Öne Çıkanlar adom ajans MHP adom reklam meteoroloji hava durumu Cem Kara

SGK Borçları Siliniyor Mu?

SGK Borçları Siliniyor Mu?

SGK borç yapılandırmasının son başvuru tarihi 31.08.2021…

SGK Esenyurt Merkez Müdürü Halil Çırtlık, SGK Yapılandırılması ile ilgili yaptığı bilgilendirme açıklamasında son başvuru tarihine dikkat çekerek vatandaşın bu fırsatları değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.

SGK Esenyurt Merkez Müdürü Halil Çırtlık ; “Vatandaşlarımızın 7326 Sayılı Kanun Kapsamında SGK Borçlarının Yapılandırılmasına ilişkin Son Başvuru Tarihi 31-08-2021’dir.

Yapılandırma Kapsamında

—-Sigorta primi,

—-Genel sağlık Sigortası primi,

 —-İşsizlik sigortası Primi,

—-Sosyal güvenlik destek primi,

—-Ödeme imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,

—-SGK tarafından takip edilen damga vergisi özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,

—-30.04.2021 tarihinden önce ( bu tarih dâhil ) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları,

—-İş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,

—-Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

 —-BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,

—- 6183 /48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yer almaktadır.

—— Ayrıca BAĞ-KUR

(4/B) sigortalıları borçlarını yapılandırma kanunu kapsamında ödememeleri halinde 30.04.2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri dondurulacak prim borçları silinecektir.  Sigortalılıkları 01.05.2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacaktır.

-—Yapılandırma kapsamında alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE Değişim Oranı ile Güncellenecektir peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı ikinci taksitte ödenme de %50’si silinecektir.

—-Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e (31.10.2021

Tarihi hafta sonuna geldiği için) kadar ödemek gerekmektedir. Borçlar ikişer aylık dönemlerde 6,  9, 12 ve 18 taksitle ödenebilecektir. Yapı-landırmanın devamı için de ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur.

—-2021 Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası  (GSS ) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye İlişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

—-GSS sigortası olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde. GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3 den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.