz şehitlerimize, operasyonlarda yaralanan ve harekât boyunca kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarımıza aittir. Harekâtta hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz.

 

Ayrıca; vatanlarının kurtarılmasında DEAŞ TÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehit olan ÖSO mensuplarına da Allah’tan rahmet ve yaralananlarına acil şifalar diliyoruz.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri; her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, sabır, kahramanlık ve fedakârlıkla tehdidin kaynağı neresi olursa olsun, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

IŞİD'İN TUZAKLADIĞI EL YAPIMI PATLAYICI İNFİLAK ETTİ

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin büyük ölçüde kontrolü sağladığı El Bab’da terör örgütü IŞİD'in tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu iki asker şehit oldu, üç asker yaralandı.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN NAMAZ ÇIKIŞI AÇIKLAMA: ASKERİMİZE İNTİHAR SALDIRISI YAPILDI

 

Başbakan Binali Yıldırım ise cuma namazı çıkışı sırasında saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada "Askerlerimize intihar saldırısı yapıldı" dedi.

 

TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında "El Bab'ın güneyindeki Tadif yol kavşağı bölgesinde DEAŞ terör örgütü tarafından yola daha önceden döşenmiş olan bir EYP’nin patlaması sonucu EYP/Mayın keşfi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarından 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

 

PATLAMA SAAT 12.00 CİVARINDA GERÇEKLEŞTİ

 

Patlamanın El Bab’ın güneyindeki Tadif bölgesinin alt bölgesinde meydana geldiği öğrenildi. Patlamanın bugün saat 12.00 sıralarında meydana geldiği bildirildi.

 

TSK'DAN AÇIKLAMA

 

TSK'dan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

 

"Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında 24 Şubat 2017 tarihinde saat 12:00 sularında El Bab’ın hemen güneyindeki TADİF yol kavşağı bölgesinde DEAŞ terör örgütü tarafından yola daha önceden döşenmiş olan bir EYP’nin patlaması sonucu EYP/MAYIN keşfi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarından iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Yaralılarımızın hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."

 

EL BAB'DA NELER OLUYOR: BOMBALI ARAÇLA SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

 

Reuters'ın haberine göre El Bab'da bombalı araçla saldırı düzenlenmişti. Reuters, saldırıda en az 29 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirirken, AA ise saldırıda 60 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. 100'e yakın yaralı olduğu belirtilmişti.

 

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü IŞİD'den (DEAŞ) temizlediği El Bab'da bombalı bir araç patlatıldı.

 

HULUSİ AKAR SURİYE SINIRINDA

 

Ajansların son dakika servis ettikleri habere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Suriye sınırında El Bab operasyonunun yürütüldüğü Kilis'teki karargaha gittiği belirtildi.

 

Akar’ın Kilis’te El Bab harekatının komuta edildiği ana karargahta, El Bab içinde yürütülen arama tarama çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldığı kaydedildi.

 

YARALILAR KİLİS VE ÇEVRE İLLERE GETİRİLİYOR

 

Bomba yüklü saldırıda yaralanan onlarca Suriyeli bölgeden tahliye edilerek Kilis'in Elbeyli ilçesi Çobanbey Sıhhi Tahliye noktasına getirildi. Burada bekleyen ambulanslara alınan 42 Suriyeli Kilis'e getirilerek Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Diğer yaralılar sınır hattından alınarak Gaziantep başta olmak üzere çevre il ve ilçelere sevk ediliyor. Kilis Devlet Hastanesinde uzman doktorlar yaralılara müdahale ederken, durumu ağır olanlar çevre illere sevk ediliyor. İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü hastane ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

 

HEDEF ASKERİ VE GÜVENLİK GÜÇLERİ

 

Reuters'ın haberine göre El Bab yakınlarındaki Souisan (Süsyan) köyünde gerçekleşen bombalı saldırı askeri ve güvenlik güçlerini hedef aldı.

 

Suriye'nin kuzeyinde El Bab'ı dün yitiren terör örgütü IŞİD (DEAŞ) hızla çözülüyor, haftalardır etrafı sarılan Kabbasin ve Bizaa da saatler içinde alındı. Fırat Kalkanı Harekâtı'nda bugün ilçenin güneydoğusundaki en büyük kasabası Tadif'in ele geçirilmesi bekleniyor.

Çok sayıda Özgür Suriye Ordusu mensubu ve Suriyeli sivil, ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne getirildi.

 

Şu ana kadar hastaneye getirilenlerin sayısı 40'ı aşarken, halen yaralı helmeye devam ettiği kaydedildi.

 

Yaşanan hareketlilik sonrası hem hastanede hem de sınır hattında güvenlik güçleri önlemlerini artırdı.

 

Türk özel kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin dün El Bab kent merkezinden terör örgütü IŞİD'i temizlemesiyle çözülme başladı.

 

Türkiye'nin 24 Ağustos'ta terör örgütü IŞİD'e karşı başlattığı sınır ötesi Fırat Kalkanı Harekâtı'nda haftalardır kuşatma altında tutulan Kabbasin ve Bizaa kasabaları da gece saatlerinde ele geçirildi.

 

El Bab'ın kuzeydoğusundaki Kabbasin kasabasından dar bir koridorla çıkış yolu bulunan terör örgütü mensupları, gece saatlerinde imha edildi.

 

Şiddetli çatışmalara sahne olan doğudaki Bizaa da terör örgütünden saatler içinde kurtarıldı.

 

Bugün ise El Bab'ın güneydoğusunda yer alan en büyük kasabası Tadif'te çatışmalar var. Teröristlerin sıkıştığı kasabanın düşmesi an meselesi.

 

Kabbasin ve Bizaa'dan ilk fotoğraflar da geldi. Kabbasin'deki kare gece çekilmiş, Bizzaa'da ise ÖSO güçlerinin kutlama yaptığı görülüyor.

 

El Bab kent merkezini dün kontrol eden ÖSO güçleri, toprağı öperek şükür secdesine varmıştı.

 

Anadolu Ajansı'nın dün gece servis ettiği El Bab fotoğraflarında ise çok sayıda sivilin tahliye edildiği görülüyor.

 

RAKKA OPERASYONU BAŞLAYACAK

 

Kendisi için hayati önemdeki El Bab ve çevresini kaybeden terör örgütünün artık sığınacak bir tek kalesi var: Doğudaki Rakka.

 

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'da da 17 Ekim'den bu yana kuşatma altında tutulan terör örgütü, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. Irak'ta Felluce, Libya'da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, El Bab'ı da yitirince Rakka'ya sıkıştı.

 

DERİNLİK 35 KİLOMETREYİ BULDU

 

Altı ay önce başlayan sınır ötesi harekâtta kısa sürede Cerablus-Azez hattı IŞİD teröristlerinden temizlendi. Güneye doğru genişleyen operasyonda en önemli darbe bugün vurulmuş oldu. Fırat Kalkanı'yla teröristlerden temizlenen alan 1900 kilometrekareyi geçti. Harekatın derinliği Türkiye sınırından Suriye içlerine 35 kilometreye ulaştı.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.