Öne Çıkanlar Türkiye istanbul adom medya esenyurt esenyurt belediyesi

İYGAD 10 Ocak Gazeteciler Gününü Unutmadı
Yoğun bir katılım ile gerçekleşen toplantıda yerel basının sorunları konuşularak çözüm yolları arandı. Toplantıya İYGAD kurucu başkanı ve İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP Esenyurt İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, İYGAD’ın eski başkanı ve Esenyurt Belediye Meclis üyesi Metin Karakoç, Belediye meclis üyeleri Oruç Oymak, Osman Savaş ve Mustafa Eralmaç, Yerel Basın Birliği Derneği Başkanı Nezir Karayün, Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Öndül, İYGAD eski başkanı ve Avcılar Belediyesi Basın Danışmanı Muhlis Polat, Beylikdüzü Belediyesi Basın Danışmanı Hüseyin Türkoğlu, Esenyurt Belediyesi Basın Danışmanı Murat Karakoç, HAS Parti Esenyurt ilçe başkan yardımcısı Olgun Şimşek, K.Çekmece Genç İşadamları Dernek Başkan Yardımcısı Sedat Çavdar, Yönetim Kurulu üyesi Özgür Özdemir, Trakya Rumeli ve Balkanlar Gönül Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Recep Pehlivan, Hasan Topçu, Hüseyin Açıkel, K.Çekmece şehit binbaşı Bedri Kocabıyık Lisesi müdürü Salih Güneş ve dernek üyesi gazeteciler katıldı.
 
10 Ocak "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği yönetim kurulunun organize ettiği toplantının açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Murat Abdullahoğlu, Yerel basının çalışma şartlarının zorluğundan bahsetti. Abdullahoğlu yaptığı konuşmada, “10 Ocak çalışan gazeteciler günümüzü kutlamak amacıyla düzenlediğimiz kahvaltılı toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlandı.
“Çalışmalara hız verdik”
Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? Basın organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta "Dünya Kupası" maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik? Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz. Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır” diyen Başkan Murat Abdullahoğlu İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği’nin yerel basının sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalara hız verdiklerinin altını çizdi.
Güçlü basın kuruluşları çıkmalıdır
Başkan Abdullahoğlu, “Özellikle basın camiasında yerel gazeteciler oldukça büyük sıkıntılar içerisinde görev yapmaktadırlar. Onların bu sorunlarına ve çalışma şartlarının daha iyi olabilmesi için dernek olarak, kısa bir sürede olsa, ciddi bir gayret içerisinde olduk. Dernek merkezimizi oluşturarak, sıkıntıların çözümüne yönelik çalışmalara hız verdik. Birçok kuruluşla irtibata geçerek, hizmetlerinden gazeteci arkadaşlarımızı faydalandırma imkânını sağladık. Görev süremizin sonuna kadar da bu tür çalışmalara devam edeceğiz. Katıldığımız çeşitli platformlarda, mesleki sıkıntıların çözümüne yönelik destek arayışlarımız devam etmekte. Basın mensubu arkadaşların birlik beraberliğini pekiştirmek adına çeşitli sosyal etkinlikler içerisinde olduk. Yaptığımız birçok çalışmayı asla yeterli görmüyoruz. Bağımsız bir basının oluşmasının güçlü basın kuruluşlarının ortaya çıkmasıyla gerçekleşeceğini çok iyi biliyoruz. Bu düşünceyle yönetim kurulu arkadaşlarım ve meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz’ dedi.
 
Güç birliği içindeyiz
Kahvaltılı toplantıya katılarak birlik ve beraberlik mesajı veren Yerel Basın Birliği Derneği Başkanı Nezir Karayün ise, “Bizler iki kardeş dernek olarak beraber bir çok etkinliğe imza atacağız. Bunun bir örneği ise, ilk okul mezunlarına tanınan sarı basın kartı almayla ilgili ortak girişimimiz sonucunda bir sefere mahsus bir hak daha yarattık. 3 sene sigortalı çalıştığını ispat eden ilk okul mezunu meslektaşlarımız 27 Ocak’a kadar mracaat ederlerse sarı basın kartı almaya hak kazanacaklardır. Bende 10 Ocak Çalışan gazeteciler günümüzü kutluyorum” dedi.
 
Sonuna kadar yanınızdayım
İYGAD’ın kurucu başkanı ve İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca da yerel seçimler sonrası dernekte ve meslektaşlarıyla birlikte olmasına mutlu olduğunu söyleyerek, “Ben ve arkadaşlarım 2002 yılında bu derneği kurmaya karar verireken çok yoğun bir uğraş vermiştik ama bugün görüyorum ki çok isabetli bir karar vermişiz. Bende sizlerin içinden çıkmış ve sorunlarınızı bilen biri olarak mecliste üzerime düşen bütün sorumlulukları imkanlarım dahilinde yerine getirmeye çalışacağım. Örgütlülük güçtür ve sizlerde bu örgütlü güce destek olması gerekiyor. İYGAD kurulduğundan bu yana görevini ve misyonunu yerine getirmek için yoğun çalışmalarını yapmaktadır. Başkanımız Murat Abdullahoğlu’nu ve yönetim kurulunu kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.
 
Yerel Basın çalışma şartları iyişeltirilmeli
İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise, Basın emekçilerinin sosyal, ekonomik ve demokratik haklarının ne durumda olduğunu ve hangi zorluklarla görev yaptıklarını yakından bildiğini söyleyen hükümetin sosyal haklar bakımından halen daha zor koşullarda mücadele eden çalışan gazetecilerin haklarının korunması iyi bir çalışma yapması gerektiğini ifade etti.

Çelebi, “Böylesine şerefli bir mesleğe gönül veren tüm basın çalışanlarının çalışma koşulları ve güvenceleri bir an önce çağdaş ülkeler düzeyine çıkarılmalı ve basın çalışanı, alın terinin karşılığını alabilmelidir. Gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, kanunlardan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi, bize göre acil çözüm bekleyen konuların başında gelmektedir. Tüm kurum ve kuruluşların hızla yıprandığı günümüzde görsel ve yazılı basının ve çalışanlarının “Basın meslek ilkelerine” uygun davranarak saygınlığını arttıracağına; ülkemizde yaşanan krizden en büyük etkilenen sektörlerin başında gelen medyamızın, eski gücüne kavuşacağına inanıyorum” dedi.
 
Daha sonra söz alan Derneğin eski başkanları Metin Karakoç ve Muhlis Polat, günün önemine değinen konuşmalar yaparak yerel basının önemine vurgu yaptılar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.