Öne Çıkanlar Türkiye istanbul adom medya Büyükçekmece Haberleri yerel haberler

Sağlıklı bir yaşam düzeyi tüm insanların hakkıdır
 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Ecz. Burhan İsen, her bireyin temel gereksinimlerinin yanı sıra tıbbi ve sosyal hizmetler dâhil olmak üzere sağlığını ve refahını temin edecek imkânlara sahip olma ve bu haklarından mahrum edilmeme hakkının olduğunu belirtti. İsen, ağır kronik hastalıklarla mücadele eden hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların ivedilikle yurt dışından temin edilmesinin de bu haklar kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve bunun için İDM olarak tüm imkânları seferber ettiklerini söyledi.
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin BM’de kabul edilişinin üzerinden 66 yıl geçti. İnsanların ortak değerlerini birlikte koruma iradesini açık bir şekilde seslendiren bildirgede, en başta yaşam ve özgürlük olmak üzere; sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetlerde bireyin sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma hakkına sahip olması gerektiği vurgulanmıştı. 
 
Hasta haklarının da temel insan haklarından birisi olduğunu ifade eden İlaç Dağıtım Merkezi (İDM) Başkanı Ecz. Burhan İsen “Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Dönüşüm Programı ile bilimsel, dünya standartlarına uygun, aynı zamanda ülke gerçeklerini gözetecek önemli adımlar attı. Bu adımın ardında yurtdışı ilaç temini hususunda da mevzuat değişikliğine gidildi. Bu değişiklikle birlikte İlaç Dağıtım Merkezi (İDM) olarak, ülkemizde bulunmayan veya çeşitli nedenlerle üretimi ve ithalatı yapılamayan yurtdışı ilaçların temini için bakanlıktan yetki aldık. Bu yetkiye dayanarak, dünyanın dört bir yanındaki sağlık gruplarıyla temaslar kurduk ve global ilaç şirketleri ile özel anlaşmalar yaptık. Böylece ağır kronik hastalıkların tedavisi için reçete edilen ilaçları temin ediyoruz. Aylarca ilaç beklemek zorunda kalan, kanser, MS, Wilson, adrenal yetmezlik gibi ağır hastalıklarla mücadele eden ve bu uğurda binlerce lira kaybeden hastalar artık 10-20 gün gibi kısa süreyle ilaçlarına kavuşabiliyor” diye konuştu.
 
İDM Başkanı Burhan İsen, toplum sağlığı için öncelikle bireyin sağlığına ve bireyin sağlık hizmetlerinde azami düzeyde faydalanmasına önem verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “İlaç Dağıtım Merkezi olarak yasal mevzuatların yanı sıra sosyal sorumluluk bilinciyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hasta haklarına saygılıyız. Her hastanın adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma, saygı, itina ve ihtimam görme, güler yüzlü, nazik, şefkatli ve güvenli bir ortamda sağlık hizmeti alma ve her türlü sağlık hizmetinin ve olanaklarının neler olduğunu öğrenme hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda ilgili kişi ve kuruluşları da kapsamı ve temelleri insan haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelerde belirlenen hasta haklarına daha fazla özen göstermeye davet ediyoruz. Sağlıklı bir yaşam düzeyinin tüm insanlık için bir hak olduğu inancıyla, herkesin 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.