Öne Çıkanlar Esenler Belediyesi iktidar gazete Esenyurt haberleri adom ajans yerel haber

İŞ YERİ AÇACAKLAR DİKKAT!

 Mevcut düzende oda açılışı yapılırken esnaf önce işyeri kiralar veya satın alır, işyerinin iç ve dış dizaynını yapar, ürünleri yerleştirir, vergi kaydını yapar, ruhsat çıkarır, oda kaydı için sicile gider ve 460 TL kayıt ücreti öder.  Elektronik ortamda kayıt verileri ilgili odaya ulaşır ve esnaf bütün işlemleri bitirdikten sonra odaya gelmektedir buda esnafın mağduriyetine neden olmaktadır dedi.

İş yeri açacaklar önce odaya gelmelidir!

Aslında olması gereken müteşebbisin önce odaya gelerek, işyerini açacağı bölge ve fizikken işyerinin nasıl olacağı hakkında bilgi almalı, eğitim almamışsa işverene ve çalışanlara iş kolu ile ilgili eğitim verilmeli, ürün standartları hakkında bilgi verilmeli ardından açılış ile ilgili kayıt işlemlerinin yapılması gerektiğini her isteyenin her istediği yerde iş yeri açmasının yanlış olduğunu ifade etti. İş yeri kapanış işlemleri de oda tarafından tek noktadan yapılması gerektiğini. Oda tarafından yapılan bu hizmetlerle, noter defter tasdiki ve diğer işlemleri de oda tarafından yapılarak ücret alınmamalıdır diyen oda başkanı oda kaydı ve iş yeri açılışı ilk baştan doğru şekilde yönlendirilerek yapılmalıdır aksi takdirde dükkan kapanışlarının her zaman kaçınılmaz olacağını ifade etti.

"Otopark zorunluluğu da getirilmelidir"

Zincir mağazalar içinde yaptırımlar getirilmelidir diyen Yazıcı şube açan işletmelere ekstra vergi, sigorta pirimi gibi ödemelerinin kademeli olarak yükseltilip, otopark zorunluluğu da getirilmelidir, ayrıca AVM ve büyük marketler yasası artık çıkarılmalıdır dedi. Ayrıca dört duvar arası AVM’lerde alışveriş yerine Alışveriş Sokakları AVS ve Alışveriş Caddeleri AVC’ler oluşturulmalıdır dedi.

Her İlçede küçük sanayi sitesi kurulmalıdır!

İlçemizde ve bir çok ilçede küçük sanayi sitesi olmadığı için esnaf büyük büyük sıkıntılar yaşıyor diyen oda başkanı  ilçemizde ve mümkün olan her ilçede tam donanımlı küçük sanayi sitesi yapılmasını istedi.

22 kalem vergi ve harç yükümüz azalmalıdır!

Esnaf master planı hazırlanmalıdır, esnaf meslek komiteleri kurulmalıdır, her işletmenin standardı olmalıdır, çalışanlar donanımlı olmalıdır, her ilçede bir oda olmalıdır, esnafın ödediği 22 kalem harç düşürülmelidir, esnaf tarife kanunu yeniden düzenlenmelidir, TESK bünyesindeki seçimlerde temsilde adalet sağlanmalıdır, belediye bünyesinde oda temsilcisi bulundurulmalıdır, ticaret odası ve esnaf odası arasındaki kayıt sorunu giderilmelidir, oda-esnaf ve tüketici arasında internet ağı kurulmalıdır, esnafın alım gücü birleştirilmelidir, inşaatlarda kaçak çalışılması engellenmelidir, esnaf kredileri çeşitlendirilmelidir diyerek diğer konuları başlıklarıyla özetleyen oda başkanı Rahmi Yazıcı Esnaf ve Sanatkarlar için acil eylem planı hazırlanıp bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Oda başkanı Rahmi Yazıcı, Gümrük ve Ticaret bakanı Hayati Yazıcı’nın Esnaf ve Sanatkarın ülkenin omurgasını oluşturduğunu hükümet olarak konuyla ilgili gerekli duyarlılığın gösterileceğini belirttiğini de ifade etti.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.