Öne Çıkanlar Beylikdüzü Haberleri esenyurt belediyesi beylikdüzü belediyesi Büyükçekmece yerel haber

 Öğretmen Maaşlarını Birde Biz Açıklayalım
 Bir Televizyon kanalında, Milli Eğitim Bakanının ” Türkiyede Öğretmenlerin az çalıştığına “ dair açıklamaları yorumlayan, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Güzver YILDIRAN, “Kadrolu öğretmenler ülkemizde yılda ortalama 22 bin euro maaş alıyor,bu 1700 euro gibi aylık maaşa karşılık geliyor “ dedi.

Bu ve benzeri açıklamalar ülkemizde ilk defa yapılmıyor. Türkiye de her iktidar değişikliğinde göreve gelen,Milli Eğitim Bakanının ilk icraatlarından biri, Öğretmenlerin yetersizliğinden bahisle,onların az çalışıp çok maaş aldığı konusunda,veya buna benzer konularda açıklama yapmaktır.Biz,İçişleri Bakanlarının Polisler konusunda,Gümrük ve Tekel Bakanının Gümrükçüler hakkında,Ulaştırma Bakanının Demiryolu Çalışanları hakkında,Savunma Bakanının,Bakanlık çalışanları hakkında mesleki yetersizliklerinden,ücretlerinin yeterliliğinden söz ettiğini duymadık. Bilakis; Milli Eğitim Bakanlarının haricindeki bütün Bakanlar,kendi personelinin daha refah içinde bir yaşam sürmesinin iş verimliliklerini artıracağını ifade ederek,onlar için mücadele ettiklerini gördük.

Burada, Öğretmenlerin hedef alınması tesadüf değildir.Yapılan açıklamalar da doğru değildir.Kamuoyu bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirilmektedir. Öğretmenin az çalıştığı iddiası külliyen hatalı ve yanlıştır. Zira;Türkiye de ki öğretmenler, OECD Ülkeleri ile kıyaslandığında sosyo-ekonomik ve özlük hakları bakımından çok daha geri durumdadırlar.Aynı konuda, OECD 2011 yılı Eğitim Raporuna göre;Türkiyede çalışan öğretmenler,diğer OECD Ülkelerindeki meslekdaşlarından daha fazla çalışıyor.Öğretmenin çalışma süresini salt ders saatiyle hesaplamakta doğru değildir.Sınav hazırlıkları,veli görüşmeleri,ders hazırlığı, danışmanlık,sınav kağıtları hazırlama-okuma,toplantılar ve angarya bir sürü görevi vardır.

Bütün bunların dışında, Öğretmen maaşları konusunda yapılan açıklamalar, öğretmenleri çileden çıkarmaktadır. Hiç bir temeli olmayan, saçma-sapan açıklamalar yapılarak öğretmenin
moral-motivasyonu yerle bir ediliyor.Kamuoyuna yanlış bilgi veriliyor.

Şimdi, Bakanın açıkladığı gibi, bir ilköğretiokulu öğretmeninin yıllık maaşının 25.536 Dolar olup,olmadığına ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanının dediği gibi,Türkiyede Öğretmenin yıllık gelirinin 22 bin Euro,aylık yaklaşık 1700 Euro olup-olmadığına hep beraber bakalım.

1.Derece 1.Kademe 18 yıllık Uzman Öğretmenin maaşı = 2.074 x 24888

Ek ders 593 tl x 10 ay = 5930 tl.

24888 + 5930 = 30.818 / 2.400(euro kuru ) = 12.840

12840 /12 ay = 1070 EURO

Nerede 1700 Euro ? Nerde 1070 Euro ?

Dekan Bey herhalde sıfırları karıştırmış.

Öğretmenin aylık 1700 Euro maaşı varsa,biz öğretmenler olarak üstünü Sayın Bakan a ve Dekan a gönderelim. Şayet; öğretmenler bu meblağın altında maaş alıyorsa,eksiğini onlar tamamlasın.Öğrenmenin yaşı yoktur,Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Güzver YILDIRAN ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER e arkadaşlarımız teker,teker bordrolarını fakslayacaklar ve net maaşlarının kaç dolar yada euro yaptığını onlar hesap ettirirler. Öğretmen maaşlarını iyi hesap ettiklerinde göreceklerdir ki,Türkiye de devlet memurlar içinde,aldığı eğitim seviyesi ve yaptığı göreve göre en düşük maaşı alan kesim öğretmenlerdir.

Sayın Dekan ve Sayın Bakandan yaptıkları açıklamaları düzeltmelerini, her televizyona çıktıklarında öğretmene hakaret etmekten vazgeçmelerini ve öğretmenlerden özür dilemelerini istiyoruz.

Enver DEMİR

Şube Başkanı  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.