Öne Çıkanlar Dr. Hasan Akgün recep tayyip erdoğan Kamil Yediyıldız İbrahim Şahin Esenyurt haberleri

'Torba'dan Öcalan'a da af çıktı !
 Hükümet’in genel seçimler öncesinde vergi ve prim borçlarına af getiren “Torba Yasa”ya eklenen öğrenci affı maddesinin Terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’ı da kapsadığı ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1978 yılında ayrılsa da devamsızlık nedeniyle resmen 1986 yılında atılan Öcalan aftan yararlanarak üniversiteye dönecek. Affa terör suçlarına ilişkin özel bir madde konulmadığı takdirde Öcalan üniversite eğitimine başlayabilecek.

Hükümet, 2011 Genel Seçimleri öncesinde en geniş kapsamlı affı çıkarmaya hazırlanıyor. 12 Eylül 1980 döneminden bu yana üniversitelerden “her ne nedenle olursa olsun” atılan veya ayrılan binlerce öğrenci üniversitelerine dönebilecek. Çıkarılacak af son 30 yılda çıkartılan 13. af olacak. TBMM’de görüşülmeye devam eden torba yasaya bir önerge ile eklenen bir madde ile üniversite öğrencilerinin üniversiteye dönüş yolları açılıyor. Affın kapsamının 12 Eylül 1980’den bu yana olması planlanırken seçim öncesi böyle bir af hazırlığı da dikkat çekti. En son af 2008 yılında çıkmış ve 1995’ten bu yana olan öğrencileri kapsamıştı. 2008 yılında çıkan affın ardından yaklaşık 40 bin öğrenci okullarına dönerken bazı türbanlı öğrencilerin okullarına dönse de eğitimlerine türbanı endeniyle devam edemedikleri ve yeniden ilişikleri kesildiği öğrenildi. Yeni çıkacak affın bu öğrencileri de kapsayacağı kaydedildi. 12 Eylül 1980 döneminde üniversitelerden atılan yaklaşık 5 bin öğrenci ile darbenin ardından okula gidemedikleri için ilişikleri kesilen binlerce ismin de üniversitelerine dönüş yolu açılacak. Bugün 50’li yaşlarına gelen isimlerin dönüşleri “sembolik” olacak. Bu kapsamda üniversiteye dönüşlerin sınırlı olması bekleniyor.

“Her ne sebeple olursa olsun”

Üniversite affı ile fakültelerine dönecek öğrenciler arasında terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’ın da olduğu ortaya çıktı. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giren Öcalan 1 yıl sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümüne geçiş yaptı. Üniversitede çeşitli eylemlere katılan ve bildiri dağıtan Öcalan, 1972 yılında bir süre Mamak Askeri Cezaevinde kaldı. 1978 yılında PKK’yi kurmak için Diyarbakır’a giden Öcalan, daha sonra okula devam etmedi. Ancak, SBF’de 993 nolu öğrenci olan Öcalan’ın 1978 yılında değil devamsızlık nedeniyle 1986 yılında üniversite kararıyla öğrenciliğine son verildiği öğrenildi. TBMM’deki affın kapsamının “her ne sebeple olursa olsun” 12 Eylül 1980’den sonra atılanları kapsaması ile Öcalan’ın da bu aftan yararlanma olasılığını gündeme getirdi.

Uzaktan eğitime yönlendirme

Plan Bütçe Komisyonu’na verilen bir önerge ile Torba Yasa’ya dahil edilen öğrenci affında YÖK Kanunu’na geçici 57. maddenin eklenmesi öngörüldü. Bu maddeyle 12 Eylül 1980’den sonra üniversiteden atılan veya ayrılan öğrencilere 5 ay içerisinde okullarına başvuru yapma imkanı sağlanması öngörüldü. Afla ilgili önergeyi veren AKP’li milletvekilleri tutuklu ve hükümlülerin durumlarına ilişkin özel bir maddeyi de yasaya eklemeyerek “Uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye YÖK yetkilidir” ifadelerine yer verdi. YÖK yetkilileri ise tutuklu ve hükümlülerin durumlarına ilişkin değerlendirme yapılacağı ve bu kişilerle ilgili 2 durum üzerinde durulduğunu söyledi. Yetkililer, tutuklu ve hükümlülerin cezaevinden çıktıktan sonra üniversiteye dönmeleri veya bu kişilerin bıraktıkları okula kayıtlarının yapıldıktan sonra açıköğretim, uzaktan eğitim gibi devam zorunluluğu olmayan bölümlere kaydırılabileceğini vurguladılar.

Yetkililer, bu konudaki çalışmanın Meclis’te de yapılabileceğini belirtti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan daha önce yaptığı açıklamada, “Taslağın içerisine bazı önermeler koyduk. Onları değiştirecek olan siyasiler. Affı genişletip terör suçunu da kapsama alabilirler” değerlendirmesinde bulunmuştu. Mevcut yapılan düzenlemede “terör suçu hariç” gibi bir düzenleme bulunmuyor. Yetkililer, 2008 yılınaki afta olduğu gibi tutuklular ve hükümlüler ile ilgili maddelerin Meclis’te de eklenebileceğini kaydetti. 2008 yılında çıkarılan ve 1995 yılına kadarki dönemi kapsayan afta “Tutuklu veya hükümlü olup da ceza infaz kurumunda bulunanlar ise bu hallerinin sona ermesini takip eden iki ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilir” ifadelerine yer verilmişti. 2005 yılında çıkarılan afta ise “Hükümlü” ifadesine yer verilmeyerek, “Gözlem altında veya tutuklu bulunanlar” şeklinde düzenleme yapılmıştı. 2000 yılında çıkarılan öğrenci affında ise “terör suçu hariç” ifadesine yer verilmişti.

Affın kapsamında üniversitelere dönecek aday sayısının 1980 yılından bu yana bakıldığında toplamda 580 bin civarında olduğu bildirildi. Ancak affın çıkması halinde üniversitelere dönüşü beklenen öğrenci sayısının ise 50 - 60 bin civarında olduğu kaydedildi. Birçok kişinin başka bölümlerde okuması veya kendi isteği ile bırakması nedeniyle geri dönüşün daha az beklendiği ifade edildi. Okullarından ayrılan veya atılan türbanlı öğrencilerin de büyük kısmının geri dönüşlerinin beklendiği ifade edildi. 2008 yılında çıkan ve 1995 yılına kadar yılları içeren af kapsamında üniversitelere dönen ancak türbanları nedeniyle yine eğitimlerine devam edemeyen bazı öğrencilerin de olduğu ve yeni çıkarılacak af ile bu öğrencilere de kesin dönüş yolunun açılacağı kaydedildi.

Artık atılmayacaklar

YÖK’ün yapacağı düzenleme ile üniversitelerden atılma kalkacağından yeni bir af bir daha gündeme gelmeyebilecek. Öğrenciler disiplin suçu işlediklerinden dönem veya yıl olarak uzaklaştırma alacak. Öğrenci okulunu süresinde bitiremeyince de daha fazla harç ödeyerek eğitimine devam edecek. Öğrenciler istedikleri takdirde eğitimlerine 1 yıl 10 yıl gibi sürelerde ara verebilecek. Eğitimlerine döndüklerinde ise daha farklı oranlarda artırılmış katkı payı ödemeleri yapacaklar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.