Öne Çıkanlar Esenler Belediyesi başbakanlık Kerimcan Güleryüz Kızılay Meydanı girişimcilik

Sigorta Poliçeleri Tek Noktada Toplanıyor
 1 Ocak 2015 itibarıyla yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, zorunlu sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, güvenli veri tabanı kuracak. Merkez, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün önce Güvence Hesabına bildirecek.


YÜRÜRLÜĞE GİRDİ


Hazine Müsteşarlığı'nın Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği nezdinde oluşturulan Güvence Hesabı,kapsamında bulunan zorunlu sigortalar ile Kanun veya Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılması zorunlu tutulan ve Müsteşarlıkça bu Yönetmelik kapsamına alınmasına karar verilen sigortaları kapsıyor.

SİGORTA POLİÇESİ TANZİMİ

Zorunlu sigorta poliçeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi nezdinde gerçek zamanlı olarak düzenlenecek. Söz konusu sigortalara ilişkin veri deseni Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Yönetmeliği çerçevesinde belirlenecek.

SİGORTA KONTROLÜ

Zorunlu sigortalara konu teşkil eden menfaate ilişkin bir faaliyetin icrası ya da bir şeyin kullanılması için izin, lisans veya ruhsat talep edildiğinde, yetkili mercilerce Merkez nezdindeki veri tabanı üzerinden veya ibraz edilen sigorta poliçesinden ilgili zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılıp yaptırılmadığı kontrol edilecek. Merkez nezdinde yapılan kontrol neticesinde ilgili zorunlu sigortaların geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmadığının tespit edilmesi veya ruhsat talep edenlerce ilgili sigorta poliçesinin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili mercilerce izin, lisans veya ruhsat verilmeyecek.

POLİÇE YENİLEMELERİ VE SİGORTASIZLIĞIN SONUÇLARI

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, tesis edeceği kontroller neticesinde sigorta teminatının sona ereceği bilgisini, poliçe vadesinden 30 gün önce Güvence Hesabına bildirecek. Zorunlu sigorta poliçesi sahibi, söz konusu poliçeleri yenilemesi için Güvence Hesabı tarafından uyarılacak. İlgili zorunlu sigortaları yaptırmadığı veya yenilemediği tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler ile Güvence Hesabı tarafından sigortasız olduğu tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler izin, lisans veya ruhsat vermeye yetkili mercilere Güvence Hesabınca bildirilecek.

SİGORTA VERİ TABANI

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, bu Yönetmelik kapsamındaki sigortalara ilişkin güvenli veri tabanı kuracak. Yetkili mercilere Merkez veri tabanında söz konusu kontrolü yapabilmeleri için gerekli teknik altyapı temin edilecek. Herhangi bir nedenle bu Yönetmelik kapsamındaki sigorta sözleşmesinin feshedilmesi halinde şirketler durumu gerekçesi ile birlikte Merkeze bildirecek.

KOLLUK TEDBİRLERİ

Adli ve idari kolluk kuvvetleri, jandarma ve mahalli idareler denetimleri sırasında sigorta poliçesinin mevcudiyetini araştırmakla yükümlü olacak. Yapılan denetimlerde, bu Yönetmelik kapsamına giren sigortaları yaptırmadığı tespit edilen gerçek ve tüzel kişiler, ruhsat, lisans veya izin veren mercilere derhal bildirilecek.

GÜVENCE HESABI KAPSAMINDA OLMAYAN SİGORTALARA İLİŞKİN GİDERLER

Güvence Hesabı kapsamında olmayan sigortalara ilişkin olarak Güvence Hesabı tarafından bu Yönetmelik kapsamında yapılan giderler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından karşılanacak.

Yönetmelik 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik hükümlerini Hazine müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Bakan yürütecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.